lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

SportTurystyka

Co spakować w góry: Poradnik dla początkujących turystów latem i zimą

Co spakować w góry: Poradnik dla początkujących turystów latem i zimą

Witaj w naszym poradniku dla początkujących turystów planujących wycieczki w góry. Góry są wymarzonym celem dla większości z nas, zapewniają piękne widoki i przyjemne wędrówki. To jest idealne miejsce by odetchnąć od miejskiego zgiełku i zrelaksować się na łonie natury. Pamiętaj jednak, że wyjazd w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego przed wyjściem z domu zapoznaj się z naszymi wskazówkami i nie pozostawiaj tego co spakować w góry przypadkowi.

W artykule:

 • Jaki wybrać plecak i co spakować na wyjazd w góry?
 • Co spakować w góry zimą?
 • Co spakować w góry latem?
 • Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wędrówki górskiej?

Jaki wybrać plecak i co spakować na wyjazd w góry?

Planując wyjazd w góry, należy wcześniej sprawdzić na jakie szlaki się wybieramy. Warto zwrócić uwagę na okoliczności jakie panują w danym rejonie i w zależności od pory roku wybrać odpowiednie miejsce na wycieczkę. Trzeba również wziąć pod uwagę warunki pogodowe oraz poziom umiejętności fizycznych turystów.

Podczas wyboru plecaka zwróć uwagę na pojemność, rozmiary i na materiał, z którego jest wykonany. Warto postawić na plecak z zewnętrznymi kieszeniami umożliwiającymi łatwy dostęp do potrzebnych nam rzeczy.

Jeśli planujemy wycieczkę w góry,  niezbędne dokumenty to dowód osobisty lub paszport. Dla turystów wyjeżdżających za granicę konieczna jest również karta turysty. Przed wyjazdem sprawdź, czy nie ma żadnych ograniczeń związanych z aktualną sytuacją w kraju lub na świecie.

Niezależnie od pory roku  pogody musisz mieć ze sobą:

 • telefon
 • wodę
 • kanapki/przekąski/batony energetyczne
 • latarkę czołówkę
 • filtr przeciwko promieniom UV
 • śpiwór, apteczka turystyczna
 • folię termiczną 
 • rezerwowe baterie do latarki.
 • Powerbank do telefonu
 • kompas i mapę
 • płaszcz przeciwdeszczowy

 Co spakować w góry zimą?

Oprócz podstawowych rzeczy, jeśli na trasę wybieramy się zimą, plecaku powinna znaleźć się odzież dostosowana do panujących warunków pogodowy – ocieplona kurtka, ciepła bielizna termiczna i rękawiczki), ochronne buty w góry z solidną podeszwą,  czapka, warstwa ochronna przed deszczem (kurtka wodoodporna z membraną lub płaszcz), przydatne mogą okazać się też kijki  narciarskie, a przy trudniejszych trasach kolce na buty lub rakiety śnieżne.

Na wycieczkę zimową warto zabrać termos z gorącym napojem lub zupą i podgrzewacz chemiczny do butów W ramach zabezpieczenia przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, dodatkowo linę i karabińczyki.

Jeśli planujesz nocować zimą w schronisku, spodziewaj się, że panuje zimno i wilgoć. Weź ze sobą ciepłą bieliznę, grube skarpety, kapcie, śpiwór i matę izolacyjną. Przed wyjściem podgrzej buty i upewnij się, że znasz trasę i w razie wypadku masz jak poinformować odpowiednie służby.

Co spakować w góry latem?

 Latem w górach warto pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. W ekwipunku powinny znaleźć się środki przeciw owadom i słońcu – krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz spray lub maść na komary i kleszcze.  Czapka z daszkiem ochroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem. Przyda się też lżejsza, ale wiatroszczelna kurtka– gdy zapadnie chłodniejsza pora dnia. Poza tym, warto zwrócić uwagę na to, by ubrania były w miarę lekkie i przewiewne, a jednocześnie chroniły przed wiatrem, słońcem i zranieniami na szlaku.

Dodatkowo dobrze wziąć ze sobą ręcznik i  okulary przeciwsłoneczne oraz ubrania na zmianę.

co spakować na wyjazd w góry

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wędrówki górskiej?

Aby uniknąć kontuzji podczas wędrówki w górach, unikaj nadmiernego obciążania organizmu i przeciążania mięśni i stawów. Na wędrówki górskie przygotuj się tak, aby móc pokonać przeznaczony odcinek w danym czasie. Zawsze miej ze sobą telefon, w razie potrzeby wezwania ratunku.

Warto przed wyjazdem w góry, szczególnie za granią, zakupić ubezpieczenie turystyczne. Daje ono możliwość szybkiego reagowania w nagłych wypadkach – w razie wypadku lub choroby, zyskujemy pewność, że otrzymamy wszelką niezbędną pomoc medyczną na miejscu lub w kraju zamieszkania.

Jeśli nadal nie jesteś pewny co spakować w góry, nie bój się pytać lokalnych przewodników, lub szukaj informacji na stronach miejsc, do których się wybierasz. Pamiętaj żeby w górach nie można być zbyt ostrożnym.

Udostępnij