lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

LifestyleTurystyka

Rezerwacja biletu online. Tanie loty – na co zwracać uwagę?

Rezerwacja biletu online. Tanie loty – na co zwracać uwagę?

Planowanie wakacji i rezerwacja biletu online wydają się dziecinnie proste. Obecnie jest to możliwe za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jednak, aby wakacje były udane, turyści powinni zwracać uwagę na kilka rzeczy.
Bankructwa linii lotniczych, niejasne taryfy, ukryte koszty bagażu i inne przeszkody — każdy, kto w dzisiejszych czasach rezerwuje lot przez internet, może spotkać się z przykrą niespodzianką. Na co podróżujący powinni zwrócić uwagę podczas rezerwacji lotu?

Rezerwacja pakietowa czy indywidualna?

Jeśli linia lotnicza zbankrutuje podczas zorganizowanej wycieczki, organizator wycieczki zorganizuje dla wczasowicza alternatywny transport – bez dodatkowych opłat. Jeśli na przykład zarezerwujesz lot indywidualnie na stronie internetowej linii lotniczej, po ogłoszeniu upadłości często masz w ręku bezwartościowy bilet i często nie otrzymasz zwrotu pieniędzy.
Należy też pamiętać, że każda linia lotnicza ma inne zasady dotyczące zmiany rezerwacji lotu.

Porównywarka czy strona linii lotniczych?

Nie każdy chce zarezerwować wycieczkę zorganizowaną. A tanie loty są często kuszące. Każdy, kto chce zarezerwować lot online bez pakietu operatorskiego, często nie wie, z jakiej strony najlepiej skorzystać. Portale porównawcze i wyszukiwarki lotów w internecie mają tę zaletę, że można łatwo porównywać linie lotnicze i ceny. Ceny biletów lotniczych, które podaje na swojej stronie AZair, różnią się nawet o kilkanaście procent od cen podawanych przez linie lotnicze.

Czy wliczony jest bagaż rejestrowany?

Większość pasażerów rezerwuje bilet w jedną stronę w klasie ekonomicznej. Jednak obecnie taryfy w tej klasie rezerwacyjnej są podzielone na różne warianty. Na przykład Lufthansa oferuje trzy taryfy ekonomiczne na rejsach europejskich: Light, Classic i Flex. Ekonomiczny Light lub Economy Basic to zazwyczaj najtańsze taryfy. W cenę wliczony jest tylko bagaż podręczny, bagaż rejestrowany i rezerwacja miejsca dodatkowo płatna.

Bagaż

Jeśli wybrałeś taryfę pełną ekonomiczną, nie musisz się martwić o nic więcej. Duża walizka lata za darmo, miejsce jest wybierane bezpłatnie podczas odprawy online.
Inaczej sytuacja wygląda na rejsach długodystansowych, na których linie lotnicze oferują teraz także taryfy bagażu podręcznego. Taryfy lotnicze z bagażem podręcznym nie są tak naprawdę opłacalne na długich trasach długodystansowych.

Jak duży może być bagaż podręczny?

Jeśli lecisz tanio, mając tylko bagaż podręczny, również musisz być ostrożny. Warunki przewożenia przez linie lotnicze wózków, toreb i plecaków w kabinie są różne. Większość przewoźników premium zezwala na jedną dużą sztukę bagażu podręcznego i jedną małą torbę.

Czym są tanie linie lotnicze?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tzw. tanie linie lotnicze, zwane również tanimi przewoźnikami. Oferują głównie na loty krótko- i średniodystansowe w wyjątkowo rozsądnych cenach. Wiąże się to jednak również z ograniczeniami w usługach dla pasażera. Na przykład loty tanimi liniami lotniczymi nie są elastyczne, można je zmienić tylko za dodatkową opłatą. Klient musi też iść na kompromisy w zakresie obsługi na rzecz niskiej ceny. Świadczy o tym na przykład fakt, że na pokładzie nie są oferowane bezpłatne posiłki ani prasa.
Poziom komfortu w tanich liniach lotniczych również nie jest tak wysoki, jak w przypadku konwencjonalnych linii lotniczych. Bardzo często odbywają się loty do regionalnych portów lotniczych, które są geograficznie bardziej niekorzystne niż duże komercyjne porty lotnicze, a zatem mogą oznaczać niekorzystne warunki infrastrukturalne dla pasażerów. Dzięki temu linie lotnicze mają mniejsze wydatki na start/lądowanie i opłaty parkingowe. Nawet jeśli cena biletu tanich linii lotniczych jest stosunkowo niska, często naliczane są dodatkowe opłaty, np. za bagaż. Podróżni lotniczy powinni zwracać szczególną uwagę na te dodatkowe opłaty podczas porównywania lotów.

Udostępnij