Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki

Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki

Porto to piękne, malowniczo położone miasto, które naprawdę warto odwiedzić. Bardzo nam się spodobało i czujemy, że będziemy wracać. Naszym zdaniem nie jest jednak klasycznym miastem do zwiedzania. Znajdziecie tu atrakcje i zabytki, o których wspomnimy w tym wpisie, ale zdołacie je zobaczyć w pół dnia. W Porto zresztą i tak nie o to chodzi. Chodzi o klimat, o to żeby usiąść z butelką porto lub piwa nad brzegiem Douro lub przejść się bez celu uliczkami Ribeiry. Oczywiście główne atrakcje Porto zobaczyć należy, ale nie traktujcie tego aspektu podróży do Porto jako najważniejszego.

Porto – zwiedzanie

Zwiedzanie Porto nie jest wyzwaniem. Polecamy zaznaczyć główne atrakcje na mapie, zacząć od tych położonych najbardziej centralnie i przemieszczać się w kierunku brzegu Douro. Jeśli nie macie zbyt dużo czasu, lubicie zwiedzanie z przewodnikiem, chcecie poznać kawałek historii miasta lub po prostu wolicie żeby ktoś ułożył za Was trasę zwiedzania to możecie skorzystać z wycieczek typu Free Walking Tours. Często tak robimy przy pierwszym kontakcie z danym miastem w celu łatwego i szybkiego odnalezienia się w jego warunkach. Tak też zrobiliśmy w Porto i wybraliśmy się na zwiedzanie z Pancho Tours/City Lovers. Nie był to może najlepszy tour, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć, ale w trzy godziny udało nam się poznać szkielet miasta. Uporządkowaliśmy sobie wstępnie założony plan zwiedzania, dodaliśmy kilka punktów i oto nasza lista!

Porto – atrakcje (Mercado do Bolhão, Majestic Café, Livraria Lello)

Zwiedzanie Porto zaczynamy od przejazdu na stację metra Bolhão. Kiedy tylko ze stacji wyjdziecie, zobaczycie bardzo typowy dla tego miasta widok. Będzie to Capela das Almas – kościół pokryty niebieskimi płytkami azulejos. Azulejos to ceramiczne, malowane płytki, z których powstają niesamowite mozaiki, przedstawiające zazwyczaj sceny historyczne lub religijne. Płytki te spotkacie w Portugalii na każdym kroku, aczkolwiek jest kilka miejsc wyjątkowo ozdobionych. Jednym z nich jest właśnie Capela das Almas. Jeśli nie planowaliście być w okolicy Bolhão to jest to dobry powód.

Drugi powód to znajdujący się kilkadziesiąt metrów dalej Mercado do Bolhão czyli targ. Tak, jest to zwyczajny targ. Kupić na nim można przede wszystkim warzywa, owoce, ryby i sery, ale także kwiaty, ubrania czy pamiątki. Targ wizualnie jest zupełnie nieatrakcyjny, nawet mówiąc wprost zapuszczony, ale to właśnie na Mercado do Bolhão znajdziecie świeże produkty w dobrych cenach. Tańsze są też pamiątki, a my polecamy wybrać się tu na obiad. W obrębie targu jest kilka lokali serwujących świeże ryby. Na naszych oczach kelnerka jednego z nich wyszła na pobliski stragan dokupić sardynki – to jest najlepsza rekomendacja. Oczywiście ceny we wspomnianych lokalach są korzystne.

W dalszej kolejności udajcie się na spacer po handlowej ulicy Rua de Santa Catarina. Zakupy raczej odradzamy, za to jeśli jesteście fanami Harry’ego Pottera to możecie zatrzymać się na kawę w kawiarni Majestic Café. Tanio nie będzie, ale podobno to właśnie tu J.K. Rowling spędziła wiele godzin, pracując nad pierwszą częścią serii powieści. Innym związanym z Harrym Potterem miejscem jest księgarnia Livraria Lello. Wnętrze księgarni, a dokładnie kręte, drewniane schody, miały być inspiracją dla tych w Hogwarcie. Co ciekawe wejście do księgarni jest płatne i kosztuje €4. Suma ta jest natomiast odliczana od rachunku, jeśli dokonacie jakiegokolwiek zakupu. Warto więc kupić mapę lub przewodnik.

Porto – zabytki (Torre dos Clérigos, São Bento)

Niezależnie od tego czy zboczyliście w stronę księgarni Lello czy też nie, koniecznie powinniście się udać w kierunku Torre dos Clérigos. Torre dos Clérigos to 75-metrowa wieża kościoła o tej samej nazwie. To bardzo charakterystyczny punkt Porto. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i oferuje wspaniały widok na miasto. Koszt wstępu jest stosunkowo niewielki – €4 w dzień i €5 wieczorem (19.00-23.00). Wydaje się, że warto, chociaż szczerze mówiąc my odpuściliśmy ze względu na upały. Bo oczywiście w wieży nie ma windy. Musicie na nogach pokonać ponad 200 schodków…

O azulejos już zostało wspomniane, ale jest jeszcze jedno miejsce, które warto zobaczyć. Jest to dworzec kolejowy São Bento. Po raz kolejny miejsce zwykłego użytku, które jest atrakcją turystyczną. Wewnątrz budynku zobaczyć możecie imponujące mozaiki, które tworzy 20 tysięcy płytek! Mozaiki przedstawiają sceny z historii Portugalii. Ze stacji możecie skierować się przez Rua das Flores w kierunku rzeki Douro albo przez Avenida Dom Afonso Henriques bezpośrednio na górny poziom mostu Ponte Dom Luís I. Oczywiście musicie przejść obie trasy.

Sé do Porto i Palácio da Bolsa

Jeśli wybierzecie wariant drugi, po drodze warto spojrzeć na katedrę Sé do Porto. Katedra jest ciekawa, bo wielokrotnie przebudowywana. Wzniesiona została w stylu romańskim i jak to wówczas bywało, pełnić miała funkcje nie tylko sakralne, ale także obronne. W następnych wiekach jednak przebudowywano ją, dodając elementy charakterystyczne dla gotyku i baroku. Całość jest warta uwagi, a w okolicy znajdziecie dobre punkty widokowe na dachy miasta.

Jeśli natomiast wybierzecie spacer deptakiem Rua das Flores, dojdziecie do zabytkowego Palácio da Bolsa – Pałacu Giełdowego. Wnętrza na zdjęciach wyglądają bardzo okazale, ale koszt wstępu, który wynosi €8,5 to duża przesada. Nasz przewodnik z Pancho Tours rekomendował natomiast wizytę w Pałacu podczas specjalnego eventu – Essência do Vinho. Bilety na to wydarzenie są oczywiście droższe niż sam bilet wstępu (kosztują €20), ale wizyta połączona będzie z degustacją naprawdę dobrego wina. Wspomnieć tylko należy, że event odbywa się w lutym, a resztę informacji znajdziecie tutaj.

Czego w tym wpisie zabrakło?

Tak pokrótce wyglądają atrakcje Porto, znajdujące się w obrębie miasta. Ale uwaga – na tej liście brakuje tych najważniejszych! Naszym zdaniem najciekawsza część Porto to Ribeira. Jest to nadbrzeżna dzielnica ze wspaniałym widokiem na rzekę Douro, most Ponte Dom Luís I i położone na drugim brzegu miasteczko Vila Nova de Gaia (znane z piwnic, w których przechowywane jest wino Porto). O tym wszystkim napiszemy w dwóch kolejnych wpisach. Zapraszamy już teraz!

Zobacz także:
-> Porto: informacje praktyczne – tanie loty i hotele
-> Ribeira i most Ponte Dom Luís I – zwiedzanie Porto
-> Vila Nova de Gaia – degustacja porto
-> Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy
-> Plaże Porto czyli gdzie nad ocean?
-> Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Jeden komentarz do “Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry