lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

LifestyleTurystyka

Porównanie kosztów wakacji na Bałkanach: Chorwacja, Grecja i Albania

Porównanie kosztów wakacji na Bałkanach: Chorwacja, Grecja i Albania

Planując wymarzone wakacje za granicą nie można zapomnieć o czymś niezwykle istotnym – budżecie, którym dysponujemy. Aby nasz wyjazd nie kosztował więcej, niż zamierzaliśmy, warto nie tylko dokładnie zaplanować swoje wydatki, ale przede wszystkim dobrać jak najlepiej cel podróży do swojego budżetu. Jeśli marzysz o wypoczynku na Bałkanach, najpewniej na oku masz któreś z następujących krajów: Chorwację, Grecję, Albanię. Ile kosztują wakacje w Chorwacji? A ile w Grecji lub w Albanii? W poniższym artykule przyjrzymy się cenom pobytu w tych trzech krajach oraz podpowiemy, na który z nich się zdecydować na wakacyjny wyjazd.

Zobacz także: Zanurz się w luksusie: Koszty wakacji w Turcji, Egipcie i Dubaju

Ile kosztują wakacje na Bałkanach? Wakacje All-inclusive

Na początek warto wiedzieć, że koszty wakacji zawsze są trudne do ustalenia w jednoznaczny sposób. Wiele zależy od tego, na jakie atrakcje zdecydujesz się na miejscu, jak i m.in. jaki standard hotelu wybierzesz. Znaczny wpływ na koszty ma też to, czy zdecydujesz się na wakacje na własną rękę, czy raczej na wycieczkę z biurem podróży. 

Należy też wiedzieć, na czym polega popularna forma pobytu na wakacjach pod nazwą all-inclusive. To opcja zawierająca wszystko w jednej cenie: zarówno nocleg, jak i wszelkie posiłki serwowane w danym lokalu, w tym dodatkowe poczęstunki w wyznaczonych barach. Jest to opcja dla osób którym zależy na wysokim komforcie, ale raczej nie dla tych, którzy woleliby ciąć koszty, tam, gdzie to możliwe.

Wakacje na Bałkanach – porównanie kosztów

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, jak prezentują się trzy chętnie odwiedzane bałkańskie kraje pod względem cenowym. Dla przejrzystości porównania analizujemy wyjazdy 7-dniowe z biurem podróży – wakacje krótsze lub na własną rękę będą odpowiednio tańsze.

Ile kosztują wakacje w Chorwacji?

Ceny urlopu w Chorwacji zaczynają się w przedziale 1500-1800 zł za osobę, jednak jest to dolna granica. Wycieczka z biurem podróży wraz z hotelem oraz pełnym wyżywieniem może zostać przez nas zakupiona już od 2000 zł za osobę. Z uwzględnieniem różnych potrzeb i oczekiwań podróżnego oraz dodatkowymi wydatkami na atrakcje, czy odwiedziny w restauracjach oraz transport na miejscu koszty mogą wynieść 4000 zł za osobę, ale i więcej.

Ile kosztują wakacje w Grecji?

Oferty 7-dniowych wycieczek do Grecji można znaleźć już w cenach od 1500 zł za osobę. Można jednak trafić na jeszcze tańsze propozycje wyjazdów zorganizowanych, jeśli wybierzemy wariant bez wyżywienia. W takim przypadku cena zaczyna się już od 1000-1200 zł. Warto jednak pamiętać, że pieniądze zaoszczędzone w ten sposób i tak trzeba wziąć pod uwagę jako budżet do wydania w trakcie samodzielnego zapewnienia sobie wyżywienia. Wakacje w Grecji na wyższym standardzie, zatem przy tym lepiej oceniane przez podróżnych, kupimy za ok. 2200 zł. Wersja all-inclusive podniesie ten koszt do ok. 2700-3300 zł. 

Ile kosztują wakacje w Albanii?

Najpopularniejsze oferty wyjazdów do Albanii znajdują się w przedziale cenowym od 1800-2000 zł za osobę na okres 7-dni. Niektóre firmy oferują ceny już od 1400 zł, a kończące się na ok. 2000-2500 zł dla wycieczek o dużo wyższym standardzie. Myśląc o wyjeździe do Albanii warto wiedzieć, że wielu podróżnych ceni sobie tutaj bardzo przyjazne ceny pobytu. Oznacza to, że dobrym wyborem może być zdecydowanie się na samodzielny wyjazd. Powinniśmy móc bez problemu znaleźć zarówno hotel, jak i zaopatrzyć się w bilety i zjeść po bardzo atrakcyjnych cenach.

Koszt wakacji na Bałkanach – podsumowanie

Z powyższego porównania można zaobserwować, że zasadniczo ceny we wszystkich trzech krajach znajdują się na dość zbliżonym poziomie. Dobrze jednak mieć na uwadze, że do Grecji znajdziemy większość najtańszych wycieczek, a w Albanii istotną zaletą są przystępne ceny na miejscu. Żaden z krajów nie wydaje się jednak jednoznacznie najlepszym wyborem. Każdy z nich oferuje wyjątkowe doznania, dzięki czemu będzie dobrym wyborem na wyjazd niezależnie od budżetu, na który się decydujemy.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!