lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Lifestyle

Kiedy zaczynają się wakacje 2023? Zobacz, kiedy wypada początek wolnego

Kiedy zaczynają się wakacje 2023? Zobacz, kiedy wypada początek wolnego

Wakacje to czas oczekiwany przez każdego ucznia i nauczyciela. To czas odpoczynku, wypoczynku i zabawy. Niemal każdy planuje ten okres wolny od nauki, dlatego informacje na temat początku, końca oraz terminów ferii i dni wolnych są tak ważne. W tym artykule przedstawimy, kiedy zaczynają się wakacje w 2023 roku oraz podamy najważniejsze daty związane z rokiem szkolnym 2023/2024.

Zobacz także: Wakacyjna bucket lista. Co można robić w wakacje?

Czym są wakacje szkolne i kiedy zaczynają się w 2023 roku?

Czym są wakacje szkolne?

Wakacje szkolne to czas wolny od szkoły, który jest przewidziany w kalendarzu roku szkolnego. To jedyny taki czas w ciągu roku, kiedy uczniowie mają wolne od nauki w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum oraz innych placówkach oświatowych przez całe dwa miesiące.

Kiedy rozpoczynają się wakacje szkolne w 2023 roku?

Wakacje szkolne w 2023 roku rozpoczną się 24 czerwca i potrwają do 3 września. Pierwsze dni wakacji będą miały miejsce w weekend, co na pewno ucieszy uczniów i nauczycieli. Jako że 24 czerwca coraz bliżej, teraz jest idealny moment, by zacząć planować swoje wakacje, które już za chwilę będą tuż tuż.

Jak długo trwają wakacje w 2023 roku?

Wakacje w roku szkolnym 2023/2024 potrwają 73 dni. To wystarczająco dużo czasu, by odpocząć, zrelaksować się, zregenerować siły i przygotować się na kolejny rok szkolny. Na pewno wielu uczniów ucieszy informacja, że tegoroczne wakacje będą dłuższe od poprzednich.

Jak sprawdzić kalendarz roku szkolnego?

Gdzie można znaleźć kalendarz roku szkolnego?

Kalendarz roku szkolnego jest dostępny w każdej szkole, a także na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak i innych prywatnych serwisach. W kalendarzu znajdują się informacje na temat dni wolnych, ferii, przerw świątecznych oraz innych ważnych terminów.

Na jakie terminy trzeba zwrócić uwagę w kalendarzu roku szkolnego?

Rok szkolny 2023/2024 na pewno zainteresuje już teraz niektóre osoby, które być może chciałyby planować swój odpoczynek już po wakacjach. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka dat, które będą miały duże znaczenie. Pierwszy dzień nowego roku szkolnego w tym roku wypadnie na poniedziałek 4 września. W kalendarzu roku szkolnego warto zwrócić uwagę również na terminy ferii zimowych, które w przyszłym roku szkolnym zostały zaplanowane na okres od 13 do 26 lutego 2023 roku.

Ile dni wolnych jest w roku szkolnym 2023/2024?

Rok szkolny 2023/2024 przewiduje następujące dni wolne:

 • 1 listopada 2023 – Wszystkich Świętych
 • 23 grudnia 2023 – 1 stycznia 2024 – zimowa przerwa świąteczna
 • terminy między 15 stycznia a 25 lutego 2024 – ferie zimowe
 • 28 marca 2024 – 2 kwietnia 2024 – wiosenna przerwa świąteczna
 • 1 maja 2024 – Święto Pracy
 • 3 maja 2024 – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 30 maja 2024 – Boże Ciało
 • 21 czerwca 2024 – koniec zajęć dydaktycznych

Warto wiedzieć, że w następnym roku szkolnym dość niefortunnie wypada kilka dni wolnych, mianowicie Dzień Nauczyciela, Dzień Niepodległości oraz Święto Trzech Króli. Wszystkie z nich wypadną w sobotę, przez co tracimy dodatkowy dzień który mogli byśmy uzyskać, jeśli przypadły by na inny dzień tygodnia poza weekendem.

Jak zaś przedstawiają się terminy ferii zimowych? Jak co roku, w zależności od województwa odpoczniemy w różnych terminach, co można sprawdzić na poniższej liście:

 • 15 stycznia — 28 stycznia – województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
 • 22 stycznia — 4 lutego – województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie
 • 29 stycznia — 11 lutego – województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
 • 12 lutego — 25 lutego – województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Wszystkie te daty przewidziane są w kalendarzu roku szkolnego, a to oznacza, że uczniowie i nauczyciele mogą zacząć planować swoje dni wolne już teraz.

Jak odliczać dni do wakacji 2023?

Na stronach internetowych można znaleźć specjalne kalkulatory, które pomagają w obliczeniu ilości dni pozostałych do wakacji. Wystarczy wpisać datę początku wakacji oraz aktualną datę, a kalkulator wyliczy ile dni zostało do wakacji 2023. Można również skorzystać z tradycyjnej metody i odliczać dni na kalendarzu, co dodatkowo rozbudza ekscytację przed nadchodzącym okresem wolnym.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!