Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Ribeira i most Ponte Dom Luís I – zwiedzanie Porto

Ribeira i most Ponte Dom Luís I – zwiedzanie Porto

Ribeira i Ponte Dom Luís I to dwie ikony Porto – najważniejsze atrakcje i najczęściej fotografowane miejsca w mieście. Jeśli traficie do Porto, na pewno przywieziecie setki zdjęć przedstawiających kolorowe kamieniczki nad brzegiem rzeki Douro i stalowy, dwupoziomowy most. Tak też stało się w naszym przypadku i dlatego ten wpis będzie mocno fotograficzny.

Ribeira – nadbrzeżna dzielnica Porto

Ribeira to jedna z dzielnic Porto, która rozciąga się wzdłuż brzegu rzeki Douro. Podobnie jak Zarzecze, Zatybrze czy Powiśle jest to dzielnica, w której pierwotnie osiedlali się robotnicy i najbiedniejsza część społeczeństwa. Obecnie dzielnica rozkwita – pełna jest kawiarenek i restauracji, ale wciąż zachowuje autentyczny charakter. Zmiany w Porto nie przebiegają widocznie tak szybko, jak w Wilnie, Warszawie czy Rzymie. Obok wspomnianych kawiarni i restauracji mieszkają zwykli ludzie, którzy zdecydowanie nie należą do tamtejszych elit.

Ale co właściwie jest interesującego w tej dzielnicy? Przede wszystkim plątanina wąskich uliczek, przy których ulokowane są kolorowe, wysokie kamieniczki. Ribeira to część wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO starego miasta. I faktycznie wszystko wydaje się tu być stare, a nawet zaniedbane. Ma to jednak swój urok i właśnie stąd bierze się duże zainteresowanie miastem, a turyści zwiedzający Portugalię często to właśnie Porto, a nie Lizbonę uważają za najbardziej klimatyczne miejsce.

Praça da Ribeira i plątanina uliczek

Praça da Ribeira to centralny plac dzielnicy, do którego prowadzi Rua de São João. Plac, razem z nadbrzeżnym deptakiem, to najstarsze zakątki miasta. Od średniowiecza było to handlowe serce miasta i właściwie do dzisiaj pełni te funkcje. Tyle, że kramy ze świeżymi rybami zastąpiły bary i restauracje. Właściwie cały plac zastawiony jest stolikami i rozgrywa się tu znaczna część życia miasta. Kiedy już będziecie na placu porozglądajcie się dookoła, to jedno z tych miejsc, gdzie jest najbardziej kolorowo.

Z placu, kierując się w stronę rzeki Douro, a następnie w lewo, traficie na wspomniany już deptak – Cais da Ribeira. Tu do kawiarenek i restauracji dołączają także stragany. Jest trochę przaśnie, a ceny są dość wysokie, ale mimo wszystko warto gdzieś w tej okolicy usiąść na kawę, wino lub piwo. Można oczywiście też zaopatrzyć się w trunki we własnym zakresie i usiąść nad brzegiem Douro, co praktykuje wiele osób. Tak właściwie spędzaliśmy w Porto wieczory (te, kiedy nie byliśmy nad oceanem).

Kiedy już nasiedzicie się nad brzegiem Douro, warto pokręcić się po odchodzących w górę uliczkach. Nie ma na to żadnej recepty ani żadnego planu, uliczki są ciekawe same w sobie. Plus jest też taki, że im dalej odejdziecie od głównego placu, tym niższe znajdziecie ceny w restauracjach. Poza tym wdrapując się wyżej, będziecie mieli lepszy widok na dachy dzielnicy i rzekę. A jeśli się zgubicie to po prostu wracajcie w stronę Douro. Tym bardziej, że czeka tam jeszcze jeden ważny punkt programu.

Ponte Dom Luís I – most Ludwika I

Ponte Dom Luís I to symbol i znak rozpoznawczy miasta. Most został zbudowany pod koniec XIX wieku, a projektantem był Teófilo Seyrig, uczeń czy też współpracownik Gustave’a Eiffela. Most mierzy ponad 385 metrów i w swoim czasie był najdłuższym, dwukondygnacyjnym mostem stalowym. I robi wrażenie do dzisiaj. Warto most obejrzeć z każdej strony, popatrzeć na miasto z górnego i dolnego poziomu, oczywiście za dnia i nocą. Oba poziomy wyposażone są w chodniki dla pieszych, górnym przemieszcza się także metro, a dolnym samochody.

Ribeira – punkty widokowe

Most Ponte Dom Luís I, a szczególnie jego górny poziom, to naturalnie świetny punkt widokowy. Dopiero stąd widać jak kaskadowo ułożone są kamieniczki Ribeiry i jak bardzo odmienny jest drugi brzeg rzeki Douro. Przygotujcie się na to, że na moście spędzicie przynajmniej pół godziny. Widok jest genialny w każdą stronę. Drugim punktem widokowym jest oczywiście przeciwległa Villa Nova de Gaia. Przy brzegu ustawione są ławeczki, można też złapać trochę cienia. I stąd też robiona jest druga połowa panoramicznych zdjęć Porto.

Porto – panorama nocą

Ostatnia już galeria to zdjęcia nocne. Gdybyśmy mieli ze sobą statyw na pewno byłoby w niej o wiele więcej zdjęć. Ale nawet bez statywu nie mogliśmy sobie odpuścić. Porto to najbardziej fotogeniczne miasto w jakim mieliśmy okazję być. Ładnie podświetlony jest most Ponte Dom Luís I i obie promenady. Wrażenie robią też loga producentów porto na przeciwległym brzegu, ale o tym przeczytacie w następnym wpisie:) Tradycyjnie czekamy na opinie i komentarze!

Zobacz także:
-> Porto: informacje praktyczne – tanie loty i hotele
-> Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki
-> Vila Nova de Gaia – degustacja porto
-> Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy
-> Plaże Porto czyli gdzie nad ocean?
-> Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry