lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

LifestyleTurystyka

Co zobaczyć w Wenecji? Plan zwiedzania Wenecji

Co zobaczyć w Wenecji? Plan zwiedzania Wenecji

Jak zaplanować wakacyjny pobyt w Wenecji? Jakie miejsca powinno się odwiedzić, aby poznać prawdziwą duszę tego włoskiego miasta? Wenecja pełna jest miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając to miasto. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych zabytków Wenecji, których nie sposób przegapić. Ponadto pochylamy się nad historią miasta i tym jak Wenecja została tym charakterystycznym miastem na wodzie, które znamy dziś.

Zobacz także: Barcelona – co zobaczyć? Największe atrakcje stolicy Katalonii

Zwiedzanie Wenecji – historia, atrakcje i co warto zobaczyć

Jak powstała Wenecja?

Wenecja to miasto, które istniało już w starożytności. Pierwotnie miejscowość ta niezależną republiką i państwem-miastem na wzór greckich polis. W ciągu kolejnych kilku wieków Wenecja stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Europie, a także siedzibą istniejącej przez ponad tysiąc lat Republiki Weneckiej. Obecnie jest ona jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych włoskich miejscowości. Miasto na wodzie uznaje się też za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Które atrakcje warto zobaczyć w Wenecji?

Wenecja jest miastem pełnym turystycznych atrakcji. Warto zaczynać od zwiedzenia najważniejszych zabytków weneckiego centrum: Piazza San Marco, inaczej Palcu Świętego Marka, Bazyliki św. Marka – głównego kościoła weneckiego, czy Pałacu Dożów – siedziby władz Wenecji. Warto także podziwiać Most Rialto i przespacerować się resztą dzielnicy San Marco, która jest pełna weneckiego charakteru.

Jak zaplanować zwiedzanie Wenecji?

Przy planowaniu zwiedzania Wenecji kluczowe jest znalezienie dogodnego dla siebie sposobu transportu. Na wodnym tramwaju lub rejsie gondolą można podziwiać Wenecję z najlepszej strony. Dzień w Wenecji warto rozpocząć od wizyty na Piazzale Roma, a następnie kontynuować do przystanku – Piazza San Marco. W ciągu dnia warto przespacerować się po dzielnicy San Marco i podziwiać najważniejsze zabytki, natomiast wieczory spędzić w okolicach Mostu Rialto lub w dzielnicy Castello, gdzie panuje spokojniejsza atmosfera.

Rejs gondolą – symbolem Wenecji

Co to jest gondola i jak wygląda rejs gondolą?

Gondola to najbardziej charakterystyczny symbol Wenecji. To mała łódź, z wygiętym dziobem i ozdobiona różnorodnymi elementami, takimi jak maszty i daszki. Rejs gondolą to wyjątkowe przeżycie, które daje podróżnym okazję zobaczyć Wenecję od strony, która nie jest dostępna z lądu.

Gdzie można zacząć rejs gondolą?

Rejs gondolą można rozpocząć z wielu miejsc w Wenecji. Najpopularniejsze przystanki to m.in. na Piazzale San Marco oraz okolice Mostu Rialto. Warto jednak pamiętać, że ceny rejsów gondolą są dość wysokie, dlatego warto rozważyć skorzystanie z grupowych wycieczek lub zaplanować rejs wcześniej i zarezerwować bilet.

Czy warto zarezerwować bilet na rejs gondolą wcześniej?

Zależy to od preferencji i czasu, który chcemy poświęcić na zwiedzanie Wenecji. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że rejsy gondolą są bardzo popularne, a liczba łodzi jest ograniczona. Dlatego, jeśli zależy nam na pewnym terminie rejsu lub chcemy zarezerwować całą łódź dla siebie, warto wcześniej zarezerwować bilet.

Bazylika św. Marka – perła architektury weneckiej

Jakie są godziny otwarcia bazyliki św. Marka?

Bazylika św. Marka jest otwarta dla turystów codziennie, od godziny 9:45 do 17:00. Warto jednak pamiętać, że bazylika jest zamknięta w czasie nabożeństw, a godziny otwarcia mogą ulec zmianie w okresie Wielkiego Tygodnia lub w okolicach Bożego Narodzenia.

Jakie są ceny biletów do bazyliki św. Marka?

Ceny biletów do bazyliki św. Marka wzrosły w ostatnich latach. Najtańszy bilet kosztuje 3 euro i umożliwia oglądanie głównej części bazyliki, natomiast aby zobaczyć miejsca takie jak m.in. muzeum czy dzwonnicę, trzeba się zdecydować na bilet w cenie pomiędzy 5 a 10 euro.

Co warto zobaczyć w bazylice św. Marka?

Bazylika św. Marka to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Wenecji. Warto podziwiać zachwycające mozaiki, a także obejrzeć sklepienie kościoła, gdzie znajdują się liczne zabytkowe dzieła sztuki. Nie sposób też nie zwrócić uwagi na słynną kopułę bazyliki oraz dzwonnicę, z której roztacza się piękny widok na całą Wenecję.

Most Rialto i most Westchnień – historia i zabytki

Co warto wiedzieć o moście Rialto?

Rialto jest najstarszym mostem w Wenecji, a przy tym jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Został zbudowany w XV wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Warto odwiedzić ten wyjątkowy most i podziwiać jego wyjątkową architekturę.

Czemu most Westchnień zawdzięcza swoją nazwę?

Most Westchnień to niewielki most łączący Pałac Dożów z budynkiem dawnego więzienia. Nazwa mostu pochodzi od westchnień więziennych skazańców, wyglądający przez okno na Wenecję po raz ostatni przed trafieniem do sali sądowej.

Jakie atrakcje turystyczne znajdują się w okolicy mostów?

W okolicach mostów Rialto i Westchnień znajduje się wiele innych turystycznych atrakcji, takich jak Piazzale Roma – centralny plac, który jest węzłem komunikacyjnym miasta oraz Pałac Dożów, który pełni funkcję siedziby władz Republiki Weneckiej.

Co warto zobaczyć w Wenecji – podsumowanie

Jeśli wybieramy się do Wenecji, warto mieć przygotowany wcześniej dokładny plan wycieczki. Na zwiedzanie Wenecji warto przygotować się odpowiednio wcześnie: kupić bilety online tam gdzie to możliwe i zarezerwować nocleg. Dobrze jest też wiedzieć jak chcemy poruszać się po Wenecji i i od jakich atrakcji zacząć. Dzięki temu uda nam się zorganizować wycieczkę, w trakcie której odkryjemy wszystkie najważniejsze miejsca Wenecji i dogłębnie poznamy to wyjątkowe miasto.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!