Jezioro Como – Lecco i Varenna

Lecco i Varenna – powrót nad jezioro Como

Jezioro Como gościło już raz na łamach naszego bloga – tutaj opisywaliśmy jednodniowe zwiedzanie Varenny. Czytelnicy poprzedniego wpisu pewnie pamiętają, że na kolejny wyjazd odłożyliśmy wizytę w Lecco oraz wejście na Zamek Vezio. Tym razem, chociaż w ograniczonym składzie, oba miejsca zostały odwiedzone. W tej relacji znajdziecie więc kolejną porcję praktycznych informacji dotyczących atrakcji Varenny oraz garść argumentów za tym, żeby w swoim planie zwiedzania umieścić także Lecco.

Jezioro Como – bliżej niż myślisz

Lecco i Varenna znalazły się na trasie wyjazdu, którego idea i drugi etap zostały opisane tutaj (tu także znajdziecie informacje organizacyjne). W skrócie był to dwudniowy wyjazd pod hasłem „tanie latanie” nad jezioro Como i do Bergamo – w tej właśnie kolejności. Lecco i Varenna były więc pierwszym celem po wylądowaniu na lotnisku Bergamo-Orio al Serio. Oba miasta są bardzo łatwo osiągalne z Bergamo. Bilet na pociąg kosztuje tylko €5,50 i można go kupić wcześniej na stronie trenitalia.com lub już na dworcu w automacie biletowym (ceny biletów są stałe). Jeśli w Waszym planie zwiedzania Lombardii jest też Mediolan to bilet nad jezioro Como będzie kosztował €6,70.

Lecco – przesiadka w drodze do Varenny

Niezależnie od tego czy do Varenny będziecie jechać z Mediolanu czy z Bergamo konieczna będzie przesiadka w Lecco. Regionalne bilety kolejowe na tej trasie są ważne 6 godzin od skasowania. I właśnie dlatego warto w Lecco wysiąść na chwilę dłużej – to nic nie kosztuje. Samo miasteczko nie jest zbyt duże, a trasa z dworca nad jezioro Como liczy nieco ponad 500 m i przebiega deptakiem przez jego centrum. Trzeba przyznać, że Lecco jest całkiem klimatyczne i na pewno warto przeznaczyć tę godzinę czy dwie na jego zwiedzanie.

W drodze nad jezioro mijaliśmy też kilka sklepów, barów i restauracji. Wydaje się, że ceny w Lecco powinny być trochę niższe niż w bardziej popularnych wśród turystów miejscowościach. Jest to więc kolejny powód żeby tego miejsca nie omijać. A naczelnym argumentem jest możliwość zobaczenia jeziora Como z nieco innej perspektywy. Jeśli ten widok Wam wystarczy – możecie jechać dalej, jeśli nie – warto wjechać kolejką linową na szczyt Piani D’erna. Do dolnej stacji kolejki dojedziecie autobusem nr 5, więcej informacji o cenach biletów i godzinach funkcjonowania kolejki znajdziecie tutaj. Nam zabrakło czasu, ale zdjęcia w Internecie nie kłamią, wygląda to niesamowicie!

Varenna – Zamek Vezio

Po krótkim postoju w Lecco wróciliśmy do realizacji planu właściwego, tj. zdobycia Castello di Vezio. Dwie podstawowe trasy na Zamek zaczynają się nieopodal stacji kolejowej Varenna-Esino. Do wyboru jest dłuższa, ale mało wymagająca droga asfaltowa oraz dość stroma trasa brukowana. My wybraliśmy tę pierwszą w drodze na Zamek, a drugą podczas schodzenia do miasta i taki wariant wydaje się najbardziej rozsądny. Trasy są oznaczone, chociaż jak przystało na Włochy instrukcje nie są ani jednoznaczne, ani konsekwentne. Nie powinno to być jednak zbyt dużym problemem bo nawet jeśli nadłożycie trochę drogi to nie będą to duże odległości. Kiedy już dotrzecie do mety wystarczy zakupić bilet za €4 i delektować się pięknymi widokami. A trzeba przyznać, że jezioro Como z góry wygląda jeszcze lepiej:)

Co do samej Varenny to poza Zamkiem VezioVillą Monastero (niestety do niej nie dotarliśmy) ciężko mówić o innych klasycznych atrakcjach. To po prostu niezwykle malownicze miasteczko, w którym na pewno warto spędzić popołudnie – wypić dobrą kawę, zjeść pizzę i lody. Można też wypożyczyć łódkę lub kajak albo po prostu spędzić resztę czasu relaksując się nad brzegiem jeziora. Taki plan zagospodaruje Wam cały dzień. Nasz wyjazd był z założenia krótki więc na noc wróciliśmy do Bergamo. Jeśli jednak zaplanujecie na jezioro Como więcej niż jeden dzień na pewno nie będziecie się nudzić. W okolicy są jeszcze przynajmniej dwa bardzo polecane miasteczka – Bellagio i Menaggio, do których szybko można dotrzeć promem.

Podobnie jak w poprzednim wpisie o Bergamo, poniżej kilka zdjęć od Dawida Jacewskiego. Wszystkie zostały zrobione z Zamku Vezio. Jeśli na tym etapie jeszcze nie byliście pewni czy Varenna to odpowiednie miejsce na najbliższy wyjazd to mamy nadzieję, że rzut okiem na jezioro Como przekona Was ostatecznie:)

Podobał Ci się ten wpis? Przejdź do strony głównej Lecebochce.pl i zobacz wszystkie najnowsze relacje. Polub profil na Facebooku, TwitterzeInstagramie żeby zawsze być na bieżąco! Zobacz też wszystkie moje podróże!

11 thoughts on “Jezioro Como – Lecco i Varenna

 1. Ależ te jezioro Como jest piękne! Muszę się koniecznie wybrać. I oczywiście świetne zdjęcia, zachęcają do wyjazdu!

  1. Faktycznie jest – bardzo polecamy! Jezioro Como jest bardzo łatwo osiągalne z Polski, wystarczy lot do Bergamo i krótka przejażdżka pociągiem. Obie opcje są stosunkowo tanie (w porównaniu do lotów w inne miejsca i cen połączeń kolejowych w innych krajach).

 2. Wspaniały opis, ten i poprzedni 🙂 Będę przejeżdżać obok jeziora Como w przyszłym tygodniu, zamierzam zwiedzić Varennę, Bellagio i Lecco. Mam dwa pytania: Gdzie zaczyna się ta piękna ścieżka, o której można przeczytać w internecie, gdzie idzie się pod pergolami z róż, i która jest momentami zawieszona nad wodą? Nigdzie nie mogę znaleźć info, która to ścieżka 🙁 I jeszcze jedno pytanie – czy orientujecie się ile może mniej więcej kosztować wypożyczenie łódki/kajaka? Myślę, że to może być lepszy pomysł na oglądanie Varenny od strony jeziora, niż z promu 🙂

  Serdecznie pozdrawiam!

  1. Dziękujemy! Jeśli chodzi o ścieżkę w Varennie to jest to główna ścieżka przy brzegu jeziora, po prostu pewien fragment jest zawieszony nad wodą:) Trafisz tam na pewno, jest to standardowa trasa z dworca kolejowego w kierunku centrum miasteczka. Ten punkt najbardziej nad wodą będzie gdzieś mniej więcej tu: https://goo.gl/iibFvr. Jeśli chodzi o łódki i kajaki to nie wypożyczaliśmy, ale bez problemu można znaleźć w Internecie cenniki, pewnie mniej więcej aktualne. Np. na varennarentaboat.com łódka na godzinę kosztuje €80, a na dwie godziny €140. Kajak wychodzi znacznie taniej, np. na varennaboatrental.com kajak pojedynczy €10, a podwójny €20 za godzinę. Tylko pamiętaj, że średnia głębokość jeziora Como to 154 m, a maksymalna 425 m :)))

 3. Tak bardzo spodobały mi się zdjęcia z Varenny na Waszej stronie, że również tam pojechałem. Widoki są bajkowe 🙂

   1. Witam .za 3 dni jadę nad Como. Proszę o jakieś info na temat kolejek linowych.skąd się zaczynają. Co zwiedzić. Jadę z dziećmi.

    1. Kolejka linowa jest na pewno w Lecco, więcej info znajdziesz pod hasłem „Piani D’erna”. Do dolnej stacji dojeżdża autobus nr 5, a info o godzinach i biletach jest tutaj: https://www.pianidibobbio.com/en/price-a-time/piani-d-erna. Sam nie zdążyłem skorzystać więc za dużo więcej nie powiem, ale w Interencie jest o kolejce sporo. A co zwiedzić w okolicy? Mogę polecić zgodnie z wpisami: Bergamo, Lecco, Varennę. A dalej z Varenny na pewno warto wziąć prom do Bellagio i Menaggio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *