Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Ryanair – odprawa online krok po kroku

Ryanair – odprawa online krok po kroku

Odprawa online (check-in) i uzyskanie karty pokładowej to ostatnie formalności przed rozpoczęciem podróży samolotem. Tradycyjne linie lotnicze oferują możliwość bezpłatnego przeprowadzenia odprawy na lotnisku, ale w tanich liniach jest to usługa dodatkowo płatna. Dlatego musicie odprawę przeprowadzić za pomocą swoich komputerów lub telefonów i stawić się na lotnisku już z wygenerowaną kartą pokładową (wydrukowaną lub w aplikacji mobilnej). Za pierwszym razem może wydawać się to skomplikowane, ale od tego właśnie jest nasz poradnik – oto procedura odprawy online w Ryanair krok po kroku!

Odprawa online – logowanie 

W pierwszym etapie musicie zalogować się do swojej rezerwacji. Do Waszej dyspozycji jest prosty ekran, zawierający dwie opcje – logowanie do konta myRyanair lub wyszukiwanie rezerwacji na podstawie jej numeru i adresu e-mail. W przeważającej większość przypadków korzystać będziecie z opcji pierwszej. Wystarczy więc zalogować się do konta żeby wyświetlić wszystkie nadchodzące podróże. Następnie należy wybrać dany lot i kliknąć opcję „odpraw się teraz”. Pamiętać należy tylko, że bezpłatna odprawa dostępna jest zaledwie na 4 dni przed lotem. Wcześniejsza odprawa możliwa jest na 60 dni przed lotem, ale skorzystać z niej mogą tylko pasażerowie, którzy zakupili bilet w taryfie Flexi Plus lub wykupili usługę wyboru miejsca. Początkowe ekrany procesu odprawy online wyglądają tak jak na screenach poniżej.

Ryanair - odprawa online, logowanie

Ryanair - rezerwacje

Ryanair - odprawa online

Odprawa online – dokument i dodatki

Kolejne dwa zasadnicze kroki podczas odprawy online to uzupełnienie danych dokumentu tożsamości, z którym podróżujemy oraz wybór (lub też uniknięcie wyboru) usług dodatkowych. Przy odprawie na loty w strefie Schengen nie ma konieczności wpisywania kompletnych danych dokumentu, wystarczy jedynie narodowość i data urodzenia pasażera. W innych przypadkach należy podać także rodzaj dokumentu (dowód osobisty/paszport), jego numer, kraj wydania oraz termin ważności. Na trasach krajowych czy podczas podróży do państw Unii Europejskiej, EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) i Szwajcarii wystarczającym dokumentem będzie dowód osobisty. Paszport potrzebny będzie przy pozostałych lotach. Warto jednak zabierać ze sobą zawsze dwa dokumenty i jeden mieć przy sobie, a drugi zostawić w bezpiecznym miejscu w hotelu. Pamiętajcie także, że prawo jazdy nie jest dokumentem uprawniającym do odbycia podróży międzynarodowej (na krajówkach prawo jazdy jest akceptowane).

Ryanair, odprawa online - dokument tożsamości

Kolejny etap związany jest z wyborem miejsc w samolocie. Ryanair od jakiegoś czasu stosuje dość niekorzystną praktykę i rozdziela pasażerów podróżujących na jednej rezerwacji. Mając więc do wyboru opcję automatycznego przydzielania miejsc musicie być świadomi tego, że najprawdopodobniej będziecie siedzieli z dala od Waszych współtowarzyszy. Alternatywą jest oczywiście zakup usługi wyboru miejsc. My jednak nie będziemy rekomendować tego rozwiązania. Naszym zdaniem na standardowych lotach nie ma sensu płacić za tego rodzaju opcje, godzinę czy dwie naprawdę można posiedzieć oddzielnie. Zastanawialibyśmy się jedynie na długich lotach (np. do Portugalii czy na Wyspy Kanaryjskie).

Ryanair - odprawa online, automatycznie przydzielone miejsce

Ryanair, odprawa online - wybór miejsc

Ryanair, odprawa online - usługi dodatkowe

W kolejnym kroku Ryanair zaproponuje jeszcze inne usługi dodatkowe – bagaż, pierwszeństwo wejścia na pokład, fast track, ubezpieczenie… Z reguły ich nie potrzebujecie, a jeśli jest inaczej to zapewne wiecie o tym przed odprawą. Dlatego nie zastanawiając się długo i śmiało przechodźcie do ostatniego kroku, w którym generowane są karty pokładowe.

Ryanair – karty pokładowe

W ostatnim etapie generowane są karty pokładowe. Karta pokładowa to dokument, który uprawnia do wejścia na pokład samolotu. Kartę wygenerowaną na komputerze należy wydrukować, możecie też skorzystać z aplikacji mobilnej i przeprowadzić cały proces na telefonie lub tylko pobrać kartę mobilną, odpowiadającą tej stacjonarnej. Jeśli nie nadajecie bagażu to z kartą wystarczy zgłosić się do kontroli bezpieczeństwa, a następnie przejść do odpowiedniej bramki i zająć miejsce w samolocie.

Ryanair, odprawa online - karty pokładowe

Podsumowanie

Podsumowując, proces odprawy online w Ryanair jest naprawdę prostym zadaniem. Podobnie jak na etapie zakupu biletów, należy wystrzegać się pokusy skorzystania z niekoniecznie potrzebnych usług dodatkowych. Warto natomiast znać terminy odprawy online i wymagania w zakresie dokumentów tożsamości oraz być przygotowanym na okoliczność przydzielenia odległych miejsc pasażerom na tej samej rezerwacji. A w razie pytań i problemów tradycyjnie polecamy się we wszystkich możliwych kanałach komunikacyjnych:)

Zobacz także:
-> Ryanair – tanie loty krajowe
-> Ryanair – zakup biletów – poradnik praktyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry