lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Turystyka

Rezerwacja hoteli: kompletny przewodnik

Rezerwacja hoteli: kompletny przewodnik

W dzisiejszych czasach, dzięki technologi i dostępowi, rezerwacja hoteli jest wygodna i szybka z dowolnego miejsca na świecie. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad, które ułatwią nam ten proces. Może się wydawać, że jest to proste zadanie, ale jak pokazuje praktyka, łatwo popełnić błąd, który może zepsuć nasz pobyt. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam najważniejsze aspekty związane z rezerwacją hotelu.

W artykule:

  • Gdzie rezerwować pokój
  • Jak wybrać hotel
  • Co robić, gdy hotel nie ma naszej rezerwacji
  • Rezerwacja hoteli -Dlaczego warto czytać zasady pobytu
  • Dlaczego warto zgłaszać, jeżeli coś jest nie tak
  • Dlaczego musimy dać znać, że przyjeżdżamy później
  • Dlaczego warto być miłym

Gdzie rezerwować pokój

Na rynku dostępnych jest wiele stron umożliwiających rezerwację hotelu. Najpopularniejsze z nich to booking.com, expedia czy lastminute. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Warto jednak pamiętać, że rezerwując pokój przez taką stronę, nawiązujemy umowę nie z hotelem, a z tzw. stroną trzecią. Z tego powodu hotel od każdej zrealizowanej rezerwacji płaci prowizję, która może wynosić od 12 do nawet 25%.

Jeśli natomiast chcemy zarezerwować pokój bezpośrednio przez stronę hotelu, powinniśmy znać kilka zasad. Po pierwsze, hotel najczęściej będzie starał się przyciągnąć nas do swojej strony internetowej, oferując lepsze oferty niż na stronach trzecich. Po drugie, możemy skontaktować się z hotelem bezpośrednio – niewiele jest miejsc, gdzie nie dostaniemy zniżki.

Jak wybrać hotel

Wybór hotelu to bardzo indywidualna sprawa. Niektórzy z nas zwracają uwagę na lokalizację, inni na wyposażenie pokoju, a jeszcze inni na cenę. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i preferencji.

Przy wyborze hotelu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, na jego lokalizację. Czy jest blisko centrum miasta, czy może z dala od zgiełku? Po drugie, na wyposażenie pokoi. Czy są w nich wszystkie niezbędne urządzenia, takie jak suszarka do włosów czy klimatyzacja? Po trzecie, na cenę. Czy jest ona adekwatna do standardu hotelu?

Co robić, gdy hotel nie ma naszej rezerwacji

Niestety, czasem zdarza się, że mimo posiadania potwierdzonej rezerwacji, hotel nie ma o niej informacji. W takim wypadku powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z firmą, przez którą dokonaliśmy rezerwacji, lub bezpośrednio z hotelem.

Rezerwacja hoteli -Dlaczego warto czytać zasady pobytu

Często zdarza się, że nie czytamy dokładnie zasad rezerwacji i pobytu. Może to jednak spowodować wiele problemów. Na przykład, niektóre hotele pobierają płatność za pierwszą noc z góry, kiedy minie termin darmowej anulacji. Inne natomiast oferują tzw. advance purchase, czyli możliwość rezerwacji z większym rabatem, ale w przypadku anulacji pieniądze przepadają w całości.

Dlaczego warto zgłaszać, jeżeli coś jest nie tak

Jeżeli zauważymy, że coś jest nie tak, na przykład zepsuta spłuczka w toalecie, powinniśmy zgłosić to na recepcji. Hotel zrobi wszystko, aby naprawić problem i zapewnić nam komfortowy pobyt.

Dlaczego musimy dać znać, że przyjeżdżamy później

Informowanie hotelu o późniejszym przyjeździe jest bardzo ważne. Jeżeli nie zrobimy tego, nasza rezerwacja może zostać anulowana, a pokój oddany do dyspozycji innym gościom.

Dlaczego warto być miłym

Bycie miłym nie tylko ułatwia nam życie, ale również pomaga w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Jeżeli zrobimy błąd, na przykład zarezerwujemy pokój, który nie może być anulowany, powinniśmy poprosić o pomoc hotel. Jeżeli będziemy miłym i uprzejmym gościem, hotel z pewnością pójdzie nam na rękę.

Podsumowując, rezerwacja hotelu nie jest skomplikowanym procesem, ale wymaga od nas pewnej wiedzy i umiejętności. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam uniknąć błędów i cieszyć się bezproblemowym pobytem w hotelu.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!