Polacy coraz częściej zamiast plaż nad Morzem Śródziemnym wybierają na cel wakacyjnych podróży Zakaukazie. Na turystów czekają niezwykłe atrakcje krajobrazowe, góry przeplatają się z równinami, nie ma mowy o jednostajności. Podczas wędrówek można poznać niezwykłą kulturę Zakaukazia, regionalną kuchnię.
Burzliwe dzieje Armenii
Armenia, obok Gruzji i Azerbejdżanu to jedno z trzech państw Zakaukazia. Uznawana jest za najstarsze państwo chrześcijańskie. Ormianie przyjęli chrzest w 301 r. n. e. Skutecznie oparli się wpływom islamskim i wytrwali w chrześcijaństwie do dnia dzisiejszego.
W XI w. Armenia dostała się pod panowanie tureckie. Mimo wielu powstań niepodległościowych, panowanie tureckie trwało aż do XIX w. Na początku tego wieku wschodnia Armenia została zajęta przez Cesarstwo Rosyjskie. W części zachodniej Turcy zaczęli robić czystki wśród Ormian. Ich największa fala miała miejsce w 1895 i w 1915 r. W wyniku prześladowań zginęło 1,5 mln Ormian a kilka milinów uciekło za granicę. Po utworzeniu ZSRR, Armenia wschodnia została odrębną republiką. W 1990 r. Armenia ogłosiła niepodległość.
Obecnie w diasporze żyje ich 10 mln. Wśród najbardziej znanych Ormian znaleźli się A. Agassi, Ch. Aznavour, G. Kasparow, K. Kardashian, B. Okudżawa.
Duża liczba Ormian znalazła schronienie na ziemiach polskich, m.in. T. Axentowicz, A. Dymna, ks. T. Isakowicz-Zaleski, K. Penderecki, J. Kawalerowicz, R. Makłowicz.
Burzliwa historia Armenii sprawiła, że mimo długich dziejów do dziś zachowały się tylko nieliczne zabytki.
Erywań
To stolica Armenii, niektórzy używają nadal nazwy Erewań z okresu ZSRR. Choć liczy ponad 1 mln mieszkańców nie przypomina wielkiej metropolii. Zabytków też jest niewiele i miasto można zwiedzić w ciągu 2-3 dni. To co wyróżnia Erywań, to atmosfera. Ormianie są niezwykle otwarci wobec turystów i chętnie służą im pomocą. Życie towarzyskie w Erywaniu rozpoczyna się wieczorem i trwa przez całą noc. Mieszkańcy i turyści mogą spędzać czas w licznych kawiarniach i restauracjach.
W Erywaniu koniecznie trzeba zobaczyć:
Kaskady – to najoryginalniejsze muzeum sztuki na świecie, pięć kondygnacji zostało wbudowane w zbocze wysokiego wzgórza, ze szczytu można podziwiać panoramę miasta oraz monumentalną górę Ararat.
Pac Republiki – serce stolicy, tu znajduje się Budynek Rządowy, Narodowa Galeria Sztuki. Największą atrakcją jest fontanna, która wieczorem zachwyca kolorami i muzyką.
Plac Wolności – to przy nim znajduje się gmach Opery, gdzie można wysłuchać koncertów na najwyższym poziomie, bilety są zadziwiająco tanie.
Błękitny Meczet – pochodzi z XVIII w. i jest jedynym meczetem w Erywaniu. Turystów zachwyca kopuła i minaret wykończony niebieską mozaiką, ten sam motyw zdobniczy znajduje się na drzwiach do meczetu.
Jaskółczy Zamek – w rzeczywistości jest to pomnik zakończony iglicą, u jego podstaw zawsze płonie znicz. Pomnik upamiętnia ludobójstwo Ormian dokonane przez Turków.
Po zwiedzaniu stolicy czas na odpoczynek i posiłek.
Kuchnia ormiańska
Kuchnia ormiańska jest typową kuchnią Zakaukazia bogatą w warzywa i owoce. Pragnienie doskonale ugasi sok z granatów, koniecznie trzeba także spróbować ormiańskiego koniaku Ararat.
Podstawą kuchni ormiańskiej jest chleb lagasz, który został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego. Kto spodziewa się wyrośniętego bochenka chleba, będzie bardzo zdziwiony. Lagasz to cieniutkie placki (1,5 mm) wypiekane przez 1 sekundę na ścianach specjalnego pieca. Lagasz zachowuje swoją świeżość prze pół roku. Przed użyciem wystarczy skropić go wodą, by odzyskał świeżość i elastyczność. W lagasz Ormianie zawijają warzywa, owoce, a także mięso. Warto także spróbować kandyzowanych owoców kaki lub orzechów.
Armenia i Erywań kierunek, który warto wybrać na najbliższe wakacje.