lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Zdrowie

Alergia u dziecka – porady dla rodziców

Alergia u dziecka – porady dla rodziców

Alergia u dziecka to powszechny problem, który może być też poważny. Nierzadko prowadzi on do nieprzyjemnych objawów i utrudnia codzienne funkcjonowanie pociechy. Jak się okazuje, najczęstszymi alergenami u dzieci są alergeny pokarmowe, roztocza kurzu, grzyby, sierść zwierząt oraz pyłki.

Alergia u dziecka – o czym warto wiedzieć?

Warto na samym początku zauważyć, że alergia u dziecka może objawiać się na różne sposoby – w zależności od typu alergenu. Objawy najczęściej obejmują takie symptomy jak katar, kaszel, swędzenie, łzawienie oczu, wysypki skórne, bóle brzucha, a także wymioty. Niekiedy w przypadku alergii pokarmowych mogą pojawić się też ciężkie reakcje. Mowa tutaj o wstrząsie anafilaktycznym, który może zagrażać nawet życiu dziecka. W przypadku, gdy podejrzewasz, iż twoja pociecha ma alergię, bardzo istotne jest, żeby skonsultować się ze specjalistą. Lekarz może zalecić testy alergiczne, żeby określić dokładnie, na co dziecko jest uczulone. Specjalista dobierze też najlepszą formę leczenia.

Leczenie alergii u pociechy może obejmować przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów, kropli do oczu lub kropli do nosa. Niekiedy specjalista zaleca też immunoterapię, która polega na stopniowym wprowadzaniu alergenu do organizmu dziecka, co pomaga zmniejszyć reakcję alergiczną.

Leki na alergię u dzieci

Okazuje się, że leki na alergię u pociech mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii i poprawieniu komfortu dziecka. Powszechnie wykorzystywane są środki przeciwhistaminowe. Mowa tutaj o lekach, które łagodzą objawy alergii, takie jak katar, swędzenie i łzawienie oczu, poprzez blokowanie histaminy, substancji wydzielanej przez organizm podczas reakcji alergicznej. Przykładowym środkiem farmakologicznym tego rodzaju jest:
– loratadyna,
– cetyryzyna,
– desloratadyna,
– fexofenadyna.

Bardzo pomocne w zwalczaniu objawów alergii są też kortykosteroidy. Mowa tutaj o lekach pomagających w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie. Warto zaznaczyć, że w przypadku alergii, stosowane są jako krople do nosa lub inhalacje, które pomagają w łagodzeniu objawów alergii, takich jak katar, kaszel i duszność. Przykłady leków kortykosteroidowych dla dzieci to flutykazon, beklometazon, mometazon. Na alergię nierzadko stosowane są też leki rozszerzające oskrzela. To środki farmakologiczne pomagające w łagodzeniu objawów astmy. Przykładem takiego leku jest salbutamol. Powszechnie stosowany jest też formoterol oraz terbutalina. Tego typu leki na alergię u dzieci są skuteczne i przepisywane przez wielu alergologów.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!