Joga to rodzaj ćwiczeń, które wywodzą się z Indii. Jest wiele rodzajów jogi, jednak wszystkie mają jeden wspólny cel. Można oczywiście deliberować, który rodzaj jest lepszy i dlaczego. Jednak warto czerpać z wielu źródeł jogi i dobierać ćwiczenia i praktyki względem indywidualnych potrzeb.
Rodzaje jogi według Patańdżalego
Patańdżali wyróżnił pięć rodzajów jogi i w sumie one są najważniejsze i praktykowane nie tylko w Indiach, ale i na Zachodzie. Każdy rodzaj odpowiada odmiennemu temperamentowi. Najważniejszą jest raja joga, która tłumaczona jest jako joga królewska. Jej założenia skupiają się na połączeniu pozostałych czterech rodzajów jogi w jedną całość. Joga oddania i miłości to bhakti joga. Gnana joga skupia się na jodze mądrości i wiedzy. Karma joga to joga aktywności i działania, a hatha joga skupia się na praktykach fizycznych. Ostatni rodzaj jogi jest najczęściej praktykowany na Zachodzie, czyli także w Polsce.
Różnorodność jogi sprawia, że możemy czerpać z każdej ścieżki, to czego potrzebujemy. Joga daje możliwość rozwoju nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim duchowego. Regularne ćwiczenia jogi pozwalają wyciszyć się i skupić na sobie. Dodatkowo nasze ciało jest rozciągnięte i zdrowe, a nasz umysł spokojny.
Hatha joga – najczęściej praktykowana joga w Polsce
Najbardziej popularnym rodzajem jogi jest hatha joga. Łączy ona w sobie sztukę i filozofię jogi. Hatha joga polega na regularnym wysiłku, który łączy w sobie ciało i umysł. Jest to praktyka, w której musimy skupić się nie tylko na ćwiczeniach, ale także na oddechu.
W hatha jodze ćwiczy się asany. Asany są to różnego rodzaju pozycje. Jedne są bardziej dynamiczne, inne spokojne. Najważniejsze jest to, aby przejścia pomiędzy poszczególnymi asaniami były płynne. Asany skutecznie pozwalają uwolnić wszelkie napięcia, jakie występują w naszym ciele. Usuwając ograniczenia z ciała, możemy następnie skupić się na pracy z umysłem, który w jodze odgrywa bardzo ważną rolę.
Co daje joga?
Regularnie wykonywane ćwiczenia jogi pozwalają całkowicie zapanować nad własnym ciałem. Bez względu na rodzaj jogi systematyczne ćwiczenia pozwolą polepszyć wydolność, kondycję oraz elastyczność ciała. Wraz z upływem czasu ćwiczenia jogi korzystnie wpływają na zwiększenie świadomości oddechu. Oddech jest kluczową zasadą prawidłowego wykonywania poszczególnych asan. Odpowiednie oddychanie ułatwia nam wykonanie prawidłowej pozycji, dzięki czemu możemy się zrelaksować.
Możemy żartobliwie stwierdzić, że efektem ubocznym wykonywania asan jest wyciszenie i uspokojenie organizmu. Ćwiczenia powinny zostać zakończone medytacją, która pozwoli organizmowi się zrelaksować i odciąć się od codziennych problemów i zmartwień. Jeśli podejdziemy do ćwiczeń nie tylko mechanicznie, to po pewnym czasie zauważymy duże zmiany w naszym życiu. Staniemy się pogodniejszymi ludźmi, zaczniemy więcej się uśmiechać i będziemy umieć skupiać się na rzeczach ważnych. Dodatkowo nasz umysł będzie unikać stresu i chętnie skupiać się będzie na pozytywnych rzeczach, a nie na tych złych, które niestety czekają na każdego w codziennym życiu.