lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Lifestyle

Kim był Henryk Żeglarz?

Kim był Henryk Żeglarz?

Czas wielkich odkryć geograficznych to również czas wielkich osobowości, które przyczyniły się do poznawania nowych rejonów Ziemi.

Kto to Henryk Żeglarz?

Henryk Żeglarz to książę portugalski, który chciał skorzystać na okazji odkrycia nowych szlaków handlowych. Jak wiadomo, większość towarów z Azji była ówcześnie transportowana przez arabskie karawany do Europy. Portugalczyk chciał ominąć tę drogę handlową i odkryć trasę morską, dzięki której towary szybciej i bezpieczniej i co najważniejsze taniej dotrą do Europy. Postanowił więc udać się na wyprawę wzdłuż zachodniego brzegu Afryki, żeby odkryć nowe szlaki handlowe. Henryk urodził się w 1394 roku jako syn króla portugalskiego Jana I Dobrego oraz Filipy Lancaster. Czego dokonał ów książę? Henryk był księciem od 1415 roku, co więcej już dwa lata później stał się wielkim mistrzem Zakonu Rycerzy Chrystusa. Jest on uważany za osobę, która stworzyła portugalską flotę, a także za kogoś, kto był protektorem żeglarzy oraz odkrywców. Warto nadmienić, że jego przydomek tak jak i wielu innych władców był mu nadany później, a nie za jego życia. To właśnie dzięki niemu zapoczątkowana została portugalska ekspansja morska, a także era odkryć, które zmieniły historię świata.

Henryk Żeglarz- człowiek wielu umiejętności

Henryk był również założycielem uniwersytetu w stolicy swojego państwa oraz szkoły kartografii, oraz astronomii w miejscowości Sagres. Co ciekawe szkoła ta jest uznawana za najstarszą akademię morską w historii świata. Henryk ściągnął tam najwybitniejszych uczonych zajmujących się kartografią i astronomią, dzięki czemu można było tam szkolić pokolenia wielkich odkrywców. Henryk sam dowodził wyprawami do Maroka, a także był odpowiedzialny za organizację wypraw wzdłuż Afryki, jednakże nie uczestniczył w nich. Dzięki tym wyprawom Portugalczycy odkryli Maderę oraz Azory, a także Wyspy Kanaryjskie. Organizowane przez niego ekspedycje dotarły nawet do równika. Henryk to zdecydowanie postać, dzięki której świat europejski zaczął odkrywać nowe kontynenty. Był on człowiekiem pełnym nadziei oraz chęci poznawania nowego świata. Nadany mu przydomek świadczy o tym, że następne pokolenia uznały go za osobę wartą zapamiętania.

Skutki odkryć geograficznych

Portugalia była niewielkim krajem, który położony był na półwyspie iberyjskim. Dzięki odkryciom geograficznym Portugalczycy dotarli na każdy kontynent, dzięki czemu mogli zarabiać na handlu towarami niedostępnymi w innym miejscu. Henryk Żeglarz rozpoczął epokę wielkich odkryć, które zmieniły świat. Niespełna 77 lat po tym, jak Henryk został księciem, do wybrzeży Ameryki dotarł Krzysztof Kolumb. Portugalczycy kolonizowali cały świat, dzięki czemu ich imperium stale się powiększało, a mieszkańcy tego niewielkiego europejskiego państwu bogacili. Zaczęła się rozwijać działalność związana z żeglugą oraz technologiami. Henryk Żeglarz to zdecydowanie postać historyczna, której życiorys warto poznać, ponieważ miał on ogromny wpływ na to, jak wygląda dzisiejszy świat.

Udostępnij