Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Pieniądze w podróży – kantor walutowy

Pieniądze w podróży – kantor walutowy

Pieniądze w podróży to bardzo szeroki temat. Na wielu blogach znajdziecie różne jego ujęcia, zazwyczaj koncentrujące się na zagadnieniach związanych z pozyskiwaniem pieniędzy, ich oszczędzaniem, bezpieczeństwem lub technologią (gadżetami). My zajmiemy się tematyką kosztów zagranicznych płatności. Szczerze mówiąc dopiero niedawno dorośliśmy do zoptymalizowania tego kosztu i założyliśmy kantor walutowy Alior Banku. Uwaga – to nie jest wpis sponsorowany, a nasze szczere spostrzeżenia w tym temacie.

Pieniądze w podróży – podstawy

Generalnie są dwie podstawowe szkoły używania pieniędzy w podróży. Jedni do wyjazdu się przygotowują, obserwują kursy i wymieniają pieniądze przed wyjazdem, drudzy po prostu wypłacają gotówkę w bankomacie na lotnisku docelowym lub płacą na miejscu zwykłą, polską kartą płatniczą. Generalnie nie zalecamy tej drugiej metody, banki co do zasady stosują mało korzystne dla klientów przeliczniki i poniesiecie duże koszty przewalutowania. Poza bardzo niekorzystnymi kursami pojawić mogą się także dodatkowe prowizje. 

Druga szkoła jest z kolei bardziej czasochłonna i niewygodna – najpierw trzeba oszacować koszty podróży, następnie znaleźć odpowiedni kantor, wybrać się na spacer, wymienić pieniądze i następnie nosić je w gotówce. Oczywiście większość osób stosuje wariant łączony czyli część środków wymienia, a za pozostałe wydatki płaci kartą na miejscu. Tak właśnie robiliśmy do tej pory – pobieżnie szacowaliśmy wydatki, pewną część środków wymienialiśmy w Polsce, a większe płatności na miejscu realizowaliśmy zwykłą kartą.

Pieniądze w podróży – najważniejsze kwestie

Jeśli jesteście jeszcze na tym etapie pamiętajcie o kilku kwestiach:

 • Przed wyjazdem dokładnie sprawdźcie tabele opłat i prowizji w Waszych bankach – niektóre pozycje są niekorzystne, a inne bardzo niekorzystne. Mając konta w różnych bankach lub nawet różne typy kart wydane przez ten sam bank, poniesiecie zupełnie inne opłaty.
 • Szczególnie uważajcie na kwestię przewalutowania przy płatnościach kartą – sprawdźcie czy Wasza karta jest rozliczana w euro czy w dolarach. Najgorsze co możecie zrobić to zapłacić rachunek w euro kartą rozliczaną w dolarach lub odwrotnie.
 • Zwróćcie uwagę na prowizje za wypłaty w bankomatach, potrafią być wysokie. Prawdopodobnie korzystniej będzie zapłacić kartą.
 • Warto mieć przynajmniej dwie różne karty, wydane przez różne organizacje płatnicze (Visa i MasterCard/Maestro). W niektórych miejscach jedne działają, a inne nie. Nie znamy reguły, ale im więcej kart tym większe prawdopodobieństwo, że któraś zadziała. I mówimy tu cały czas o zachodniej Europie. My w ostatnim czasie mieliśmy problemy z płatnościami np. w metrze w Londynie, automatach biletowych w Edynburgu i prawie wszędzie w Berlinie (tam rządzi głównie Maestro). Czasem może się też zdarzyć tak, że bank uzna transakcje zagraniczne za podejrzane i zablokuje Wam kartę.
 • Na kartach zabieranych w podróż nie trzymajcie zbyt dużych kwot, główną kartę lepiej zostawić w domu.
 • Jeśli macie dużo gotówki to nie noście jej w jednym miejscu, a portfel lepiej schowajcie głęboko w plecaku niż w nerce lub kieszeni spodni.
 • Warto też zapisać w notatkach i w telefonie numery na infolinie banków – w razie kradzieży kart będziecie mogli szybko je zastrzec.
 • Może to już trochę inny temat, ale warto zrobić skany kart i dokumentów i np. spakowane z dobrym hasłem trzymać na serwerze pocztowym.

Kantor walutowy – zalety

I tu dochodzimy do punktu, którego lektura może Wam pomóc trochę oszczędzić i zoptymalizować kwestie związane z pieniędzmi w podróży. Receptą na większość standardowych problemów jest kantor walutowy. Na rynku istnieje wiele tego typu rozwiązań, ale skupimy się na kantorze walutowym Alior Banku, którego sami używamy. Wybraliśmy kantor Aliora bo jest to kantor prowadzony przez bank co daje nam poczucie bezpieczeństwa i co najważniejsze bank oferuje karty debetowe (w przeciwieństwie do Rkantoru prowadzonego przez Raiffeisen Polbank). A jaką przewagę ma internetowy kantor walutowy nad wszystkimi wspomnianymi wyżej rozwiązaniami? Dużą, w skrócie wygląda to tak:

 • za darmo można otworzyć i utrzymywać rachunki w 13 różnych walutach
 • nieograniczony dostęp 24/7 przez Internet (chociaż tak naprawdę należy unikać wymiany w weekendy bo kursy są zawyżone)
 • brak opłat za wydanie i utrzymywanie kart walutowych (pod warunkiem wykonania jednej, dowolnej transakcji w okresie pierwszych sześciu miesięcy od wydania karty – wystarczy kupić zapałki w sklepie osiedlowym)
 • bezpłatne wypłaty wymienionych środków w placówkach (dotyczy tylko PLN, EUR, USD, GBP)
 • jedna miesięcznie bezpłatna wypłata gotówki z bankomatu
 • atrakcyjne kursy (dużo lepsze niż kursy bankowe i kursy w kantorach stacjonarnych)

Kantor walutowy – krok po kroku

Przygodę z kantorem walutowym Alior Banku zacząć należy od wizyty na www.kantor.aliorbank.pl. Jeśli jesteście już klientami Aliora będzie to krótka wizyta. Jeśli nie – proces może być trochę dłuższy. W pierwszej opcji wystarczy wpisać nr klienta, e-mail i telefon kontaktowy, a całość zaakceptujecie podając kod z wiadomości sms. W opcji drugiej należy podać wszystkie swoje dane, a następnie aktywować usługę przelewem z innego banku. Próbowaliśmy tej drugiej metody, ale niestety nie udało nam się wniosku zweryfikować tą drogą i niezbędna była wizyta w placówce. Wizyta służy założeniu tzw. kartoteki klienta i kończy się przyznaniem numeru, który otwiera drogę do rejestracji online w wariancie skróconym.

Kantor Walutowy Alior Bank - rejestracja

Po rejestracji i zalogowaniu uzyskacie podgląd na aktualne kursy walut i Wasze rachunki. Zalecamy otworzyć od razu rachunki w euro, dolarach i funtach. Jeśli lubicie podróże to na pewno te trzy prędzej czy później Wam się przydadzą. Po rozwinięciu danego rachunku znajdziecie podgląd na numer rachunku, ostatnie operacje i karty debetowe. W tym miejscu należy zamówić kartę do rachunku – nie są one wydawane automatycznie. Tak jak zaznaczyliśmy w zaletach – prowadzenie rachunków jest darmowe, jeśli chodzi o karty to wystarczy zrobić jedną transakcję podczas pierwszych 6 miesięcy od wydania karty.

Kantor Walutowy Alior Bank - podsumowanie

W menu znajdziecie także opcję „Kup/Sprzedaj”, gdzie możecie w danym momencie wykonać transakcję lub złożyć zlecenie. Szczególnie interesujące są zlecenia z limitem ceny. Możecie w ten sposób ustawić po jakiej cenie chcecie kupić określoną walutę, a system przyjmie zlecenie automatycznie właśnie wtedy kiedy cena zostanie uzyskana. Jeśli nam się nie spieszy to właśnie w ten sposób kupujemy waluty. Obserwujemy kursy, ustalamy naszą cenę optymalną, a reszta dzieje się sama! Całość dopełnia wygoda aplikacja mobilna.

Kantor Walutowy Alior Bank - zlecenia

Kantor walutowy – program rekomendacyjny

Kantor walutowy Alior Banku oferuje także program rekomendacyjny. Jeśli uznacie, że zawarte w tym wpisie informacje były przydatne, a konto walutowe może być dla Was użyteczne, to będzie nam miło jeśli podczas rejestracji wpiszecie nasz kod referencyjny: QZT6MHW5J874 lub zarejestrujecie się bezpośrednio z tego linka referencyjnego. Jeśli będziecie aktywnie korzystać z Kantoru Walutowego na nasze konto wpłynie 20 zł. Oczywiście w następnym kroku możecie kantor polecić swoim znajomym, używając własnego kodu rekomendacyjnego.

Kantor walutowy – czy warto?

Jak dla nas absolutnie tak. Dowód? W momencie, w którym piszemy ten tekst kurs euro w kantorze walutowym Aliora waha się między 4,19 a 4,21. Kursy bankowe wahają się między 4,30 (np. PKO BP, mBank) a 4,40 (np. Raiffeisen Polbank, Idea Bank). Przyjmując nawet tylko 10 gr różnicy możecie policzyć ile zaoszczędzicie na wakacyjnym wyjeździe. Na tygodniowy wyjazd nad Morze Śródziemne w dwie osoby wydacie zapewne minimum €600-700. Oszczędności w tym przypadku wyniosą więc 60-70 zł. Na jednym wyjeździe! Nie uwzględniamy żadnych dodatkowych opłat i prowizji, a tylko samą różnicę kursową. Tak jak wspomnieliśmy na początku, sporo czasu zajęło nam zanim dojrzeliśmy do decyzji o koncie walutowym, ale od momentu założenia rachunków nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w podróży bez nich. Przekalkulujcie to sobie!

Postscriptum

Te zasady dotyczą głównie podróży po krajach zachodnich. Jeśli jedziecie na wschód lub południe poczytajcie najpierw jakie warunki panują w danym kraju. W niektórych krajach może być problem z wypłatami z bankomatów lub płatnościami zagranicznymi kartami. Bardzo prawdopodobne, że będziecie potrzebowali gotówki i to w lokalnej, rzadko spotykanej walucie. Ewentualnie wyjściem mogą być też dolary, ale jest to już temat na zupełnie inny wpis. W tym koncentrowaliśmy się na standardowych zasadach związanych z płatnościami zagranicznymi. Tradycyjnie czekamy na wszelkie uwagi i komentarze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry