Zwiedzanie Valletty – zabytki i atrakcje

Zwiedzanie Valletty - panorama (Valletta Waterfront)

Malta to niewielki kraj, ale na jego zwiedzanie przeznaczyć trzeba minimum tydzień. I nie jest to czas, który pozwoli na dogłębne poznanie wyspy, a jedynie na rekonesans. Nieważne jednak ile na Maltę macie czasu, są miasta które po prostu musicie odwiedzić. Wśród nich na pierwszym miejscu jest Valletta. Ten wpis to mini przewodnik po stolicy Malty. Zwiedzanie Valletty czas zacząć!

W poprzednim wpisie zebraliśmy wszystkie informacje praktyczne dotyczące Malty, w tym możemy więc przejść od razu do rzeczy, czyli do samego zwiedzania. Na pierwszy ogień wzięliśmy Vallettę, stolicę i najważniejszy ośrodek miejski na Malcie. Co prawda w samej Valletcie mieszka raptem kilka tysięcy osób, ale to wokół niej skupia się całe życie wyspy, a główny obszar metropolitarny szacuje się już na minimum 200 000 mieszkańców. Odczujecie to na każdym kroku, chociażby komunikacyjnym. Poza dniem właściwego zwiedzania w Valletcie lądowaliśmy w zasadzie także we wszystkie pozostałe. Szybko zorientujecie się, że prawie każdy autobus prędzej czy później do Valletty dojeżdża, a wręcz sami zaczniecie planować kolejne etapy zwiedzania z uwzględnieniem przesiadek w stolicy. Tak jest po prostu łatwiej, szybciej i wygodniej.

Valletta jest charakterystyczna i interesująca także z kilku innych względów. Ot chociażby dlatego, że jest to najbardziej wysunięta na południe stolica europejska i najbardziej nasłonecznione miasto naszego kontynentu. Z punktu widzenia zwiedzającego najbardziej istotny jest jednak fakt niesamowitego zagęszczenia zabytków, w tym aspekcie oczywiście Valletta także jest na liście „naj”. Na obszarze 55 hektarów znajduje się aż 320 zabytków! W roku 1980 Valletta została w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mapa turystyczna Valletty wygląda imponująco – zerknijcie sami.

Zwiedzanie Valletty - mapa turystyczna

Zwiedzanie Valletty

Właściwy, historyczny obszar Valletty rozpoczyna się od dość nowocześnie wyglądającej Bramy Miejskiej. Jest to już piąte jej wcielenie, a przebudowa zakończyła się w 2014 roku czyli bardzo niedawno. Wraz z bramą powstał także nowy budynek parlamentu i odrestaurowane zostały ruiny Królewskiej Opery. Całość zaprojektował włoski architekt Renzo Piano. Mieszkańcom kreacja średnio przypadła do gustu, nam również wydaje się zbyt nowoczesna, niepasująca do charakteru i zabytków miasta.

Po lewej i prawej stronie Bramy Miejskiej znajdziecie schody, które zaprowadzą Was odpowiednio do Hastings Garden i Upper Barrakka Gardens. Jedne i drugie ogrody są warte odwiedzenia, przy czym te drugie są obowiązkowe. Ogrody Barrakka to miejsce ważne historycznie, obecnie odwiedzane są głównie ze względu na swoje położenie i wspaniały widok na Wielki Port i tzw. Trzy Miasta. Piętro niżej znajduje się z kolei Saluting Battery gdzie codziennie o godzinie 12.00 odbywa się symboliczny salut armatni. Jeśli więc planujecie wizytę w Upper Barrakka Gardens i nie wiecie, która godzina będzie najlepsza to południe jest jakimś wyjściem.

Valletta – free walking tour

Wracając do Bramy Miejskiej, tam swój początek ma główna ulica Valletty – Triq ir-Repubblika, która prowadzi aż do Fortu Saint Elmo. Jeśli już odbiliście w prawo do Upper Barrakka Gardens i wróciliście w te okolice to prawdopodobnie tym szlakiem będzie prowadziła Wasza dalsza trasa zwiedzania. Jeśli nie czujecie się na siłach zwiedzać sami, możecie skorzystać z naszego ulubionego modelu „free walking tour”. My wypróbowaliśmy Valletta Centre Free Tour, organizowaną przez Colour my Travel i był to dobry wybór. Zwiedzanie startuje spod Bramy Miejskiej we środy o 17.00 i w soboty o 10.00.

Niezależnie od sposobu zwiedzania Valletty jaki wybierzecie, na pewno prędzej czy później znajdziecie się w pobliżu wzniesionej w XVI wieku Konkatedry św. Jana. Jest to chyba najważniejszy zabytek w Valletcie. Dlaczego konkatedra? Bo w kościelnej hierarchii jest o jedno oczko niżej niż katedra, a ta znajduje się w Mdinie – pierwszej stolicy Malty. Konkatedra z zewnątrz jest całkiem pospolita, podobno jej wnętrze robi wrażenie. Podobnie jednak jak w innych odwiedzanych przez nas miastach, także i tu byliśmy wierni strategii niezwiedzania kościołów. Gdybyście mieli inny plan to wstęp kosztuje €10, a głównym magnesem jest obraz Ścięcie św. Jana Chrzciciela, autorstwa włoskiego malarza Caravaggio.

Idąc dalej traficie na główny plac Valletty – plac Świętego Jerzego (Saint George’s Square). Przy placu mieści się m.in. Pałac Wielkiego Mistrza, który obecnie jest siedzibą prezydenta. Zazwyczaj możliwe jest jego zwiedzanie, ale w momencie naszej wizyty był wyłączony ze względu na prezydencję Malty w Radzie Unii Europejskiej. Na przeciwko Pałacu znajduje się kolejny charakterystyczny budynek (Main Guard), który kiedyś był siedzibą straży, a obecnie mieści się w nim Biuro Prokuratora Generalnego.

Fort Saint Elmo

Dalszy spacer zaprowadzi Was już do Fortu Saint Elmo. Fort kiedyś, a dokładniej w 1565 roku, odegrał znaczącą rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty. Dzisiaj mieści się na jego terenie National War Museum i akademia policyjna. W czasie naszej wizyty był zamknięty dla zwiedzających, ale wokół niego znajduje się bardzo fajna ścieżka (zaznaczona na mapie linią przerywaną), którą polecamy każdemu i która stała się naszym ulubionym odkryciem w Valletcie. Niespodziewanie w mocno zagospodarowanym terenie znaleźliśmy miejsce gdzie nie było nikogo oprócz nas, gdzie mogliśmy usiąść nad brzegiem morza i delektować się widokiem na Breakwater Bridge i Forti Rikażoli.

Valletta, Fort Saint Elmo

W bocznych uliczkach odchodzących od Triq ir-Repubblika znajdziecie oczywiście także wszystkie pozostałe zabytki, ale w naszym wpisie to już wszystko na ten temat. Korzystając z okazji chcielibyśmy jeszcze tylko polecić jedno z miejsc gdzie zjecie lunch warty swojej ceny. Jest to Museum Cafe przy Melita Street – trochę niszowe, a na pewno bardzo lokalne miejsce. Warto wybrać się tam wcześniej bo obiady wydawane są do 15-16. Jedliśmy tam najtańszy i zarazem jeden z najlepszych posiłków na Malcie. Omijajcie za to Luciano Restaurant, zjedliśmy tam najgorszego burgera na świecie, najgorszego!

Mamy nadzieję, że nasza relacja pomoże Wam chociaż w minimalnym stopniu przygotować się do wyzwana jakim jest zwiedzanie Valletty. Tradycyjnie czekamy na wszelkie uwagi i sugestie odnośnie wpisu i polecamy nasze pozostałe wpisy z Malty:
-> Malta – informacje praktyczne i organizacja wyjazdu
-> Malta, zwiedzanie – Mdina, Birgu, Marsaxlokk
-> Malta, atrakcje – Blue Grotto i Golden Bay
-> Gozo – co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki, informacje praktyczne

Podobał Ci się ten wpis? Przejdź do strony głównej Lecebochce.pl i zobacz wszystkie najnowsze relacje. Polub profil na Facebooku, TwitterzeInstagramie żeby zawsze być na bieżąco! Zobacz też wszystkie moje podróże!

4 thoughts on “Zwiedzanie Valletty – zabytki i atrakcje

    1. Tak, ale tylko z drugiej strony:) Podczas rejsu w kierunku Three Cities. Ze Sliemy jakoś za każdym razem było nie po drodze, tzn. ze względu na czas zamiast czekać na prom wybieraliśmy autobus.

  1. Szkoda, że nie odwiedziliście Konkatedry św. Jana bo akurat ten kościół jest w całości wart ceny jaką trzeba wyłożyć by go zobaczyć i zapewniamy, że żadne ze zdjęć dostępnych w internecie nawet w połowie nie oddają jego rzeczywistej urody. My byliśmy nią wręcz oczarowani jednogłośnie uznając ją za najpiękniejszą świątynię jaką do tej pory widzieliśmy 🙂

    1. Wierzymy, że tak jest! Tylko jakoś zawsze nie po drodze nam ze zwiedzaniem kościołów. Ale, umówmy się tak – jeśli będziemy ponownie w Valletcie to zajrzymy do konkatedry:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *