lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

LifestyleTurystyka

Gozo – wakacje na Wyspach Maltańskich

Gozo – wakacje na Wyspach Maltańskich

Ludzie coraz śmielej korzystają z dobrodziejstw współczesnego świata i za cel wszelkiego rodzaju podróży wybierają różnego rodzaju wyspy południowej Europy. Jedną z bardziej polecanych destynacji jest wyspa Gozo, mająca do zaoferowania wiele pięknych i wartych zobaczenia miejsc.

Gozo – podstawowe informacje

Wyspa Gozo należy do archipelagu Wysp Maltańskich. Położona w odległości 2,5 km od Malty jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu. Według wszelkiego rodzaju legend jest to wyspa mitycznej nimfy Calypso, która miała ją zamieszkiwać. Wyspa stanowi popularny cel podróży nie tylko dla zagranicznych turystów, ale również rodowitych Maltańczyków, którzy z przyjemnością wybierają ją na cel weekendowych wyjazdów. Mówi się o niej jako o wyspie pełnej spokoju, sprzyjającej odpoczynkowi i naładowaniu akumulatorów. Nie licząc kilku lat niepodległości, wyspa prawie od zawsze należy do Malty. W swojej ofercie ma wiele wartych zobaczenia zabytków, wiosek i miasteczek.

Atrakcje wyspy

Jedną z głównych atrakcji wyspy jest jest stolica, Victoria, której inna nazwa brzmi Rabat. Jest to wspaniałe miejsce na spacer w otoczeniu urokliwych uliczek i zabytków. Największą atrakcją wyspy jest wznosząca się nad miastem Cytadela służąca niegdyś jako schronienie przed atakami piratów. Dzisiaj Cytadela otoczona jest ogromnymi murami, a zamieszkuje ją zaledwie paru mieszkańców. W murach Cytadeli odnaleźć można Muzeum Folkoru, Muzeum Archeologiczne oraz Katedrę Wniebowzięcia. Kolejną atrakcją wyspy jest niezwykle urokliwa zatoczka Mgarr ix-Xini otoczona klifami z kamienistą plażą. Miejsce to ze względu na bogatość znajdujących się w jej okolicy jaskiń przyciąga również nurków. Będąc przy klifach należy wspomnieć o nietuzinkowych formacjach skalnych Sanap Cliffs. Położone nieopodal plaży Xlendi skały są niezwykle malowniczym miejscem. Xlendi to z kolei mała wioska rybacka, która stała się jednym z popularniejszych miejsc odpoczynku na Gozo. Na jej wybrzeżu znaleźć można uliczki wypełnione kawiarenkami oraz restauracjami. Jeszcze kilka lat temu największą atrakcję wyspy stanowiło popularne Lazurowe Okno, będące ogromnym łukiem skalnym w Zatoce Dwerja. Niestety, ze względu na działanie silnego wiatru, łuk został zniszczony. Niemniej jednak Zatoka wciąż jest miejscem, które zdecydowanie powinno znaleźć się na mapie każdego odwiedzającego wyspę. W Zatoce Dwerja wciąż można zobaczyć Fungus Rock, będącą niezwykłą, kilkudziesięciometrową skałą. Jedno z bardziej malowniczych miejsc wyspy stanowi Blue Hole. Jest to dość małe jeziorko będące idealnym miejscem do nurkowania, gdyż na jej dnie znaleźć można jaskinię.

Inne atrakcje wyspy

Wyspa ma w swojej ofercie również inne atrakcje, do których zaliczyć można między innymi solniska Panwie Solne czy też Bazylikę Ta’Pinu. Jest to bardzo sakralne miejsce, będące świadkiem różnego rodzaju objawień oraz uzdrowień. Bazylika, jak i Kościół Najświętszej Marii Panny stanowią jedno z najważniejszych miejsc religijnych całej Malty. Wybierając się na wyspę warto zwrócić również uwagę na mosty skalne, z których jednym z ładniejszych jest Wied il-Mielah. Niezwykłe wrażenie robi również 250 metrowy wąwóz Wied il-Ghasri rozpościerający się w północnej części wyspy. Dla turystów chcących spędzić po prostu kilka dni w Słońcu Gozo oferuje również niezwykle malownicze plaże, z których za najpiękniejszą uznana została Ramla Bay.

Wyspa Gozo ma więc do zaoferowania niezwykle wiele zabytków, podwodnych jaskiń, klifów, piaszczystych plaż, jak również niebywale malowniczych widoków. Stanowi więc doskonały cel dla wszystkich spragnionych Słońca i wakacji.

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!