lecebochce.pl

Blog o turystyce, sporcie i zdrowiu

Turystyka

Gran Canaria – 15 ciekawostek, które musisz poznać zanim ją odwiedzisz

Gran Canaria – 15 ciekawostek, które musisz poznać zanim ją odwiedzisz

Wyspy Kanaryjskie od lat cieszą się wielką popularnością, a znane biura podróży (m.in. ITAKA) wciąż chętnie organizują wczasy na ich terenie. Dlaczego? Bo hiszpański archipelag zachwyca pięknymi krajobrazami i atrakcjami, którym nie sposób się oprzeć. Choć największym powodzeniem cieszy się Teneryfa, wielu zwolenników ma też mniejsza i spokojniejsza Gran Canaria. Co warto wiedzieć na jej temat?

Najważniejsze ciekawostki i informacje

 1. Gran Canaria jest trzecią pod względem wielkości Wyspą Kanaryjską. Zajmuje ona  1560 km2 i może się pochwalić niespełna milionem stałych mieszkańców.

 2. Gran Canaria to malownicze wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, złociste wydmy i sosnowe lasy. Nie brak tu również obszarów pustynnych oraz wulkanów, z którymi tak mocno kojarzone są Wyspy Kanaryjskie. Tak wielka różnorodność pejzaży sprawia, że Gran Canaria często nazywana jest kontynentem w pigułce. Liczne kontrasty sprawiają, że na tej wyspie każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.

 3. Wczasy na wsypie Gran Canaria to doskonała propozycja dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. Nie brak tu miejsc, które sprzyjają turystyce pieszej i rowerowej, z kolei wybrzeża oceanu przyciągają amatorów sportów wodnych.

 4. Gran Canaria znana jest m.in. z Finca los Castaños – jedynej w Europie czynnej plantacji kawy. Miejsce to może się pochwalić ciekawym klimatem oraz historią sięgającą XVIII wieku. Plantacja stała się nie tylko miejscem uprawy kawy, ale i atrakcją turystyczną. Kto skorzysta z wycieczki po jej terenie, ten zyska sporo wiadomości na temat aromatycznego i pobudzającego napoju, a przy okazji miło spędzi czas w niezwykłej scenerii.

 5. Oprócz kawy, na wyspie Gran Canaria uprawiany jest aloes. Roślina ta może tu liczyć na doskonałe warunki, można się z nią zatem spotkać w wielu miejscach. Miejscowi doskonale znają niezwykłe właściwości aloesu i potrafią z nich korzystać z odpowiedni sposób. Efekt? Do najpopularniejszych pamiątek z Gran Canarii zaliczają się kosmetyki na bazie aloesu.

 6. Zwiedzanie Gran Canarii może się okazać nie lada gratką dla miłośników przyrody. Wśród miejsc, które warto tu odwiedzić, wyróżnia się Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo – największy ogród botaniczny na terenie Hiszpanii. Szczególnym powodzeniem cieszą się tutejsze kaktusy, choć i inne gatunki roślin zasługują na uwagę.

 7. Najstarszym i najchętniej odwiedzanym przez turystów kurortem na wyspie jest Maspalomas. Miasteczko to może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem oraz malowniczą okolicą. Kto postanowi spędzić tu wczasy, ten będzie mógł relaksować się na plaży, spacerować wzdłuż wybrzeża i zwiedzać takie zabytki, jak słynna  latarnia morska El Faro de Maspalomas.

 8. Dla tych, którzy spędzają na Gran Canarii wczasy z dziećmi, ważną atrakcją będzie Aqualand Maspalomas. To ogromny park rozrywki, na którego terenie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

 9. Gran Canaria jest wyspą chętnie odwiedzaną przez filmowców. Na jej terenie powstawały zdjęcia do takich produkcji, jak „Szybcy i wściekli” (2013 rok) czy „Sprzymierzenie” (2016 rok).

Gran Canaria

Gran Canaria – co jeszcze warto wiedzieć?

 1. Przez wyspę prowadzi GC-200 – jedna z najniebezpieczniejszych dróg w Hiszpanii.

 2. Dunas de Maspalomas na Gran Canarii to jedna z najpiękniejszych plaż na Wyspach Kanaryjskich. W jej pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Dunas de Maspalomas, którego wizytówką stały się malownicze wydmy.

 3. Roque Nublo to drugi pod względem wysokości punkt na wyspie, a jednocześnie ważny element jej krajobrazu. Skała ta intryguje nietypowym kształtem i wulkanicznym pochodzeniem, a wizyta w jej rejonie jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po miejscowości Tejeda.

 4. Tejeda to ważny ośrodek turystyczny, a jednocześnie jedna z najpiękniejszych miejscowości w Hiszpanii. Kto tu zajrzy, ten nacieszy się jej kameralnym charakterem i tradycyjną zabudową, którą można podziwiać podczas spacerów.

 5. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas, znane z licznych atrakcji. Stolica Gran Canarii przyciąga teatrami i wydarzeniami kulturalnymi, piękną architekturą i muzeami. W czasie wycieczki po tym mieście warto zobaczyć Museo Casa de Colon (dawną rezydencję gubernatora, w której gościł sam Krzysztof Kolumb) oraz ulicę Calle Triana, będącą sercem miasta.

 6. Ważną atrakcją na Gran Canarii jest Cueva del Viento (Jaskinia Wiatru). To jedna z największych wulkanicznych jaskiń na świecie, której turyści spędzający wczasy na Wyspach Kanaryjskich bardzo chętnie poświęcają swój czas.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

W naszej redakcji jest Tomek, Ola i Zosia, czyli trójka pasjonatów, którzy przekładają swoje zainteresowania na wartościowe treści. Razem tworzymy miejsce, gdzie znajdziesz szybkie porady, praktyczne wskazówki oraz inspirujące historie, aby Twoje życie było pełne energii, zdrowia i przygód!