Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy

Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy

Vila Nova de Gaia kojarzy się przede wszystkim z piwnicami i degustacją porto. O tym pisaliśmy w poprzednim wpisie. Jednak dla mieszkańców aglomeracji Gaia i okolice to także plaże. Turyści odwiedzający Porto raczej obstawiają te na północ od ujścia rzeki Douro do oceanu, my postanowiliśmy sprawdzić także wariant południowy. Nie są to może najłatwiej dostępne komunikacyjnie plaże, ale naprawdę warto spędzić na nich dzień lub przynajmniej popołudnie.

Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy

Plaże w Vila Nova de Gaia zaczynają się tak naprawdę od pierwszego punktu, w którym rzeka Douro wpada do oceanu i ciągną się kilometrami na południe. Jeśli ktoś z Porto kieruję się na jedną z tych plaż, zazwyczaj wybiera Espinho. Ale jest to już niemal 20-kilometrowy odcinek i cała wyprawa. Jeśli będziecie mieli na to czas, na pewno będzie to dobry kierunek. Do Espinho dojechać można pociągiem z São Bento lub z Vila Nova de Gaia (przystanki General Torres czy Devesas) linią o nazwie Linha de Aveiro. Na miejscu znajdziecie szeroką, piaszczystą plażę. Opcją na powrót jest także spacer z Espinho w kierunku wcześniejsze stacji kolejowej – Granja. W ten sposób z pewnością zagospodarujecie cały dzień.

My jednak nie tego szukaliśmy. Nie chcieliśmy trafić na piękną, ale jednak „zwykłą”, piaszczystą plażę, a w miejsce „where the river meets the ocean”. To właśnie miejsce rekomendowali nam miejscowi. Nie znaleźliśmy niestety żadnej sensownej opcji komunikacyjnej. W informacji turystycznej poradzono nam autobus do Madalena. Jest to jakaś opcja, ale z długim spacerem w cenie. Lekko licząc jakieś 5 km w jedną stronę. Zdecydowaliśmy się więc na Ubera i było to dobre rozwiązanie. Wyszło po około €5,50 w jedną i drugą stronę (pamiętajcie, że bilety na autobus też musielibyśmy kupić). Dojechaliśmy mniej więcej w okolice Praia de Lavadores, jeśli jednak zechcecie zrealizować podobny plan, polecamy przejazd do Praia de Canidelo Norte. Dlaczego? Bo tam znajdziecie supermarket, szukajcie na mapach sklepu Continente Bom Dia Canidelo. PS. W lodówkach nie ma zimnego piwa, ale jest Sangria:)

Trasa od Praia de Canidelo Norte do Praia do Cabedelo do Douro to około 3 km. Idealny dystans na spacer. Na tym małym odcinku znajdziecie zarówno plaże piaszczyste, jak i te bardziej kamieniste. To była nasza pierwsza styczność z oceanem ever i naprawdę było to odpowiednie miejsce. Plaże te są trochę inne niż po drugiej stronie Douro. Wiatr jest silniejszy, gęstość zaludnienia o wiele mniejsza. Wydają się bardziej dzikie. Chociaż z drugiej strony przy brzegu nie brakuje modnych knajpek. Może po prostu są to miejsca bardziej lokalne niż turystyczne. Tak czy inaczej – polecamy! A tak to wyglądało:)

Canidelo Norte -> Cabedelo do Douro

Na zdjęciach staraliśmy się odtworzyć naszą trasę, która przebiegała przez plaże Canidelo Norte, Estrela do Mar, Pedras Amarelas, Lavadores i Cabedelo do Douro. Granice między nimi są jednak dość płynne. Przy takim dystansie naprawdę zalecamy pokonać tę trasę w całości. Plaże Canidelo Norte i Estrela do Mar są raczej piaszczyste, Pedras Amarelas i Lavadores – kamieniste, a Cabedelo do Douro to właśnie styk rzeki i oceanu. Polecamy wybrać się w te okolice tuż przed zachodem słońca. Robi się wtedy naprawdę klimatycznie!

Zobacz także:
-> Porto: informacje praktyczne – tanie loty i hotele
-> Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki
-> Ribeira i most Ponte Dom Luís I – zwiedzanie Porto
-> Vila Nova de Gaia – degustacja porto
-> Plaże Porto czyli gdzie nad ocean?
-> Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry