lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

DietaZdrowie

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Z całą pewnością można stwierdzić, że odżywianie ma bardzo duży wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Dlatego warto zapoznać się z głównymi zasadami zdrowego odżywiania na co dzień.

Regularne posiłki

Podczas zdrowego odżywiania niezwykle istotne jest regularne spożywanie posiłków, dlatego warto w szczególny sposób zadbać o ten aspekt życia. Najlepszym rozwiązaniem będzie jedzenie czterech lub pięciu posiłków w regularnych odstępach czasu każdego dnia. Dzięki temu cały dzień będzie się miało poczucie sytości i nie będzie się miało ochoty na podjadanie.

Warzywa i owoce

Zdrowe odżywianie zasady obejmują również spożywanie jak największej ilości warzyw oraz owoców. Najlepiej jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie, czyli co najmniej czterysta gramów. Warzywa oraz owoce mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie każdego człowieka, ponieważ w swoim składzie mają cenne dla zdrowia witaminy oraz minerały. Dlatego warto dołączać warzywa do każdego swojego posiłku, a owoce spożywać w formie przekąsek.

Ograniczenie mięsa

Podczas stosowania zasad zdrowego odżywiania się powinno się zdecydowanie ograniczyć spożywanie mięsa na korzyść innych produktów, które w swoim składzie zawierają cenne białko. Wśród nich można wymienić ryby, nabiał, jaja, a także warzywa roślin strączkowych. Oprócz tego w niewielkich ilościach można spożywać chude mięso. Natomiast unikać powinno się mięsa czerwonego, a także różnego rodzaju przetworów mięsnych, które charakteryzują się dość wysokim poziomem przetworzenia.

Ograniczenie tłuszczu

Człowiek pragnący się zdrowo odżywiać, w swojej diecie powinien również ograniczyć niekorzystne dla zdrowia tłuszcze, a w szczególności tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej zastąpić je tłuszczami roślinnymi, które minimalizują ryzyko pojawienia się różnego rodzaju schorzeń, takich jak na przykład problemy z układem sercowo-naczyniowym. Doskonałym wyborem będzie olej rzepakowy lub oliwa z oliwek, które z powodzeniem można dodawać do spożywanych przez siebie potraw. Oprócz tego polecane jest również awokado, które jest idealnym źródłem korzystnego dla zdrowia tłuszczu.

Unikanie cukru

Zdrowe odżywianie obejmuje również unikanie cukru, a także produktów, które są stworzone na jego bazie. Wśród nich można wymienić na przykład słodycze, ale też słodkie wypieki oraz słodkie napoje i soki. Słodycze mają dużo kalorii, a ich spożywanie nie jest korzystne dla zdrowia. Może prowadzić na przykład do powstania cukrzycy lub innych chorób. Dlatego warto zastąpić cukier oraz słodycze innymi produktami, na przykład świeżymi owocami.

Unikanie soli

Człowiek stosujący na co dzień zasady zdrowego odżywiania powinien również unikać dużych ilości soli w swojej diecie. Dlatego powinien zwracać szczególną uwagę na skład wybieranych produktów. Oprócz tego nie warto dodawać soli do potraw. Dzięki czemu możliwe będzie skuteczne zmniejszenie spożywanych ilości tej substancji. W obecnych czasach sól dodawana jest do wielu produktów gotowych, dlatego dobrze jest zmienić sposób żywienia na naturalny.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!