lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

LifestyleTurystyka

Co zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Najlepsze szlaki i szczyty

Co zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Najlepsze szlaki i szczyty

Województwo świętokrzyskie to malowniczy region, pełen zabytków, niesamowitych miejsc oraz pięknych krajobrazów. Jednym z najważniejszych i najpopularniejszych miejsc turystycznych w regionie są Góry Świętokrzyskie – pasmo górskie charakteryzujące się pięknym krajobrazem oraz bogatą historią. Dlatego też, w naszym artykule podpowiadamy, co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich, jakie są najważniejsze atrakcje tego rejonu, najwyższe szczyty, szlaki turystyczne oraz najlepsze miejsca na nocleg.

Zobacz także: Zakopane – co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje w Zakopanem

Atrakcje Gór Świętokrzyskich

Czym są Góry Świętokrzyskie?

Góry Świętokrzyskie to jeden z najstarszych systemów górskich w Polsce, położony w środkowo-wschodniej części kraju. Najwyższy szczyt w tym pasmie to Łysica (mierzy 614 m n.p.m.), który jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych w Polsce. Góry Świętokrzyskie są również źródłem wielu wartościowych minerałów i skamieniałości oraz stanowią obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Najważniejsze atrakcje Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to region pełen atrakcji turystycznych, a wśród nich warto zwrócić uwagę na:

  • Święty Krzyż – najważniejsze miejsce kultu religijnego w regionie, do którego prowadzi wiele szlaków turystycznych.
  • Korony Gór Świętokrzyskich – wizytówka regionu.
  • Rezerwat przyrody Łysa Góra – miejsce, gdzie można zobaczyć unikatowe skamieniałości oraz minerały.

Najstarsze i niesamowite miejsca w Górach Świętokrzyskich

W Górach Świętokrzyskich można zobaczyć wiele niesamowitych miejsc, w tym:

  • Jaskinię Raj – jedyny turystyczny i geologiczny rezerwat przyrody w Polsce, w którym można zobaczyć liczące tysiące lat formacje skalne i podziemne jeziora.
  • Puszcza Jodłowa – malownicza iglasta puszcza, w której można spotkać wiele gatunków ptaków oraz zwierząt leśnych.
  • Zamek w Chęcinach – zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, który jest jednym z najpiękniejszych zabytków gotyku w Polsce.

Szlaki i szczyty w Górach Świętokrzyskich

Pasmo Łysogórskie – co warto zobaczyć?

Łysogóry to pasmo rozciągające się na ok. 25 km, które jest jednym z najpiękniejszych zakątków Gór Świętokrzyskich. To tutaj znajdziemy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Warto również zobaczyć Gołoborze, szczególne rumowisko skalne. Składa się ono z bloków skalnych o różnych kształtach i rozmiarach.

Łysa Góra i Łysica – najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie są słynne z najwyższych wzniesień, jakie można zobaczyć w regionie. Najpopularniejszym i najwyższym szczytem jest Łysica. Drugim najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysa Góra, która znana jest głównie ze znajdującego się na jej szczycie Świętego Krzyża. Ten szczyt słynie również z tego, że można na nim znaleźć wyżej opisane Gołoborze, które to przyciągają mnóstwo turystów.

Święty Krzyż – najważniejsze miejsce kultu religijnego

Święty Krzyż to najważniejsze miejsce kultu religijnego w regionie. Znajdziemy tutaj klasztor możliwy do zwiedzenia z przewodnikiem oraz zabytkową bazylikę.

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Świętokrzyski Park Narodowy – idealne miejsce na nocleg

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, to Świętokrzyski Park Narodowy zapewni Ci wiele atrakcji. Można tam spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, a także podziwiać piękne krajobrazy. W parku znajduje się wiele miejsc noclegowych, takich jak domki letniskowe, campingi oraz pola namiotowe.

Zabytkowe Kielce – miejsce noclegowe z historią

Kielce to idealne miejsce na nocleg dla turystów chcących poznać historię Gór Świętokrzyskich. W Kielcach znajduje się wiele zabytków, takich jak kościoły św. Wojciecha oraz św. Karola Boromeusza, czy pobliski Zamek Królewski w Chełmowie. To również dobre miejsce na rozerwanie się np. na seansie filmowym w kinie w przerwie od górskich wędrówek.

Co zobaczyć w Górach Świętokrzyskich – podsumowanie

Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce, który zdecydowanie warto odwiedzić. Na terenie świętokrzyskiego parku narodowego znajdziemy wiele atrakcji, które urozmaicą pobyt, jak i będziemy mieć szansę na bliski kontakt z naturą i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!