Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Cascais – najlepsze plaże w okolicy Lizbony

Cascais – najlepsze plaże w okolicy Lizbony

Cascais to małe miasteczko, położone około 30 km od Lizbony. Początkowo było zwykłą osadą rybacką, ale stało się popularne pod koniec XIX wieku, kiedy to zaczęła tam wypoczywać portugalska rodzina królewska. Za rodziną królewską przyjechały wyższe sfery, a następnie zwykli turyści i tak dzisiaj Cascais jest modnym kurortem nadmorskim i popularnym celem jednodniowych wycieczek z Lizbony. Miasto oferuje kilka piaszczystych plaż i dużą bazę hotelowo-restauracyjną. Zapraszamy do naszego przewodnika!

Cascais – dojazd z Lizbony

Dojazd z Lizbony do Cascais (wymawiamy kaszkaisz) jest banalnie prosty. Wystarczy wsiąść w pociąg na stacji Cais do Sodré i po 30-40 minutach (zależnie od rodzaju pociągu) znajdziecie się w tym nadmorskim miasteczku. Możecie także po drodze wysiąść w Carcavelos lub Estoril, gdzie znajdują się może i nawet ładniejsze plaże. Zwykły bilet kolejowy do Cascais kosztuje €2,15, w opcji zapping zapłacicie €1,80. Korzystny może być też bilet 24-godzinny w cenie €6,15, który obejmuje komunikację w Lizbonie oraz pociągi do Cascais czy Sintry. Więcej o cenach i rodzajach biletów możecie przeczytać tutaj, a rozkłady znajdziecie na stronie przewoźnika – Comboios de Portugal. Możliwy jest oczywiście także dojazd samochodem, ale koszt, korki i trudności związane z parkowaniem nie są tego warte.

Cascais – Praia da Conceição

Do miasteczka przyjeżdża się oczywiście głównie ze względu na plaże. Praia da Conceição to zdecydowanie największa i najłatwiej dostępna z plaż. Znajduje się ona najbliżej stacji kolejowej i wyposażona jest w pełną infrastrukturę niezbędną do plażowania. Na plaży obecny jest ratownik, przy wejściu znajdują się prysznice, a w pasażu za plażą znajdziecie kilka barów i oczywiście WC. Na plaży jest możliwość wynajmu leżaków i parasola, ale koszt jest stosunkowo duży – €20. Za kilka euro (bodajże €7) możecie natomiast wypożyczyć na cały dzień składany parasol w sklepie z akcesoriami plażowymi na jednym z krańców pasażu.

Cascais – Praia da Rainha

Praia da Rainha to dla odmiany plaża najmniejsza, ale za to najładniejsza. Plaża ma zaledwie 50 metrów długości, ale ze względu na malownicze położenie między skałami jest mocno oblegana. Plaża jest strzeżona przez ratownika, znajdziecie tu bar i wypożyczalnię leżaków. Gdyby nie tłok rozbilibyśmy się właśnie na plaży Rainha – może na zdjęciach nie wygląda, ale jest naprawdę ładna. Obie wspomniane do tej pory plaże (Conceição i Rainha) mogą pochwalić się certyfikatem Błękitnej Flagi, z obu będzie mieli też blisko do supermarketów Pingo Doce i Jumbo. Wybierzcie jedną z nich, a na pewno będziecie zadowoleni.

Praia das Moitas oraz Praia da Ribeira

Ostatnie dwie plaże w naszym zestawieniu to Moitas i Ribeira. Pierwszą znajdziecie idąc od omówionych już plaż w kierunku Lizbony i Estoril, drugą w kierunku przeciwnym. Jeśli chodzi o Praia das Moitas to jest to mała plaża w kształcie trójkąta, co ważne, wyposażona w rampę ułatwiającą dostęp dla osób niepełnosprawnych. Podobno można także spotkać tu fale pozwalające na surfowanie. Praia da Ribeira z kolei to plaża przy samym centrum miasteczka i porcie rybackim. Plaża jest popularna ze względu na lokalizację, ale jest najbardziej zanieczyszczona przez rybaków oraz ich łodzie i dlatego akurat tej lepiej unikać.

Cascais – co jeszcze warto zobaczyć?

Poza plażami warto zwiedzić samo miasteczko. Jest małe, ale naprawdę klimatyczne. W uliczkach mieszczą się dziesiątki restauracji, w których na pewno zjecie świeże ryby i owoce morza. Największymi atrakcjami są znajdująca obok portu rybackiego Cytadela, latarnia morska Santa Marta oraz park Marechal Carmona. W bliskiej odległości znajduje się także Boca do Inferno – formacja skalna zwana ustami piekieł oraz legendarna plaża surferów – Praia do Guincho. Wyjazd do Cascais można także połączyć ze zwiedzaniem Sintry i Cabo da Roca. Ale ten plan zrealizujemy przy następnym wyjeździe do Portugalii…

Tym wpisem kończymy naszą relację z wakacji w Portugalii. Zachęcamy do przeczytania także innych wpisów, które w całości tworzą obraz tygodniowego zwiedzania kraju. Będzie nam miło jeśli po lekturze zostawicie kilka refleksji w komentarzach:)

Zobacz także:
-> Lizbona – tanie loty, noclegi, komunikacja
-> Lizbona na weekend – Baixa, Chiado, Bairro Alto
-> Belém – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć?
-> Alfama i Mouraria – najstarsze dzielnice Lizbony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry