lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Turystyka

Ciekawe miejsca na Śląsku – największe atrakcje w regionie do zobaczenia!

Ciekawe miejsca na Śląsku – największe atrakcje w regionie do zobaczenia!

Masz ochotę na weekend pełen pięknych krajobrazów, zabytkowych zamków i kopalni, malowniczych rezerwatów przyrody oraz ciekawych miejsc kultury? W takim nie musisz szukać daleko.  W artykule podpowiemy gdzie znaleźć ciekawe miejsca na Śląsku.

W artykule:

  • Zamki na Śląsku
    • Zamek Ogrodzieniec
    • Zamek w Bobolicach
    • Zamek w Pszczynie
  • Kopalnie i sztolnie
    • Kopalnia Węgla Kamiennego Guido
    • Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
    • Podziemne Miasto Osówka
  • Śląskie rezerwaty przyrody
    • Rezerwat przyrody Las Murckowski. 
    • Rezerwat przyrody Góra Św. Anny
    • Rezerwat Stawy Milickie
  • Inne ciekawe miejsca na Śląsku
    • Gliwice
    • Bielsko-Biała
    • Cieszyn

Zamki na Śląsku

Chociaż większość kojarzy województwo śląskie tylko i wyłącznie z kopalniami i węglem, to może się ono też pochwalić całkiem okazałą kolekcją średniowiecznych zamków bowiem przebiega tu szlak Orlich Gniazd. Wznoszą się tam wspaniałe rezydencje i obronne warownie, a każda z nich ma swój niepowtarzalny urok. Oto naszym zdaniem trzy najbardziej godne uwagi obiekty.

Zamek Ogrodzieniec

Jeden z najpiękniejszych zabytków na Śląsku – Zamek Ogrodzieniec – jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem w regionie. Został zbudowany w XIV wieku. Był siedzibą możnego rodu Rzeszowskich. Podczas wycieczki można zobaczyć m.in. pałacowe wnętrza, muzeum broni, a także udostępnione dla zwiedzających krypty zamkowe. Z wieży widokowej roztacza się malowniczy widok na Jury Krakowsko-Częstochowskie, co czyni z niego nie tylko ciekawe, ale i piękne miejsce na Śląsku.

najpiękniejsze miejsca na śląsku

Zamek w Bobolicach

 Zamek zbudowany jest z cegły, która nadaje mu wyjątkowego charakteru i klimatu. Historia tego miejsca sięga XIV wieku, kiedy to był on własnością rodu von Czettritzów. Po wojnie budynek uległ dewastacji. Dopiero w latach 80. XX wieku zaczęto go stopniowo odnawiać. Obecnie zamek w Bobolicach jest udostępniony dla zwiedzających i pełni funkcję muzeum. Można tu zobaczyć cenne zbiory dotyczące historii i kultury regionu.

Zamek w Pszczynie

 Zamek w Pszczynie jest jednym z najpiękniejszych zamków na Śląsku. Zbudowany został w stylu barokowym w XVII wieku z piaskowca i cegły. Jest bogaty w różnego rodzaju dzieła sztuki, takie jak obrazy, rzeźby, meble i porcelana. W 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedno z 7 Zamków Książąt Górnośląskich. Dzisiaj zamek w Pszczynie to popularne miejsce turystyczne, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i sztuki.

Kopalnie i sztolnie

Nie tylko zamki, ale również kopalnie są wśród najciekawszych atrakcji na Śląsku. Ich wnętrza zostały przystosowane do zwiedzających, gwarantują niezapomniane przeżycie i lekcje historii.

Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Kopalnia Węgla Kamiennego Guido znajduje się w Zabrzu.  To miejsce, gdzie można zobaczyć jak wyglądało życie górników. Przewodnik oprowadza po symbolicznej trasie turystycznej, wykorzystując przy tym autentyczne i zabytkowe maszyny górnicze oraz ocalone od zapomnienia przedmioty sprzed lat. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe malowidła wykonane przez górników na kopalnianych ścianach.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kolejną kopalnią, którą warto odwiedzić na Śląsku, jest Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. To zabytkowy kompleks, który działała od ponad trzech wieków i od 2017 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania można zobaczyć nie tylko podziemne korytarze, ale również repliki oryginalnego osprzętu górniczego, zabytkowe maszyny i wydobywające się z ziemi surowce, czyli rudę ołowianą i srebrną.

Podziemne Miasto Osówka

Osówka to jedno z najmniej znanych, ale bardzo ciekawym miejsc do zobaczenia na Śląsku. Podczas wycieczki można zwiedzić tajemnicze podziemne tunele z czasów II wojny światowej. Znajdują się tam m.in. niezwykłe sale konspiracyjne, a także ruiny zburzonej już dziś fabryki paliw syntetycznych „Hydrierwerke Pölitz”. To naprawdę unikalne miejsce w Polsce.

Śląskie rezerwaty przyrody

Dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta też coś mamy. Rezerwaty to najpiękniejsze miejsca na Śląsku

Rezerwat przyrody Las Murckowski.

 Rezerwat przyrody Las Murckowski to jeden z najpiękniejszych zakątków zlokalizowanych w województwie śląskim. To miejsce, gdzie na każdym kroku można spotkać nieskażoną przez ludzką rękę naturę. Urokliwe krajobrazy, lasy, malownicze jeziora, liczne gatunki roślin i zwierząt – to wszystko sprawia, że Las Murckowski zachwyca każdego, kto tu przyjedzie. Wśród turystów cieszy się też renomą miejsc spokojnych i sprzyjających wypoczynkowi. Tu można oderwać się od codziennych obowiązków i odpocząć wśród harmonijnych krajobrazów. Każdy, kto pragnie odetchnąć od zgiełku miasta i zatopić się w jego urokach, powinien odwiedzić Las Murckowski.

Rezerwat przyrody Góra Św. Anny

 Rezerwat przyrody Góra Św. Anny to magiczne miejsce. Tutaj możemy odpocząć od zgiełku miasta, a jednocześnie podziwiać piękno natury. To idealne miejsce na relaks i spacer. Rezerwat chroni różnorodne gatunki roślin i zwierząt, m.in. sępy, bociany, wilki, rysie, żmije i wiele innych. Na Górze Św. Anny znajduje się też wiele interesujących form skalnych oraz złoża węgla kamiennego. To również ważne miejsce kultu religijnego. Znajduje się tam sanktuarium i klasztor. To unikalne połączenie sztuki, historii i przyrody, które każdy powinien zobaczyć.

Rezerwat Stawy Milickie

Polecamy wybrać się na spacer do jednego z rezerwatów przyrody na Śląsku, takich jak Stawy Milickie. Znajduje się on w województwie dolnośląskim, ale można stamtąd bardzo łatwo dotrzeć do niego z województwa śląskiego. Park to raj dla miłośników ptaków – znajduje się tam największe w Polsce skupisko gęsi zbożowej, ale również liczne inne gatunki ptaków, takie jak np. żurawie, błotniaki czy perkozy. Warto też przyjrzeć się z bliska faunie i florze mokradeł, rzeźbie w kamieniu „Śpiąca Bogini”, a także samym stawom. Rezerwat Stawy Milickie to ciekawe i malownicze miejsce na Śląsku.

Inne ciekawe miejsca na Śląsku

Jeśli to za mało to na uwagę zasługują też śląskie miasta. 

Gliwice 

Miasteczko posiada liczne zabytki architektury, takie jak zamek Piastów Śląskich czy katedrę św. Piotra i Pawła. Możemy wybrać się do muzeum w pięknej neorenesansowej kamienicy, wieżę ciśnień czy Budynek Naczelnej Dyrekcji Pruskiej Kolei Państwowej. Można tu podziwiać gotycki Kościół Św. Bartłomieja, Pałac Schoena oraz zabytkowy rynek z pięknymi kamienicami. Dla miłośników sztuki polecamy Muzeum w Gliwicach, które prezentuje interesujące wystawy współczesnych artystów. Jednym z najbardziej znanych miejsc w Gliwicach jest Arena Gliwice, gdzie odbywają się największe koncerty i wydarzenia sportowe. Warto zarezerwować czas na podziwianie urokliwych zakątków miasta oraz delektowanie się smacznymi daniami w lokalnych restauracjach.  W wolnej chwili, szybko dojechać można też do Chorzowa, odwiedzić zoo i park rozrywki lub Katowic, gdzie zobaczymy słynny spodek.

Bielsko Biała

Bielsko-Biała to miasto znane ze malowniczych krajobrazów. Oprócz zachwycających widoków, mamy okazje zobaczyć zabytki – znajdującą się niedaleko Wieże Piastowską oraz kościół św. Mikołaja i Bernardyna. Ponadto, Bielsko-Biała to świetne miejsce na aktywny wypoczynek, ze względu na bliskość gór oraz otaczające lasy, które oferują mnóstwo szlaków turystycznych i pieszych.

ładne miejsca na śląsku

Cieszyn

Cieszyn to urokliwe miasto położone nad rzeką Olzą. Bolesław I Chrobry, pierwszy król Polski, założył tu warownię, która miała ochraniać granicę. W XIV wieku miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła, handlu i kultury Śląska Cieszyńskiego. Dzisiaj Cieszyn to miasto bogatej historii, pięknej architektury i licznych zabytków, takich jak gotycki kościół św. Mikołaja czy zamek książąt cieszyńskich. To również miasto o silnym poczuciu tożsamości regionalnej i kulturalnej, co widoczne jest chociażby w organizacji corocznych festiwali, takich jak Święto Chleba, Festiwal Kultury Śląskiej czy Międzynarodowy Festiwal Kameralny. 

Podsumowując, wybierając się do województwa śląskiego na weekend, czy na tydzień, na pewno nie będziemy się nudzić. Region ma dużą szanse na stanie się bardzo dobrym turystycznym kierunkiem. Ciekawe miejsca na Śląsku są  czasami ukryte, ale warto je odkrywać.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!