lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Lifestyle

Kim był Krzysztof Kolumb?

Kim był Krzysztof Kolumb?

Krzysztof Kolumb, urodzony w 1451 roku w Genui we Włoszech, był synem Domenica Colomba, tkacza i drobnego kupca. Jego wczesne lata były zdominowane przez naukę i doświadczenie w żeglarstwie, które zdobywał pracując w domu bankowym, a które później przyniosły mu rozpoznawalność i sławę. Z jego postacią wiążą się historie i legendy. Kim był Krzysztof Kolumb i czego dokonał?

W artykule:

 • Rozwój zainteresowań morskich
 • Dążenie do realizacji marzeń o podróży
 • Wyprawy Kolumba
 • Kontynuacja podróży odkrywczych
 • Podboje Kolumba
 • Czwarta wyprawa Kolumba
 • Koniec życia Kolumba
 • Skutki odkryć Kolumba
 • Ciekawostki o Kolumbie
 • Kim był Krzysztof Kolumb?

Rozwój zainteresowań morskich

Podczas pracy w domu bankowym, Kolumb zainteresował się podróżami morskimi. Jego praca pozwoliła mu na rozwijanie wiedzy na temat nawigacji, a także na naukę kosmografii. Głębokie zrozumienie tych dziedzin pozwoliło mu na sformułowanie teorii, że można dotrzeć do Azji Wschodniej poprzez przekroczenie Atlantyku.

Dążenie do realizacji marzeń o podróży

Kolumb nie zraził się, gdy król Portugalii, Jan II, odrzucił jego propozycję wyprawy. Zdeterminowany, w 1485 roku przeniósł się do Hiszpanii, gdzie szukał poparcia dla swojego pomysłu u królowej Kastylii, Izabeli I. W 1492 roku królowa Izabela I zgodziła się na finansowanie wyprawy Kolumba pod banderą Korony Hiszpańskiej.

Wyprawy Kolumba

Pierwsza wyprawa Kolumba, która rozpoczęła się 3 sierpnia 1492 roku, składała się z trzech statków: „Santa Maria”, „Pinta” i „Nina”. Po kilku tygodniach żeglugi, 12 października 1492 roku, dotarli na ląd, prawdopodobnie na wyspę Samana Cay, a następnie na Kubę i Haiti. Po powrocie do Hiszpanii w marcu 1493 roku, Kolumb został przyjęty z najwyższymi honorami.

Kontynuacja podróży odkrywczych

Kolumb nie zadowolił się jedną podróżą. W 1493 roku zorganizował drugą wyprawę, podczas której odkrył Dominikanę, Portoryko i Jamajkę. Jednakże, nie wszystko szło gładko. W wyniku buntu Indian i utraty zaufania pary królewskiej, Kolumb był zmuszony do powrotu i starań o ponowne odzyskanie zaufania.

Podboje Kolumba

Podczas trzeciej wyprawy, która odbyła się w latach 1498-1500, Kolumb odkrył Trynidad i po raz pierwszy postawił stopę na stałym lądzie amerykańskim. Powstała wtedy pierwsza hiszpańska osada San Domingo. Jednak autokratyczny styl zarządzania Kolumba spowodował bunt wśród kolonistów, co skutkowało jego uwięzieniem i odesłaniem do Hiszpanii.

Czwarta wyprawa Kolumba

Mimo to, Kolumb zorganizował czwartą wyprawę w latach 1502-1504. Tym razem dotarł do Jukatanu i Panamy. Niestety, podczas tej podróży ciężko zachorował i musiał wrócić do Hiszpanii.

Koniec życia Kolumba

Kolumb zmarł 20 maja 1506 roku w Valladolid. Jego protektorka, królowa Izabela, nie żyła już wtedy, a król Ferdynand nie udzielił mu audiencji. Opuszczony, zgorzkniały i rozgoryczony Kolumb zmarł, zostawiając po sobie ogromne dziedzictwo.

Skutki odkryć Kolumba

Odkrycia Kolumba miały ogromny wpływ na historię. Zapoczątkowały one epokę badań i kolonizacji Nowego Świata. Dwa nowe kontynenty udostępniły Europejczykom nowe miejsca do osiedlenia, a nowe bogactwa mineralne i surowce zmieniły gospodarkę Europy.

Ciekawostki o Kolumbie

 • W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się, że to nie Kolumb, ale Wikingowie byli pierwszymi Europejczykami, którzy odkryli Amerykę.
 • Kolumb miał dwóch synów z dwiema różnymi kobietami: Diego i Fernando.
 • Kolumb i członkowie jego załogi byli postrzegani przez Indian jako bogowie, co pozwoliło na szybkie zajęcie przez Hiszpanów dużych obszarów Ameryki.

Kim był Krzysztof Kolumb?

Kim był Krzysztof Kolumb? Nie tylko znanym odkrywcą, ale również postacią, która miała ogromny wpływ na historię i rozwój nowych lądów. Jego odkrycia doprowadziły do odkrycia i kolonizacji Nowego Świata, co zmieniło gospodarkę Europy i cały świat.

Udostępnij