lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

LifestyleTurystyka

Atrakcje w Bieszczadach. Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Atrakcje w Bieszczadach. Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Bieszczady to góry, które przez wiele lat były uważane za ukrytą perełkę polskiej turystyki. Obecnie, dzięki rozbudowanej infrastrukturze oraz zachowaniu dzikiej natury, region ten jest coraz bardziej popularny wśród turystów. Bez wątpienia największą zaletą Bieszczad jest ich unikalny klimat, krajobraz i zróżnicowanie fauny i flory, które zachwycają każdego, kto tylko tu zawita. Zatem dlaczego warto pojechać w Bieszczady? Co warto tutaj zobaczyć? Poniżej prezentujemy najciekawsze atrakcje turystyczne w Bieszczadach, które pokażą Ci piękno i klimat tych słynnych polskich gór.

Zobacz także: Co zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Najlepsze szlaki i szczyty

Bieszczadzki Park Narodowy – lista atrakcji dla miłośników przyrody

Jednym z największych skarbów Bieszczad jest Bieszczadzki Park Narodowy. Rezerwat ten jest wspaniałym miejscem, którego warto odwiedzić podczas swojej wycieczki po Bieszczadach. Obejmuje on rozległe tereny, które są domem dla wielu dzikich zwierząt oraz roślin.

Rezerwat Sine Wiry

Jednym z najważniejszych punktów na mapie parku jest rezerwat przyrody Sine Wiry, który został utworzony, aby chronić odcinek rzeki Wetlinki. To miejsce to idealne na dłuższy spacer czy wspinaczkę, podczas którego możemy podziwiać zachwycające krajobrazy oraz posłuchać odgłosów dzikiej natury.

Szlak turystyczny

W skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego wchodzi wiele, mniej lub bardziej popularnych szlaków turystycznych, ale każdy z nich jest warty uwagi. Najważniejsze trasy to m.in. szlak na Tarnicę, którego pokonanie jest nie lada wyzwaniem, ale nagrodą za to jest wspaniały widok z najwyższego szczytu Bieszczad. Oprócz tego, warto wybrać się na szlak po Połoninie Caryńskiej, skąd rozciąga się widok na Bieszczady Zachodnie oraz na Połoninę Wetlińską, gdzie dominuje piękno pejzaży pokrytych gęstymi lasami.

Punkt widokowy

Jeśli nie mamy zbytnio czasu na dłuższe wędrówki, warto odwiedzić jeden z wielu punktów widokowych, które znajdują się na terenie parku narodowego. Jednym z najpopularniejszych jest punkt widokowy Studenne, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne szczyty.

Bieszczadzka kolejka leśna –  widowisko na szynach

Kolejną atrakcją w Bieszczadach, którą warto się zainteresować, jest Bieszczadzka kolejka leśna. To niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Jest też najwyżej znajdującą się tego typu kolejką w kraju.

Przejazd wśród malowniczych krajobrazów

Przejazd kolejką to doskonała okazja do podziwiania pięknych, górskich krajobrazów. Widoki są tu niezapomniane – cała widoczna z perspektywy kolejki panorama z pewnością zrobi duże wrażenie na każdym, kto zdecyduje się na przejazd taką kolejką. Część turystów rezygnuje z wędrówek pieszych i decyduje się na przemieszczanie poprzez kolejkę. To również wspaniała opcja dla osób, które nie mają ochoty na długie wędrówki, a chcą poznać piękno Bieszczad.

Gdzie przemieszcza się kolejka?

Kolejka wąskotorowa kursuje górskimi dolinami, zaczynając od Majdanu koło Cisnej. Następnie kursuje w kierunku Połonin na zachód i dociera do Balnicy.

Połonina Wetlińska – szlaki turystyczne i ciekawe miejsca

Jeśli chcemy poznać więcej górskich moczarów w Bieszczadach, warto wybrać się na Połoninę Wetlińską. To jeden z najpiękniejszych szlaków w całych Bieszczadach, a zarazem jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie. Miejsce to charakteryzuje się unikalną florami i fauną oraz niesamowitym krajobrazem.

Najwyższy szczyt

Połonina Wetlińska to także miejsce, z którego można wejść na najwyższy szczyt w Bieszczadach po stronie polskiej – Tarnicę (1346 m n.p.m.). Prowadzi tu jeden najpopularniejszych szlaków w Bieszczadach, która przyciąga turystów z całego kraju.

Piękne krajobrazy

Połonina Wetlińska to przede wszystkim niepowtarzalne piękno przyrody i dzikie krajobrazy, które zachwycają każdego podróżnika, który tam zawita. To idealne miejsce dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i liczne wędrówki po górach.

Malownicze cerkwie

Kolejnym pomysłem na zwiedzanie Wetliny i jej okolic jest podążanie trasą licznych znajdujących się tu cerkwi. Te zabytkowe miejsca kultu zachwycają swoim zróżnicowanym wystrojem oraz bogatą historią. Warto zejść na chwilę z najpopularniejszych szlaków i połoniny aby poznać Bieszczady również od kulturowej strony.

Jezioro Solińskie – zapora w Solinie, którą warto zobaczyć

Jeśli chcecie spędzić trochę czasu nad wodą, warto odwiedzić Jezioro Solińskie, które jest największym zbiornikiem wodnym w Bieszczadach. Wokół jeziora można znaleźć wiele urokliwych miejsc oraz ciekawych atrakcji turystycznych.

Zapora wodna na Jeziorze Solińskim

Zalew Jezioro Solińskie słynny jest ze znajdującej się tu masywnej zapory. Warto przyjść na spacer po zaporze i obserwować widoki po obu stronach – taflę wody oraz stromy stok z drugiej strony. Zapora w Solinie zapewnia nie tylko ciekawe widoki, ale i pozwala na dotarcie bliżej jeziora i poznawanie jego innych atrakcji.

Atrakcje wokół jeziora

W ostatnich latach jezioro stało się bardzo popularnym wyborem na wakacje w Bieszczadach, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Wokół jeziora znajdziemy liczne atrakcje i miejsca warte uwagi, takie jak park rozrywki, bary i restauracje oraz kolejkę gondolową z widokiem na Bieszczady i okolice. 

Atrakcje turystyczne w Bieszczadach – podsumowanie

Jak widać, będąc w Bieszczadach zdecydowanie nie można się nudzić. To miejsce które na pewno warto odwiedzić, jeśli ma się ochotę na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku, ale nie tylko. Warto zwiedzić nie tylko najpopularniejsze i najciekawsze szlaki w Bieszczadach, ale również poznać najciekawsze miejsca o znaczeniu historycznym oraz kulturowym. 

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!