Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Bunkers del Carmel – jak dojechać na punkt widokowy

Bunkers del Carmel – jak dojechać na punkt widokowy

Bunkers del Carmel to jedno z najciekawszych miejsc w Barcelonie i zdecydowanie najciekawsze w kategorii punktów widokowych. Dlaczego? Bo jest ogólnodostępne, łatwo osiągalne i zupełnie darmowe. W dodatku jest stosunkowo centralnie położone, co pozwala zaoferować prawdziwie panoramiczny widok na miasto. To doskonałe miejsce na obserwację wschodu i zachodu słońca albo leniwy piknik w ciągu dnia. Ten wpis będzie krótki, ale dowiesz się z niego jak dojechać na szczyt wzgórza i czego się tam właściwie spodziewać. No to zaczynamy!

Bunkers del Carmel – z czym to się je?

Bunkers del Carmel czyli tzw. bunkry to ruiny obiektów obronnych położone w dzielnicy El Carmel, na szczycie wzgórza Turó de la Rovira. Ruiny te znajdują się na wysokości 262 metrów i stanowiły element infrastruktury przeciwlotniczej w czasach hiszpańskiej wojny domowej. Więcej informacji znajdziecie na stronie bunkers.cat, ja tylko wspomnę, że w rzeczywistości na wzgórzu nigdy nie było żadnych bunkrów, to tylko nazwa potoczna. Nie zmienia to jednak faktu, że całość to po prostu pozostałości betonowych konstrukcji, które nadają wzgórzu charakter oraz pozwalają wygodnie i efektownie usiąść z zamiarem obserwacji panoramy miasta. A obserwacja ta zazwyczaj łączona jest z konsumpcją – piwa, wina, cavy, sangrii… Gdybyście nawet nie wzięli nic ze sobą to spokojnie zaopatrzycie się na miejscu, choć w cenach sporo wyższych od tych w supermarketach.

Bunkers del Carmel – jak dojechać?

Lokalizacja bunkrów to zdecydowanie ich istotny atut, jak więc się zapewne domyślacie dojazd jest banalnie prosty. Zasadniczo są dwie opcje – dłuższa jazda autobusem i krótki spacer lub krótsza jazda metrem i nieco dłuższy spacer. Obie opcje są jednak mało wymagające i koniec końców zajmą podobny czas więc po prostu wybierzcie tę, która Wam bardziej leży.

  • Główna trasa autobusowa startuje z Plaça de Catalunya. Wybierzcie autobus nr 24 do przystanku Ctra del Carmel – Mühlberg. Odległość to około 6 km, ale zajmie Wam jakieś pół godziny bo autobus zatrzymuje się dosłownie co 300 metrów (21 przystanków). Od przystanku końcowego na szczyt wzgórza czeka Was 5-10 minut marszu.
  • Jeśli postawicie na metro to kierujcie się do stacji żółtej linii L4 o nazwie Alfons X. Przejazd z Passeig de Gràcia zajmie około kwadrans. Resztę drogi pokonacie pieszo, potrwa to 20-25 minut. W tym przypadku proces zdobywania szczytu będzie ciekawszy, ale z drugiej strony najlepszy widok i tak jest góry…

Bunkers del Carmel – punkt widokowy

Niezależnie od tego, którą opcję dojazdu wybierzecie, po około 45-60 minutach osiągnięcie szczyt. Dobrymi punktami widokowymi w Bracelonie są także wzgórza Montjuïc i Tibidabo oraz Park Güell, ale mimo wszystko jak dla mnie numer jeden to Bunkers del Carmel. Do dyspozycji jest pełny, panoramiczny widok na miasto – zupełne 360°! Jak na dłoni widać Sagradę Familię, Torre Agbar, ulice Eixample, Hotel W, Port Olímpic i całe wybrzeże, a także wspomniane wzgórza Montjuïc i Tibidabo. Na górze jest jeszcze wciąż nieturystycznie, a zarazem wesoło i bezpiecznie. Jeśli zastanawiacie się o jakiej porze dnia się wybrać to zdecydowanie polecam wieczór z perspektywą zachodu słońca. A wygląda to wszystko zupełnie tak jak na poniższych zdjęciach!

I tak właśnie wyglądają bunkry! Jest wesoło i piknikowo, a widoki kapitalne. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam odkryć te wspaniałe miejsce. Dajcie koniecznie znać czy udało się Wam tam dotrzeć i oczywiście czy podzielacie mój zachwyt:)

Zapraszam też do pozostałych wpisów z Barcelony:
-> Barcelona, informacje praktyczne – bilety, ceny, noclegi
-> Barcelona na weekend i na wakacje – cz. 1
-> Barcelona, atrakcje i plan zwiedzania – cz. 2

13 myśli w temacie “Bunkers del Carmel – jak dojechać na punkt widokowy

  1. Trzeba się wspinać na to wzgórze jak na Giewont??? Jaki jest poziom trudności do przebycia aby dostać się na ten taras? w wyobraźni widzę wspinaczkę górską.

    1. Nieeee, od przystanku autobusowego to jest kawałek asfaltem pod górę i potem trochę schodów. Ale bardziej jak wejście na 4. piętro po schodach niż na Giewont:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry