Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Tel Awiw – informacje praktyczne i zwiedzanie Starej Jafy

Tel Awiw – informacje praktyczne i zwiedzanie Starej Jafy

Tel Awiw był dla nas sporą niewiadomą. Z jednej strony od dawna interesowała nas kultura Izraela, z drugiej mimo wszystko nie byliśmy z nią odpowiednio zaznajomieni. Dlatego kiedy trafiły się tanie bilety, szybko skorzystaliśmy z okazji i zabraliśmy się za planowanie wyjazdu. W tym wpisie, który rozpoczyna trzyczęściową relację, skupimy się na praktycznych informacjach dotyczących zakupu biletów, transferu z lotniska i rezerwacji noclegu oraz naszych pierwszych wrażeniach ze zwiedzania Starej Jafy.

Co w tym wypadku oznaczały tanie bilety? Bilety dla dwóch osób kosztowały w sumie 660 zł, a kupione zostały poprzez serwis Opodo. Rejs odbywał się linią LOT na trasie Warszawa Chopin (WAW) – Tel Aviv (TLV) – Warszawa Chopin (WAW). Bilety kupione były w październiku ubiegłego roku i był to lot z bagażem podręcznym (LOT Economy Simple). Jak zwykle nie była to najniższa cena jaką można uzyskać, ale moment zakupu biletów i termin podróży (10-15 czerwca) były dla nas optymalne. Jeśli będzie szukać tańszego połączenia to na tej samej trasie korzystniejszą cenę proponuje Wizzair. W ostatnim czasie zdarzały się już loty w cenie 74 zł za odcinek.

Tel Aviv Ben Gurion – dojazd z lotniska

Drugą składową kosztów podstawowych jest kwestia transferu z lotniska do miasta. Nauczyliśmy się już, że kiedy pojawiają się tanie bilety, niejako automatycznie sprawdzamy czy do danego kraju potrzebna jest wiza oraz jaki jest koszt dojazdu z lotniska do miejsca docelowego. Tak też zrobiliśmy i tym razem – wiza do Izraela nie jest potrzebna, a dojazd z lotniska do centrum Tel Awiwu to koszt kilkunastu szekli. I byłaby to prawda, ale nie zwróciliśmy uwagi na fakt, że nasz przylot przypada na sobotę czyli szabat, kiedy to transport publiczny w Izraelu nie funkcjonuje. Dodatkowo trafiliśmy na święto Szawuot (tamtejsze Zielone Świątki), które przedłużyło standardowe utrudnienia także na cały dzień następny. Jedyną opcją dojazdu z lotniska do Tel Awiwu była taksówka, a jej koszt dla dwóch osób bez bagażu wyniósł dokładnie 163 szekle. Od teraz oczywiście do checklisty dopisujemy lokalne święta.

Jeśli jednak będziecie bardziej zapobiegliwi i Wasz przyjazd przypadnie na dzień roboczy, wybierzcie kolej w cenie 13,5 NIS do stacji Tel Aviv-HaHagana. Rozkład jazdy można sprawdzić na www.rail.co.il, a bilety bez problemu kupicie w automatach na stacjach. Przetestowaliśmy ten wariant w drodze powrotnej i był naprawdę wygodny. Jeśli z lotniska jedziecie do Jerozolimy lepsze będzie połączenie autobusowe. W dni robocze szukajcie połączenia u przewoźnika Egged na www.egged.co.il (niesprawdzona przez nas konfiguracja dojazdu autobusem numer 5 z przesiadką w cenie 25 NIS), a w szabat jedyną opcją jest szerut w cenie 40-60 szekli.

Rezerwacja noclegu – Old Jaffa Hostel

Jak jednak wspomnieliśmy naszym transportem do Tel Awiwu była taksówka, którą we wspomnianej już cenie dojechaliśmy bezpośrednio do naszego hostelu o nazwie Old Jaffa Hostel. Wybór był podyktowany ceną i lokalizacją. Zdecydowanie chcieliśmy mieszkać w Starej Jafie, a hostel oferował przyzwoity pokój prywatny z łazienką (i klimatyzacją) w cenie 310 NIS za dobę. Jako, że nasz samolot wylądował około 3:50, formalności związane z opuszczeniem lotniska trwały około 30 minut (krótka rozmowa dotycząca celu i planu wizyty w Izraelu), a kolejka do taksówki i podróż następne 40 minut – w hostelu byliśmy punktualnie o 5:00 i nasz pobyt zaczęliśmy od drzemki.

Old Jaffa Hostel okazał się bardzo przyjaznym i idealnie położonym miejscem. W cenie każdego z noclegów znajduje się śniadanie (pieczywo, hummus, warzywa, dżemy), a największym atutem obiektu jest mieszczący się na dachu taras z panoramicznym widokiem, na którym rozgrywa się całe hostelowe życie (łączenie ze śniadaniem). Na tarasie do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy jest kuchnia z kawą i herbatą. Żeby tego było mało, nasz pokój o numerze 30 mieścił się właśnie na hostelowym tarasie, co sprawiło, że właśnie tam spędzaliśmy każdą wolną chwilę i gorąco rekomendujemy wybór tego właśnie pokoju. Co do kwestii lokalizacyjnych nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. Hostel mieści się tuż obok targu staroci i jest świetną bazą wypadową.

Zwiedzanie Starej Jafy

Pierwsze dwa dni naszego pobytu w Izraelu spędziliśmy zwiedzając Starą Jafę i korzystając z uroków wspaniałych plaż Tel Awiwu. Tym drugim poświęcimy kolejny wpis, który ukaże się już za kilka dni, a teraz skupimy się już tylko na Jafie. To niewiarygodnie bogato doświadczone przez cztery tysiące lat swojej historii miasteczko (a obecnie dzielnica) powinno być punktem obowiązkowym każdego wyjazdu do Izraela. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu, a chcecie poznać historię Jafy i nauczyć się po niej poruszać, polecamy wycieczki z serii Free Tour of Jaffa, które ruszają codziennie o 11.00 i 17.00 spod wieży zegarowej. Wycieczki są bezpłatne, wskazane jest jednak wynagrodzenie przewodnika napiwkiem. Tego typu wycieczki dostępne są zresztą w bardzo wielu miastach Europy i cieszą się dużą popularnością.

Wieża zegarowa, przy której rozpoczyna się wycieczka, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jafy i świetnym punktem orientacyjnym. Tuż obok z kolei znajduje się XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja z zewnętrznie usytuowaną fontanną dla pielgrzymów. Dalej przebywamy trasę przebiegającą przy wszystkich najważniejszych punktach Jafy, od portu ze skałami Andromedy do wzgórza z Mostem Życzeń i kościołem Św. Piotra. Niestety most, podobnie zresztą jak wieża zegarowa, jest obecnie w remoncie. Nawet jeśli nie zdecydujecie się na wycieczkę z przewodnikiem, czystą przyjemnością jest sam spacer po wąskich uliczkach Starej Jafy. A co pośród uliczek robi rzeźba przedstawiająca drzewko pomarańczowe? Przypomnijcie sobie naklejki z pomarańczy, zapewne nieraz był na nich napis Jaffa. To właśnie pomarańcze są głównym towarem eksportowym miasteczka i jego chlubą.

Port Jafa i plaże

Port Jafa jest tak ważnym punktem, że należy mu się oddzielny fragment tej relacji. Jego historia sięga czasów środkowej epoki brązu, a port pojawia się w wielu źródłach, łącznie z Biblią (w Księdze Jonasza). Przez stulecia był niezwykle ważnym ośrodkiem komunikacyjnym w rejonie Bliskiego Wschodu. Dzisiaj to miejsce gdzie stare przeplata się z nowym i gdzie warto wybrać się na spacer lub obiad. Np. do polecanej restauracji The Old Man and the Sea, gdzie w cenie 99 NIS otrzymacie danie główne, lemoniadę i cały przegląd przystawek. I chociaż port stał się obecnie głównie atrakcją turystyczną, to jednak wciąż pełni także pierwotną rolę.

Ostatnim już z sygnalizowanych tu punktów jest niesamowite położenie nad Morzem Śródziemnym. Jafa to piękne widoki, miejsce do wędkowania i uprawiania sportów wodnych. Tu zaczynają się już piaszczyste plaże, które ciągną się przez kolejne kilkanaście kilometrów. Jeśli przyjedziecie do Tel Awiwu, koniecznie rozważcie rezerwację noclegu właśnie w Starej Jafie.

Zapraszamy także do naszych kolejnych wpisów, dotyczących atrakcji Tel Awiwu oraz zwiedzania Jerozolimy:
–> Atrakcje Tel Awiwu – co warto zobaczyć?
–> Zwiedzanie Jerozolimy – zabytki Starego Miasta

5 myśli w temacie “Tel Awiw – informacje praktyczne i zwiedzanie Starej Jafy

  1. Super relacja, a jak wyglądała kwestia takiego zwykłego poruszania się po Tel Awiwie? Czy jest coś co trzeba wziąć pod uwagę?

    1. Jedyne co trzeba wziąć pod uwagę to problemy z komunikacją w szabat, wtedy po prostu komunikacja publiczna nie funkcjonuje. Poza tym nie ma żadnych różnic ani problemów:) Aczkolwiek poruszanie się w rejonie wybrzeża nie wymaga korzystania z transportu publicznego, my poruszaliśmy się tylko i wyłącznie na piechotę.

  2. Świetny i bardzo rzeczowy przewodnik. Znalazłam bardzo dużo użytecznych informacji o Tel Avivie i jaffie i na pewno z wielu skorzystam! Czekam też z niecierpliwością na kolejny artykuł!

    1. Cieszymy się, że wpis jest przydatny i oczywiście zapraszamy za kilka dni do następnych części relacji:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry