Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Londyn na Święta – pomysł na weekend

Londyn na Święta – pomysł na weekend

Londyn na Święta? Jak najbardziej tak! To jedno z miejsc gdzie zdecydowanie poczuć można świąteczny klimat. Równocześnie to jeden z najłatwiejszych kierunków na weekendowy wyjazd. Kupujecie więc tanie bilety i korzystajcie z tej atmosfery. Tym bardziej, że jest na to całkiem sporo czasu – świąteczne ozdoby włączane są na poszczególnych ulicach już od początku listopada. Kulminacja przypada jednak na grudzień i ten właśnie miesiąc to najlepszy czas na wizytę w Londynie.

Londyn na Święta

Czy rzeczywiście Londyn nabiera świątecznego klimatu już w listopadzie? Właściwie tak, bezpieczniej będzie jednak powiedzieć w połowie listopada – spójrzcie sami na kalendarz. W tym roku światełka na najważniejszej ulicy handlowej czyli Oxford Street zapalone zostały 7 listopada, ale już na przykład na Regent Street dopiero 16 listopada. W podobnym terminie (17 listopada) ruszyła też największa świąteczna atrakcja czyli Winter Wonderland. Można powiedzieć, że w ten właśnie weekend Londyn zyskał pełną świąteczną gotowość. No może poza wisienką na torcie czyli najważniejszym świątecznym drzewkiem. Choinka na Trafalgar Square rozświetlona została 7 grudnia.

Skoro już czytacie ten artykuł to najprawdopodobniej decyzja o świątecznym wypadzie do Londynu zapadła lub trip właśnie trwa. Po informacje praktyczne związane z organizacją wyjazdu zapraszam do kolejnych wpisów, w tym za to znajdziecie kilka wskazówek odnośnie świątecznej trasy zwiedzania. Plan minimum to Oxford Street, Regent Street i Winter Wonderland. Oczywiście możecie też nie mieć żadnego planu, świąteczna atmosfera i tak Was dopadnie.

Oxford Street – poczuj świąteczny klimat

Nie będę oryginalny, najważniejszy punkt świątecznego wyjazdu to spacer przez Oxford Street. Banał, ale jednak to tutaj koncentruje się handlowe życie miasta i to tutaj ozdoby instalowane są najwcześniej. W dzień wszystko to nie wygląda aż tak atrakcyjnie jak w nocy, ale od razu wiadomo, że jest grudzień lub ewentualnie listopad, ale na pewno nie jakiś tam marzec czy wrzesień. Poza samymi ozdobami klimat tworzą uliczniki grajkowie, oczywiście w odpowiednich strojach. Ciekawe są też występy orkiestr, zbierających datki na rzecz organizacji charytatywnych.

Świąteczne dekoracje na Oxford i Regent Street

Przechodząc jednak do sedna – to zmrok sprawia, że Londyn zaczyna wyglądać naprawdę interesująco. Tysiące światełek, wielki korek czerwonych autobusów i tysiące ludzi spieszących do pubów lub na zakupy. A Oxford Street to oczywiście esencja świątecznego gwaru. Warto więc zaplanować zwiedzanie tak żeby odrobinę tego szaleństwa skosztować. Poza Oxford Street obowiązkowy jest spacer po Regent Street. To z kolei chyba najładniej przystrojona ulica. W tym roku motywem przewodnim są anioły – naprawdę 5/5 w tym temacie.

Winter Wonderland – jarmark świąteczny

Wpis byłby niekompletny bez rekomendacji odwiedzenia Winter Wonderland czyli swego rodzaju jarmarku świątecznego, który zorganizowany jest na terenie Hyde Parku. Miejsce na pewno obowiązkowe jeśli posiadacie dzieci bo w istocie to przede wszystkim park rozrywki. Ale rekomendacja obowiązuje także w pozostałych przypadkach. Fakt, że trzeba swoje odstać w kolejce do kontroli bezpieczeństwa (w moim przypadku było to około 30 minut), ale szkoda byłoby tam nie zajrzeć.

Na miejscu do dyspozycji jest szereg atrakcji – diabelski młyn i dziesiątki innych wesołomiasteczkowych zabaw, w tym stoiska z grami zręcznościowymi. Takimi gdzie rzucając czymkolwiek lub strzelając wygrać można misia. Poza tym na terenie Winter Wonderland znajdziecie stragany ze słodkościami, wielkie lodowisko i bary z drobnymi przekąskami i rozgrzewającym alkoholem. Wstęp na teren jarmarku jest bezpłatny, bilety na poszczególne atrakcje to koszt kilku funtów.

Londyn na Święta – pozostałe atrakcje

Jeśli chodzi o świąteczne ozdoby to poza Oxford i Regent Street możecie wybrać się na spacer po Carnaby Street, New Bond Street i South Molton Street oraz oczywiście na Covent Garden Market. Jeśli koniecznie chcecie zobaczyć choinkę to zawitać powinniście na Trafalgar Square, a miłośnicy zakupów powinni z kolei zerknąć na witryny domów towarowych HarrodsSelfridges. Poza tym możecie zainteresować się lodowiskami:) A i jest też mini jarmark na Leicester Square, można się wybrać na jedno, ale poza tym szału nie robi.

Podsumowanie

Czy warto więc wybrać Londyn na Święta? Oczywiście, że tak! Londyn za sprawą pogody to nieco melancholijne miasto i przyjazd poza świątecznym sezonem może być trochę szary. W grudniu jest zupełnie inaczej. Ulice są naprawdę ładnie przystrojone, zwykły gwar i pośpiech jest taki bardziej świąteczny, w pubach nadchodzące Święta celebrują tysiące osób, a uliczki grajkowie wskakują w czerwone kostiumy. I do tego te grzane wino:) Polecam!

5 myśli w temacie “Londyn na Święta – pomysł na weekend

  1. Byliśmy dawno temu w Londynie pod koniec listopada i był już mocno ubrany. W szczególności główna ulica handlowa 🙂 wystawy też robiły wrażenie 🙂

  2. Potwierdzam. Londyn w okresie świątecznym jest wspaniały. Choć w tym roku bardzo mało atrakcji było nad rzeką. A szkoda bo tam też był zawsze wspaniały klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry