Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Plaże Porto czyli gdzie nad ocean?

Plaże Porto czyli gdzie nad ocean?

Plaże Porto to jeden z argumentów, dla których warto się w te okolice wybrać. W bliskiej odległości od miasta macie do wyboru przynajmniej kilkanaście plaż o rożnym charakterze. Są plaże piaszczyste i kamieniste, popularne lub bardziej kameralne. Położone są one po obu stronach rzeki Douro czyli formalnie w Porto i Gaia. O plażach w Vila Nova de Gaia pisaliśmy w poprzednim poście. Są one trudniej dostępne komunikacyjnie i bardziej wietrzne, ale za to mniej zatłoczone i bardziej dzikie. Plaże w okolicy Porto są z kolei łatwo osiągalne i w związku z tym częściej odwiedzane. Pomimo bliskiej odległości są to jednak różne miejsca. Mamy nadzieję, że nasze wpisy pomogą Wam trafić na plaże zgodne z Waszymi oczekiwaniami!

Plaże Porto – jak dojechać

Jeśli zdecydujecie się wybrać na plaże po tej stronie Douro, czyli na plaże w Porto, będziecie mieli do wyboru dwie opcje. W skrócie możecie podjechać autobusem lub tramwajem od strony rzeki w okolice Foz do Douro lub metrem do Matosinhos. Niezależnie od tego, z której strony zaczniecie, warto ostatecznie przejść całą trasę spacerem. Jeśli Waszym priorytetem jest kąpiel w oceanie i plażowanie to proponujemy zacząć od Matosinhos – tej plaży poświęcimy odrębny wpis. Jeśli natomiast preferujecie najpierw spacer, a potem przyjemności to zacznijcie od strony ujścia Douro do oceanu.

W przypadku Matosinhos sprawa jest jasna – najłatwiej dojechać metrem do stacji Matosinhos Sul. W drugim wariancie mamy do dyspozycji autobus i turystyczny tramwaj. Tramwaj i autobus ruszają z Ribeiry. O komunikacji pisaliśmy już tutaj, ale przypomnimy ceny. Jeśli wybierzecie autobus, pamiętajcie żeby skorzystać z biletu ładowanego na kartę Andante. Cena wyniesie wtedy €1,20 jeśli zmieścicie się w ramach strefy Z2. Można też kupić jednorazowy bilet w autobusie u kierowcy, ale kosztuje on €1,90. Z kolei w tramwaju nie działają bilety kodowane na karcie i jedyną opcją jest bilet w cenie €2,5. Szczerze mówiąc przy dwóch osobach lepiej będzie pojechać Uberem. No chyba, że naprawdę potraktujecie tramwaj jako atrakcję samą w sobie.

Praia dos Ingleses

Skoro jesteście już na miejscu to zaczynamy od najmocniejszego punktu na trasie spacerowej w kierunku Matosinhos. Oczywiście to nasz subiektywny ranking, ale właśnie w nim wygrywa Praia dos Ingleses. Plaża jest położona najbliżej miasta, a w bliskiej okolicy znajduje się sklep Pingo Doce (czyli taka nasza Biedronka). Na plaży znajdziecie też WC (w przejściu pod ulicą) oraz bar. Jeśli chodzi o infrastrukturę to naprawdę niczego tu nie brakuje. Sama plaża jest niewielka, ale właśnie tak wyobrażaliśmy sobie plaże nad oceanem. Jest to piaszczysty pas zamknięty skałami. Na skałki oczywiście możecie wejść, usiąść i popatrzeć na fale. Czas umilać będą zakupy z Pingo Doce.

Praia da Luz

Nasyceni widokami na Praia dos Ingleses możecie zacząć przemieszczać się w kierunku Praia da Luz. Plaża jest skonstruowana dość podobnie, aczkolwiek jest mniejsza i bardziej kamienista. Z kolei tamtejsza restauracja wydaje się bardziej oblegana. Z restauracji nie skorzystaliśmy, ale opinie internetowe wskazują na dobre widoki i średnie/drogie jedzenie. Miejsce jest chyba po prostu modne. Przysiąść na piwo można, można też po prostu skupić się na plażowaniu, ale na jedzenie polecamy ruszyć nieco dalej.

Praia de Gondarém

Kolejna, bardzo ładna plaża tego typu to Praia de Gondarém. Pewnie jesteście już lekko znudzeni, ale to znowu mała plaża z położonym na podwyższeniu barem do Waszej dyspozycji. Opisujemy te plaże osobno z reporterskiego obowiązku, tak naprawdę nie będziecie żałować jeśli rozłożycie się na dowolnej z nich. W okolicy Praia de Gondarém, a może po prostu między nią, a Praia do Molhe znajduje się natomiast zaskakujące miejsce, sporych rozmiarów pergola – Pérgola da Foz. Jest to zadaszona, kolumnowa alejka, której prędzej spodziewalibyśmy się w Grecji niż w Portugalii. W tym miejscu znajduje się też lokal Pizza Hut, w którym zjecie dobrą pizzę. Może i nie jest to typowe, lokalne danie, ale lokalizacja restauracji jest świetna!

Plaże Porto – Molhe, Homem do Leme, Castelo do Queijo

Posileni możecie przejść dalej, będą to kolejne plaże Porto – Praia do Molhe, Praia do Homem do Leme oraz Praia do Castelo do Queijo. W naszej opinii nie są aż tak interesujące jak trzy poprzednie, ale i na nich odnotowaliśmy całkiem sporą frekwencję. W gorące, wakacyjne dni czasem pewnie trzeba sporo się nagimnastykować żeby znaleźć odpowiednie miejsce. Na szczęście nie są tu modne parawany wygradzające prywatne plaże, a jedynie małe parasole, chroniące przed słońcem. Pomimo sporej frekwencji można więc nawet z tylnych rzędów mieć dobry widok na ocean.

Castelo do Queijo i Sea Life Porto

Na końcu tej trasy trafcie na Castelo do Queijo – charakterystyczną fortyfikację, która może być dla Was punktem orientacyjnym. Możliwe jest zwiedzanie zamku, ale chyba lepiej ten czas spędzić na plaży Matosinhos, która rozciąga się tuż za fortecą. W okolicy znajduje się także Sea Life Porto czyli oceanarium. Za wstęp do oceanarium dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia zapłacą €13,5, dzieci w wieku 4-12 lat – €9,5, a najmłodsze dzieci wejdą za darmo. Bilety kupione online są trochę tańsze (€10,95 i €7,95). Nie byliśmy więc nie możemy polecić lub odradzić, za to polecamy nasz kolejny wpis o Matosinhos i zalecamy kąpiel w oceanie właśnie w tym miejscu!

Zobacz także:
-> Porto: informacje praktyczne – tanie loty i hotele
-> Porto – atrakcje i najważniejsze zabytki
-> Ribeira i most Ponte Dom Luís I – zwiedzanie Porto
-> Vila Nova de Gaia – degustacja porto
-> Vila Nova de Gaia – plaże w okolicy
-> Praia de Matosinhos – kąpiel w oceanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry