Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Malta, atrakcje – Blue Grotto i Golden Bay

Malta, atrakcje – Blue Grotto i Golden Bay

Atrakcje Malty to przede wszystkim plaże, formacje naturalne, fortyfikacje i świątynie (zarówno prehistoryczne świątynie megalityczne, jak i trochę bardziej współczesne kościoły). W poprzednich wpisach koncentrowaliśmy się na informacjach praktycznych oraz zwiedzaniu najważniejszych miast na mapie Malty, takich jak Valletta oraz Mdina, Birgu i Marsaxlokk. Teraz nadszedł czas na omówienie kilku atrakcji, w tym naszego największego odkrycia.

Malta, atrakcje – Blue Grotto

Zacznijmy zatem od jednej z najpopularniejszych atrakcji czyli Blue Grotto (na zdjęciu powyżej). Jest to największa z kompleksu jaskiń i grot w tej okolicy. Jeśli chcecie trafić w dobry moment to należy dotrzeć na miejsce przed południem bo to wtedy słońce najlepiej rozświetla ściany jaskiń i wodę. Blue Grotto oczywiście wyróżnia się intensywnymi odcieniami błękitu. Pozostałe jaskinie i groty mienią się także na fioletowo, pomarańczowo czy zielono. Niestety kompleks dostępny jest tylko od morza. Jeśli chcecie zobaczyć cały spektakl musicie skusić się na płatny rejs motorówką.

Rejs nie należy do najtańszych. Bilet normalny kosztuje €8, a ulgowy €4. Łodzie kursują jeśli pozwala na to pogoda. My niestety trafiliśmy na dość pochmurny i wietrzny dzień, ale plan zwiedzania nie pozwalał na żadne zmiany. Pozostało więc nam tylko rzucić okiem na Blue Grotto z punktu widokowego. Jeśli nie chcecie popełnić tego błędu zaplanujcie alternatywne opcje zwiedzania, a rano przed wyjazdem z hotelu zadzwońcie do operatora łódek z pytaniem o pogodę. Kontakt znajdziecie na oficjalnej stronie. Czy warto? No cóż, my wypowiedzieć się nie możemy, aczkolwiek internetowe opinie wskazują na dość masowy charakter tych przejazdów. Jeśli im wierzyć to jest szybko, głośno i tłoczno. Koniecznie zdajcie relację jeśli uda się Wam skorzystać z takiej wycieczki.

Planując zwiedzanie Malty zainteresujcie się bardzo dokładnie tą (południową) częścią wyspy – okolicą Qrendi i Dingli. Oprócz wspomnianego Blue Grotto znajdziecie tu także kompleks pozostałości po megalitycznych świątyniach – Ħaġar Qim (chociaż najstarszy i najlepiej zachowany kompleks to Ġgantija na Gozo), ciekawą zatokę – Għar Lapsi, najwyższe na Malcie klify – Dingli Cliffs oraz ogrody – Buskett Gardens. My na żadne z tych miejsc nie mieliśmy czasu. Megalityczne świątynie jakoś nas nie kręcą, zatoka Għar Lapsi była nie po drodze, zamiast klifów Dingli wybraliśmy pasmo Ta’ Ċenċ na Gozo, a ogrody jednak zostawiamy na lato. Ponownie jednak prosimy o wszelkie opinie na temat tych atrakcji bo nie jest to nasz ostatni wyjazd na Maltę…

Golden Bay, Għajn Tuffieħa Bay, Gnejna Bay

Skoro wspomnieliśmy, że styczniowy wyjazd na Maltę nie był na pewno naszym ostatnim to warto napisać dlaczego. Nasze największe zaskoczenie czy też odkrycie to właśnie zagłębie plażowe w okolicy Mellieħa i Mgarr. Lubimy raczej aktywne zwiedzanie niż plażowanie i nie sądziliśmy, że to właśnie plaże (i to jeszcze w styczniu) spodobają nam się najbardziej. A tu niespodzianka, zaplanujecie na ten rejon przynajmniej jeden (cały!) dzień. Mówiąc wprost nie są to po prostu zwykłe plaże, ale piękny i górzysty teren, który pozwoli połączyć odpoczynek nad wodą z trekingiem. A okolica jest naprawdę wyjątkowa!

Ale od początku. My w pobliże Golden Bay dostaliśmy się autobusem z Mellieħa. Bez problemu dojedziecie tym samym środkiem komunikacji z Valletty, Sliemy czy Bugibby. Do przystanku Ghajn Tuffieha Bus Terminus dotrzeć możecie autobusami 44, 101, 223 i 225. Pierwszą zatoką i plażą będzie właśnie Golden Bay. Jest to chyba najpopularniejsza plaża na Malcie. Jest najłatwiej osiągalna, przy plaży znajduje się wielki hotel Radisson Blu, dostępna jest także restauracja czy wypożyczalnia leżaków i parasoli. Plaża jest ładnie położona, duża i czysta, w sezonie jest też strzeżona. Te wszystkie atuty stanowią o jej popularności.

Mimo wszystko nie ma sensu na Golden Bay zostawać dłużej niż godzinę bo obok znajduje się o wiele mniej uczęszczana i o wiele ciekawsza plaża Għajn Tuffieħa Bay. Zanim jednak skupicie się na plaży, kierujcie się na Għajn Tuffieħa Tower. Jest to jedna z wież obserwacyjnych, usytuowana na wzniesieniu pomiędzy Golden Bay i Għajn Tuffieħa Bay. Naprawdę warto bo widok na obie zatoki jest fenomenalny. Jest to też dobre miejsce do obserwacji zachodu słońca. Kiedy jednak już się nasycicie widokiem, może skierować się na plażę. Għajn Tuffieħa jest osiągalna po zejściu schodkami w dół (schody mają około 200 stopni).

Plaża Għajn Tuffieħa jest świetna, ale kiedy odpoczniecie, polecamy dalszy spacer. Tym razem w kierunku Gnejna Bay. Nie ma tu już schodów, a jedynie szlak, który wiedzie wzgórzami. Zejście na plażę w najbliższym punkcie jest dość strome, dalsza wędrówka szlakiem z kolei stosunkowo długa. Mimo tego, nawet jeśli wiecie, że nie pokonacie całej trasy, warto jest wdrapać się na szczyt i spojrzeć zarówno na plażę Għajn Tuffieħa, jak i na tę przy Gnejna Bay. Ale starczy opisów, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Malta – co jeszcze warto zobaczyć?

Jakie inne atrakcje są do dyspozycji? Przede wszystkim plaże. My opisaliśmy tylko te (naszym zdaniem) najładniejsze. Ciekawe wydają się także pozostałe plaże w okolicy Mellieħa czyli Armier i Little Armier, Anchor Bay oraz oczywiście Mellieħa Bay, a także Paradise Bay w Ċirkewwa. O plażach na Gozo wspominamy we wpisie poświęconym tej właśnie wyspie. Kolejną atrakcją obok plażowania jest nurkowanie. Malta to raj dla nurków, ale my jesteśmy w tym temacie laikami więc poprzestaniemy na tym banalnym stwierdzeniu.

Innego rodzaju (ale też wodną) atrakcją jest Malta National Aquarium. Akwarium (czy też oceanarium) znajduje się w miejscowości Qawra. W akwarium znajduje się 41 zbiorników, w tym główny, będący domem dla gatunków naturalnie występujących w Oceanie Indyjskim. Są to rekiny, płaszczki, węgorze i oczywiście wiele rodzajów egzotycznych ryb. Dodatkową atrakcją jest tunel, który pozwala przejść pod zbiornikiem. Normalne bilety kosztują €12.90, seniorzy zapłacą €10.90, dzieci w wieku 5-12 lat – €6, a młodsze dzieci wejdą za darmo. Jeśli planujecie wizytę w akwarium to od razu po przyjeździe przyglądajcie się wszystkim stojakom z ulotkami bo wśród nich mogą znajdować się takie, które obniżają ceny biletów o €3. Widzieliśmy je np. w hotelach. Jeśli macie dzieci to możecie też pomyśleć o Popeye Village. Zimą bilety normalne kosztują €10.50, a ulgowe €8.50, latem ceny są o kilka euro wyższe. Nie jest to tania zabawa, ale wiadomo – dzieci kosztują.

Mapa atrakcji Malty

Jeśli chcecie zorientować się gdzie owe atrakcje leżą, jeszcze raz polecamy naszą mapę. Zabierając się za organizację wyjazdu na pewno w pierwszym momencie będzie przytłoczeni mnogością miejsc, zabytków i atrakcji, które warto zobaczyć. Pewne ich uporządkowanie i pogrupowanie na pewno pomoże Wam określić, które maja szansę znaleźć się na Waszej trasie zwiedzania. Nam zaznaczenie wszystkich punktów na mapie zdecydowanie pomogło też w wyborze konfiguracji noclegów.

I to już wszystko jeśli chodzi o nasz mini przewodnik po atrakcjach Malty. Jeśli przeczytaliście wszystkie nasze wpisy dotyczące wyspy to na pewno już rozumiecie dlaczego tydzień to absolutne minimum jeśli chodzi o wyjazd na Maltę. A przed Wami jeszcze Gozo i Comino, do których nie ma co podchodzić nie mając w zanadrzu przynajmniej trzech dni. My Comino odłożyliśmy na lato, ale na Gozo spędziliśmy dwie doby i o tym właśnie będzie kolejny wpis, do którego już teraz zapraszamy! I tradycyjnie zapraszamy też do naszych pozostałych wpisów dotyczących Malty:
-> Malta – informacje praktyczne i organizacja wyjazdu
-> Zwiedzanie Valletty – zabytki i atrakcje
-> Malta, zwiedzanie – Mdina, Birgu, Marsaxlokk
-> Gozo – co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki, informacje praktyczne

2 myśli w temacie “Malta, atrakcje – Blue Grotto i Golden Bay

  1. Malta mnie zachwyciła, gdy wylądowałem na niej podczas praktyk studenckich! 😉 Później wróciłem jeszcze raz czysto turystycznie, ale bardzo chętnie znowu ją odwiedzę 🙂 Polecam każdemu!

    1. Ano, nam też się mega spodobało. Byliśmy tylko tydzień i już szukamy biletów żeby wrócić. Myślę, że obstawimy październik:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry