Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Praia de Matosinhos to zdecydowanie najłatwiej dostępna z plaż w okolicy Porto. Nie jest może najbardziej spektakularna, ale jest to plaża szeroka i piaszczysta, z dobrą infrastrukturą i akceptowalną temperaturą wody. Praia de Matosinhos to dobre miejsce na szybką kąpiel w oceanie lub naukę surfowania. W ciepłe dni na plażę zjeżdżają setki osób, ale jest na tyle duża, że na pewno znajdziecie dla siebie miejsce.

Matosinhos – dojazd z Porto

Jeśli chodzi o dojazd z Porto to najłatwiejszą opcją jest dojazd metrem do stacji Matosinhos Sul. Jadąc z centrum musicie wyposażyć się w bilet Z3, który kosztuje €1,55. Przygotujcie się na 40-minutową przejażdżkę. Przy stacji metra znajduje się duży i dobrze zaopatrzony Lidl (a obok także McDonald’s, ale grzechem byłoby w nim zjeść). Do Matosinhos możliwy jest także dojazd autobusem nr 500 z Praça da Liberdade lub np. Uberem (około €8-12). Weźcie jednak pod uwagę, tak jak pisaliśmy w poprzednim wpisie o plażach Porto, że wizytę na plaży Matosinhos warto uwzględnić w szerszym planie dnia. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się bowiem kilka innych, mniejszych, ale bardzo ładnych plaż, które musicie zobaczyć! Spacer od Praia de Matosinhos do brzegu rzeki Douro to około 5-kilometrowy odcinek, który prowadzony jest drewnianą kładką. Na plaży Matosinhos zacznijcie lub zakończcie dzień, ale nie odpuszczajcie spaceru wybrzeżem!

Matosinhos – port rybny

W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że Matosinhos to nie tylko plaża. Miasteczko ma do zaoferowania coś więcej. Matosinhos to przede wszystkim port, a port oznacza ryby. W okolicy przystanku metra Mercado znajduje się sporych rozmiarów targ rybny, który oferuje świeżo złowione ryby. Ryby te następnie trafiają do Porto czy innych portugalskich miast i miasteczek, ale także do restauracji na miejscu. Jeśli Waszym celem w pierwszej kolejności będzie obiad lub kolacja to wysiądźcie na przystanku metra Brito Capelo, a restauracji szukajcie przede wszystkim przy ulicy Rua Heróis de França. Jeśli będziecie latem to zapewne traficie w sezon na sardynki – kulinarny punkt obowiązkowy:) Nie polecimy Wam żadnego konkretnego miejsca, ale tu z pomocą na pewno przyjdzie TripAdvisor.

Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Przejdźmy jednak do sedna. Do miasta sprowadzi Was przecież głównie Praia de Matosinhos. Plaża jest naprawdę duża – długa i szeroka, a w dodatku w 99,9% piaszczysta (kilka większych kamieni znajdziecie na południowym krańcu). W okolicy znajdziecie sklepy i restauracje, na samej plaży prysznice i WC. Praia de Matosinhos to dobre miejsce na plażing, jogging, a nawet surfing. Znajdziecie tam kilka szkółek dla surferów. Fale są średniej wielkości więc jest to miejsce dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Naszym zdaniem plaża jest też odpowiednim miejscem na kąpiel w oceanie. Ok, są dwa minusy… Po pierwsze woda jest dość zimna, przy czym ze względu na płytkie wody jest prawdopodobnie i tak cieplejsza niż na sąsiednich plażach. Średnia temperatura wody latem to około 17.5°C (maksymalnie nawet pod 20°C ). To podobnie jak w Bałtyku. Drugi minus to brak certyfikatu Błękitnej Flagi. Woda nie jest tu krystalicznie czysta z oczywistego względu – sąsiedztwa portu. Mimo wszystko to właśnie tu postanowiliśmy (w reprezentacji) skorzystać z uroków krioterapeutycznych oceanu i naprawdę było warto! Nie można powiedzieć, że woda była ciepła i przyjemna bo miała jakieś 18°C, ale na pewno było to orzeźwiające doświadczenie:)

Praia de Matosinhos – zachód słońca

Praia de Matosinhos to także idealne miejsce na obserwację zachodu słońca. Sami byliśmy na plaży dwukrotnie. Za pierwszym razem przyjechaliśmy rano poplażować, a następnie udaliśmy się na spacer w stronę Douro. Drugim razem pokonaliśmy trasę odwrotną i w Matosinhos spędziliśmy wieczór. O ile rano i w dzień jest naprawdę tłoczno i głośno, o tyle wieczorem jest dość kameralnie, a słońce ładnie chowa się nad portem. To idealna pora na wieczorną porcję porto i kilka zdjęć. W ramach podsumowania zostawiamy Was z galerią i niniejszym kończymy kilkuodcinkową relację z Porto. Na horyzoncie Lizbona i Cascais!

Zobacz także:
-> Porto: informacje praktyczne – tanie loty i hotele
-> Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki
-> Ribeira i most Ponte Dom Luís I – zwiedzanie Porto
-> Vila Nova de Gaia – degustacja porto
-> Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy
-> Plaże Porto czyli gdzie nad ocean?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry