Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Praia de Matosinhos

Praia de Matosinhos to zdecydowanie najłatwiej dostępna z plaż w okolicy Porto. Nie jest może najbardziej spektakularna, ale jest to plaża szeroka i piaszczysta, z dobrą infrastrukturą i akceptowalną temperaturą wody. Praia de Matosinhos to dobre miejsce na szybką kąpiel w oceanie lub naukę surfowania. W ciepłe dni na plażę zjeżdżają setki osób, ale jest na tyle duża, że na pewno znajdziecie dla siebie miejsce.

Matosinhos – dojazd z Porto

Jeśli chodzi o dojazd z Porto to najłatwiejszą opcją jest dojazd metrem do stacji Matosinhos Sul. Jadąc z centrum musicie wyposażyć się w bilet Z3, który kosztuje €1,55. Przygotujcie się na 40-minutową przejażdżkę. Przy stacji metra znajduje się duży i dobrze zaopatrzony Lidl (a obok także McDonald’s, ale grzechem byłoby w nim zjeść). Do Matosinhos możliwy jest także dojazd autobusem nr 500 z Praça da Liberdade lub np. Uberem (około €8-12). Weźcie jednak pod uwagę, tak jak pisaliśmy w poprzednim wpisie o plażach Porto, że wizytę na plaży Matosinhos warto uwzględnić w szerszym planie dnia. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się bowiem kilka innych, mniejszych, ale bardzo ładnych plaż, które musicie zobaczyć! Spacer od Praia de Matosinhos do brzegu rzeki Douro to około 5-kilometrowy odcinek, który prowadzony jest drewnianą kładką. Na plaży Matosinhos zacznijcie lub zakończcie dzień, ale nie odpuszczajcie spaceru wybrzeżem!

Matosinhos – port rybny

W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że Matosinhos to nie tylko plaża. Miasteczko ma do zaoferowania coś więcej. Matosinhos to przede wszystkim port, a port oznacza ryby. W okolicy przystanku metra Mercado znajduje się sporych rozmiarów targ rybny, który oferuje świeżo złowione ryby. Ryby te następnie trafiają do Porto czy innych portugalskich miast i miasteczek, ale także do restauracji na miejscu. Jeśli Waszym celem w pierwszej kolejności będzie obiad lub kolacja to wysiądźcie na przystanku metra Brito Capelo, a restauracji szukajcie przede wszystkim przy ulicy Rua Heróis de França. Jeśli będziecie latem to zapewne traficie w sezon na sardynki – kulinarny punkt obowiązkowy:) Nie polecimy Wam żadnego konkretnego miejsca, ale tu z pomocą na pewno przyjdzie TripAdvisor.

Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Przejdźmy jednak do sedna. Do miasta sprowadzi Was przecież głównie Praia de Matosinhos. Plaża jest naprawdę duża – długa i szeroka, a w dodatku w 99,9% piaszczysta (kilka większych kamieni znajdziecie na południowym krańcu). W okolicy znajdziecie sklepy i restauracje, na samej plaży prysznice i WC. Praia de Matosinhos to dobre miejsce na plażing, jogging, a nawet surfing. Znajdziecie tam kilka szkółek dla surferów. Fale są średniej wielkości więc jest to miejsce dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Naszym zdaniem plaża jest też odpowiednim miejscem na kąpiel w oceanie. Ok, są dwa minusy… Po pierwsze woda jest dość zimna, przy czym ze względu na płytkie wody jest prawdopodobnie i tak cieplejsza niż na sąsiednich plażach. Średnia temperatura wody latem to około 17.5°C (maksymalnie nawet pod 20°C ). To podobnie jak w Bałtyku. Drugi minus to brak certyfikatu Błękitnej Flagi. Woda nie jest tu krystalicznie czysta z oczywistego względu – sąsiedztwa portu. Mimo wszystko to właśnie tu postanowiliśmy (w reprezentacji) skorzystać z uroków krioterapeutycznych oceanu i naprawdę było warto! Nie można powiedzieć, że woda była ciepła i przyjemna bo miała jakieś 18°C, ale na pewno było to orzeźwiające doświadczenie:)

Praia de Matosinhos – zachód słońca

Praia de Matosinhos to także idealne miejsce na obserwację zachodu słońca. Sami byliśmy na plaży dwukrotnie. Za pierwszym razem przyjechaliśmy rano poplażować, a następnie udaliśmy się na spacer w stronę Douro. Drugim razem pokonaliśmy trasę odwrotną i w Matosinhos spędziliśmy wieczór. O ile rano i w dzień jest naprawdę tłoczno i głośno, o tyle wieczorem jest dość kameralnie, a słońce ładnie chowa się nad portem. To idealna pora na wieczorną porcję porto i kilka zdjęć. W ramach podsumowania zostawiamy Was z galerią i niniejszym kończymy kilkuodcinkową relację z Porto. Na horyzoncie Lizbona i Cascais!

Zobacz także:
-> Porto: informacje praktyczne – tanie loty i hotele
-> Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki
-> Ribeira i most Ponte Dom Luís I – zwiedzanie Porto
-> Vila Nova de Gaia – degustacja porto
-> Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy
-> Plaże Porto czyli gdzie nad ocean?

Podobał Ci się ten wpis? Przejdź do strony głównej Lecebochce.pl i zobacz wszystkie najnowsze relacje. Polub profil na Facebooku, TwitterzeInstagramie żeby zawsze być na bieżąco! Zobacz też wszystkie moje podróże!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *