lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

DietaZdrowie

Pescowegetarianizm – czy jest to dieta dla ciebie?

Pescowegetarianizm – czy jest to dieta dla ciebie?

Pescowegetarianizm jest to odłam wegetarianizmu, który pozwala na dopuszczenie do diety ryb oraz owoców morza. Jest więc doskonałą opcją na początek przygody z niejedzeniem mięsa, ponieważ nie musimy obawiać się o niedobory takich witamin jak D czy B12.

Czym się różni wegetarianizm od pescowegetarianizm?

Wegetarianizm jest dietą, która wyklucza spożywanie mięsa a także ryb, ma kilka odłamów, a ta najbardziej wymagająca to weganizm. Weganie nie spożywają ani mięsa, ani ryb, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Kolejną odmianą wegetarianizmu jest właśnie pescowegetarianizm, został on okrzyknięty najzdrowszą dietą wegetariańską, ponieważ nawet na początku jej stosowania, kiedy osoba niemająca za dużej wiedzy na ten temat odrzuca mięso, ma możliwość przyswajania niezbędnych witamin poprzez jedzenie ryb i owoców morza.

Pescowegetarianizm – z czym to się je?

Nazwa pescowegetarianizm to połączenie łacińskiego słowa pesce, które oznacza ryba i „wegetarianizm”. W tej diecie spożywa się, więc ryby, ale tak jak w przypadku każdego innego odłamu wegetarianizmu podstawą diety pozostają produkty roślinne. Dużą wagę podczas takiego odżywiania należy przykładać do spożywania bogatych w białko strączków, a ryby traktować jedynie, jako uzupełnienie jadłospisu.

Pescowegetarianizm i zalety tego sposobu odżywiania

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska to doskonały przepis na zdrowie. Pescowegetarianizm wprowadza dodatkowe ułatwienie, bo dzięki spożywaniu ryb i owoców morza dostarcza się do organizmu niezbędnych kwasów omega-3, które są kluczowe w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób układu krążenia. Dodatkowo taki sposób odżywiania zmniejsza ryzyko chorób serca, naczyń krwionośnych oraz mózgu, korzystnie wpływa na pracę układu krwionośnego a także reguluje poziom cholesterolu. Osoby, które postanowiły przejść na tę dietę ze względów moralnych, również wiele na tym zyskają. Mogą z czystym sumieniem zjadać dużą ilość potraw całkowicie bezmięsnych a ryby traktować tylko, jako okazjonalny dodatek do swojego codziennego menu.

Pescowegetarianizm – o czym należy pamiętać

Będąc na jakiejkolwiek diecie eliminacyjnej, warto pamiętać o tym by dostarczać swojemu organizmowi witamin oraz mikroelementów z innych źródeł niż dotychczas. W przypadku pescowegetarianizmu należy szczególnie zadbać o ilość białka w diecie oraz aminokwasów egzogennych. Warto więc zwrócić uwagę, szczególnie na początku swojej przygody, by dieta była różnorodna i żeby obfitowała w produkty, które są bogate zarówno w minerały jak i witaminy oraz składniki odżywcze. Jeżeli odpowiednio zadbamy o zróżnicowaną dietę z pewnością wyciągniemy wiele korzyści z jej stosowania. Dodatkowo nie jedząc mięsa przyczyniamy się do zabijania mniejszej ilości zwierząt oraz do ochrony środowiska. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zdecydować się na prowadzenie takiej diety do końca swojego życia, warto przetestować ją chociażby przez miesiąc, by sprawdzić, jak się będziemy po niej czuli i czy nam ona odpowiada.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!