lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

SportTurystyka

Gdzie na kajaki w Polsce? Wybierz najlepsze szlaki na spływ!

Gdzie na kajaki w Polsce? Wybierz najlepsze szlaki na spływ!

W Polsce jest wiele pięknych miejsc, które można podziwiać, płynąc kajakiem po rzekach i jeziorach. Jest to szansa na relaks, a jednocześnie aktywne spędzanie czasu. Przedstawiamy pomysły na to gdzie na kajaki wybrać się w następny słoneczny weekend, a tras kajakowych w Polsce nie brakuje.

  • Gdzie na kajaki na Mazurach?
  • Najpiękniejsze szlaki kajakowe w górach
  • Inne trasy warte wypróbowania

Gdzie na kajaki na Mazurach?

Ciekawym miejscem do spływu kajakowego jest  Krutynia. To jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce, o długości 109 km. Cechuje się dużą ilością meandrów i jezior wzdłuż trasy. To idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z kajakarstwem, czy jednodniowy wypad.

Można też wybrać się na szlak „Wielkich Jezior Mazurskich”. To trasa o łącznej długości około 120 km, wiodąca przez Jezioro Niegocin, Jezioro Gołdopiwo i Jezioro Śniardwy. Znajdziecie tam spokojną wodę oraz piękne krajobrazy wśród ciszy i spokoju. 

Jednym z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Polsce jest Czarna Hańcza, znajdująca się na terenie Doliny Rospudy. To jedna z miejscowych rzek, która oferuje kajakarzom wspaniałe widoki, a także bezpieczny nurt, który pozwala na swobodne przepłynięcie jej całej długości.

Kolejnymi polecany szlakiem jest Krutynia. Trasa ta przebiega przez piękne łąki i lasy. Łatwa trasa nada się dla początkujących, a nawet rodzin z dziećmi. Rzeka ma idealny nurt, który ułatwia pływanie kajakiem, a jednocześnie nie stwarza zagrożenia.

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w górach

Również po drugiej stronie Polski znajdziemy wiele tras, chociaż te w górach są przeważnie trudniejsze. Jedną z nich jest rzeka Wieprz, która przepływa przez Roztocze i Pogórze Karpackie. To nie tylko interesujący szlak, ale także niezapomniane widoki, które zachwycą każdego, nawet doświadczonego kajakarza.

Bieszczady to kolejne miejsce, w którym warto wybrać się na kajaki. Spływając wzdłuż rzeki San, kajakarze będą mieli okazję podziwiać nieskażoną puszczę i malownicze krajobrazy, charakterystyczne dla Bieszczad, które z pewnością zostaną na długo w pamięci.

Dunajec jest jednym z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Jest to rzeka, która oferuje typowo górskie trasy widokowe, których nie zobaczymy nigdzie indziej, oraz spokojne odcinki, co sprawia, że spływ kajakowy Dunajcem to miejsce, gdzie na kajaki możemy zabrać całą rodzinę.

Gdzie na kajaki na Mazurach

Inne trasy warte wypróbowania

Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce jest rzeka Wisła, znana jako królowa polskich rzek. Jej spokojny nurt i zróżnicowane krajobrazy przyciągają zarówno profesjonalnych kajakarzy, jak i amatorów. Warto wybrać się na spływ kajakowy Wisłą, aby móc podziwiać uroki centralnej Polski w całej ich okazałości.

Kolejną propozycją jest jest Brda, która znajduje się na terenie Pomorza, zwana także Królową Borowiackich Rzek. Zalicz się ją do tras początkujących ze względu na dobrze dostosowany szlak i łatwość przepłynięcia. Po drodze znajdziemy również pola namiotowe i biwaki, jeśli planujemy płynąć przez dłuższy czas.

Kolejną rzeką, którą warto przepłynąć na kajaku, jest Drawa – dzika rzeka, która przyciąga kajakarzy swoją przyrodą i spokojnymi odcinkami. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą się wyciszyć i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Kaszuby to miejsce dla osób, które chcą spróbować swoich sił jako kajakarze. Odcinek rzeki Rudni z licznymi dopływami i jeziorami to idealne miejsce na spokojny i relaksujący spływ kajakowy.

Na rzece Warcie polecami także odcinek biegnący wokół Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

Wybierając trasę na spływy kajakowe trzeba kierować się przede wszytkim jej trudnością i lokalizacją. Warto zwrócić też uwagę na ilość i jakość wypożyczalni, przygotowanie tras i ilość czasu jaką chcemy poświęcić. Kajaki są świetnym sposobem na kontakt z naturą i wyciszenie.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!