lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Turystyka

Ciekawe miejsca na Podlasiu- atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Ciekawe miejsca na Podlasiu- atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Województwo podlaskie kryje w sobie wiele magicznych miejsc, wartych odkrycia. To malowniczy region pełen rzek, jezior i dziewiczej natury. Wielbiciele historii, poszukiwacze przygód czy poszukujący odpoczynku w ciszy i spokoju. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.  Podpowiadamy, gdzie znaleźć ciekawe miejsca na Podlasiu.

W artykule:

  • Kraina otwartych okiennic – ciekawe miejsca na Podlasiu
  • Biebrzański Park Narodowy – oaza spokoju wśród natury
  • Wycieczka do Białegostoku 
  • Wizyta w Tykocinie – spacer przez historię
  • Narwiański Park Narodowy – urokliwy krajobraz nad Narwią
  • Puszcza Białowieska – gdzie króluje żubr
  • Zalew Siemianówka – raj dla miłośników wodnych atrakcji
  • Kasztelik Korona Podlasia – zabytkowy dworek w Rajgrodzie

Kraina otwartych okiennic – ciekawe miejsca na Podlasiu

Podlaski szlak turystyczny związany z Krainą Otwartych Okiennic to trzy wsie – Soce, Puchły i Trześcianka, które wyróżniają się tradycyjną zabudową, w tym dużymi zdobionymi oknami. Możemy tam też podziwiać piękne, kolorowe cerkwie prawosławne. To idealne miejsce żeby w pełni poczuć wyjątkowy klimat regionu. Życie tam płynie wolno i spokojnie, a powietrze jest czyste.

Biebrzański Park Narodowy – oaza spokoju wśród natury

Biebrzański Park Narodowy to idealne miejsce dla osób kochających przyrodę i szukających oddechu od zgiełku miasta. To unikalna ostoja, gdzie można poczuć się jak na dzikiej ścieżce. Park jest wyjątkowy również ze względu na swoje bagna, na których można zaobserwować różne gatunki ptaków, w tym chronionego w Polsce bociana czarnego. Możemy też wybrać się na spływ Biebrzą i podziwiać wspaniały krajobraz z poziomu wody.

Wycieczka do Białegostoku 

Białystok to stolica regionu, z licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Zwiedzać możemy tam piękny pałac Branickich, Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia NMP czy Kościół św. Rocha. Odkrywając miasto natkniemy się też na liczne pomniki i rzeźby, a fanów sztuki na pewno zainteresują niesamowite murale zdobiące budynki. Miasto żyje swoim życiem, a liczne kawiarnie i restauracje sprawią, że czas spędzony tam będzie przyjemny i niezapomniany.

Wizyta w Tykocinie – spacer przez historię

Tykocin to urokliwa wieś z malowniczymi uliczkami. Warto wybrać się na spacer pomiędzy kamienicami i zobaczyć przepiękną żydowską cerkiew oraz dawny zamek króla Zygmunta II Augusta. Rynek w stylu barokowym będzie świetnym miejscem na chwilę oddechu. Miejsce pozwala przenieść się w czasie i poczuć wyjątkowy klimat.

Narwiański Park Narodowy – urokliwe krajobrazy 

Park znajduje się nad rzeką Narew, to miejsce o bogatej faunie i florze, gdzie można zobaczyć rzadkie gatunki ptaków i roślin. Warto przespacerować się tamtejszymi ścieżkami i poświęcić chwilę na odkrywanie ich uroków. Możemy tam znaleźć wieżę widokową oraz ruiny mostu. Będzie to świetna okazja by odprężyć się przy odgłosach natury.

Puszcza Białowieska – gdzie króluje żubr

piękne miejsca na podlasiu

Białowieski Park Narodowy to bardzo znana atrakcja Podlasia. Znajduje się zaraz przy granicy z Białorusią i można łatwo dostać się tam z Białowieży. To jeden z najcenniejszych parków narodowych w Polsce. Znajduje się tam rezerwat żubrów. To niesamowite miejsce, gdzie możesz być blisko przyrody i zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku. 

Zalew Siemianówka – raj dla miłośników wodnych atrakcji

Jeśli interesujesz się sportami wodnymi, to koniecznie odwiedź Zalew Siemianówka. Możesz tam wypożyczyć sprzęt i fajnie spędzić aktywny czas na wodzie lub odpocząć na plaży. To idealne miejsce na spędzenie ciepłego letniego popołudnia.

Kasztelik Korona Podlasia – zabytkowy dworek w Rajgrodzie

Jeśli nadal brakuje nam rzeczy do zobaczenia na Podlasiu, to dworek w Rajgrodzie będzie idealnym zakończeniem naszej podróży. To budynek z XVIII wieku, gdzie często organizowane są wystawy i imprezy kulturalne, więc polecamy zajrzeć też na stronę tego miejsca, by nic nas nie ominęło. Warto zwiedzić to miejsce, by poczuć klimat dawnych czasów i zobaczyć te wspaniałe zabytki.

Ta okolica pełna jest tajemniczych miejsc, szlaków pieszych i klimatycznych zakątków. Żeby odkryć wszystkie ciekawe miejsca na Podlasiu możemy potrzebować więcej niż weekednu czy tygodnia, ale warto przyjechać tam chociażby na krótki czas.

Udostępnij