Długie oczekiwanie na samolot i przeciągająca się podróż wzbudza głód nawet u najwytrwalszych. Kiedy ceny jedzenia na lotniskach rosną, warto pomyśleć o tym, by wziąć ze sobą własny prowiant. Ulubiona przekąska umili nam czas i pozwoli lepiej znieść lot. Wielu podróżnych wacha się jednak co może, a czego nie może przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym. Czy można wziąć kanapki do samolotu? Jakie są limity produktów? Czy napoje możemy kupić tylko w strefie bezcłowej? Jakie jedzenie do samolotu zabrać?
W artykule znajdziesz:
- Czego nie wolno przewozić?
- Jakie jedzenie do samolotu zabrać?
- Co jest płynem a co produktem stałym?
- Nowe regulacje
Zobacz także: https://lecebochce.pl/jakie-kosmetyki-do-samolotu/
Czego nie wolno przewozić? Do Europy i poza nią
Zadając sobie pytanie „jakie jedzenie do samolotu zabrać?”, na samym początku początku musimy wiedzieć, że przylatując do krajów członkowskich UE spoza jej obszaru, nie możemy zabrać na pokład samolotu świeżego jedzenia takiego jak wędliny, nabiał, owoce i warzywa. Jedynym odstępstwem od tego prawa jest mleko dla niemowląt, które jednak wymaga osobnej kontroli celnej. Wynika to z regulacji Unii Europejskiej ograniczającej rozprzestrzenianie chorób. Warto też zapoznać się z zasadami obowiązującymi w naszej destynacji, ponieważ każdy kraj ma swoje indywidualne wytyczne. Dotyczy to także lotów tranzytowych.
Jakie jedzenie do samolotu zabrać? Orzechy czy kanapki do samolotu?
Jeśli chcemy oszczędzić sobie stresu przed podróżą samolotem i zamieszania przed kontrolą bezpieczeństwa, najlepszym wyborem będzie zabranie ze sobą tylko produktów stałych, zapakowanych w oryginalne opakowanie z datą ważności. Możemy więc śmiało spakować np. batony, orzechy, jedzenie w proszku, ciastka, cukierki i chrupki czy suszone owoce w paczce. Większość linii lotniczych nie będzie mieć też problemu z wzięciem kanapki do samolotu, sałatek czy drożdżówek. Lepiej jednak nie pakować ich w folie aluminiową, a wybrać przeźroczysty woreczek lub papier kanapkowy. Usprawni to przejście przez odprawę.
Co jest płynem, a co produktem stałym?
Często mamy wątpliwość co do natury produktu, który przewozimy. W bagażu podręcznym bowiem możemy zabrać tylko niewielką ilość cieczy. Warto zwrócić uwagę, że dżemy, przetwory, miód, płynne przyprawy, galaretki i większość produktów w słoikach jest liczone jako ciecz i ich suma nie może przekroczyć 1 litra. Pojemniki w których się znajdują nie mogą być też większe niż 100 ml. Jeśli planujemy spędzić na lotnisku więcej czasu, będziemy zmuszeni do zakupienia napoi w strefie bezcłowej. Możemy również wziąć ze sobą pustą butelkę i uzupełnić ją w specjalnych stacjach z wodą pitną, które oferuje część lotnisk.
Nowe regulacje
W 2023r część lotnisk wprowadza możliwość przewozu większej ilości cieczy – nawet do 2l. Dzięki ulepszonemu skanowaniu w niedalekiej przyszłości będziemy więc mogli przejść przez odprawę z własnym napojem. Rozważa się też wycofanie konieczności wyjmowania sprzętów elektronicznych z bagażu. Nowe technologie znacznie usprawnią ruch na lotniskach i podwyższą komfort pasażerów.
Czy mieliście już nieprzyjemność wyrzucania jedzenia na bramkach? Co sądzicie o wprowadzanych ulepszeniach?