Berlin – zwiedzanie i najważniejsze zabytki

Berlin - zwiedzanie i najważniejsze zabytki

Berlin to jeden z kilku prostych i sprawdzonych pomysłów na weekendowy city break. Jest położony tak blisko i oferuje tak wiele, że wyjazd bez przesady traktować trzeba jako obowiązkowy. Miasto może nie jest na czele rankingów najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie, ale znajduje się tu wiele zabytków, które warto zobaczyć. Na zwiedzanie Berlina powinniście przeznaczyć przynajmniej dwa dni – oto nasze wskazówki!

Nasza wyprawa do Berlina miała miejsce na początku października ubiegłego roku, ale relacja musiała poczekać na swoją kolej. Komunikacyjnie wyjazd był bardzo podobny do opisanej tutaj wycieczki do Wilna. Trasa została pokonana autobusem Ecolines, a bilety kupione w promocyjnej cenie kosztowały w sumie 60 zł. Kierunek ten obsługuje także PolskiBus i Lux Express więc przy odrobinie determinacji i cierpliwości nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem tanich biletów.

Berlin – dojazd i komunikacja

Sama podróż autobusem do Berlina jest całkiem komfortowa i trwa około 7 godzin. My wyjeżdżaliśmy z Warszawy w piątek o 06:15, a w drogę powrotną ruszaliśmy w niedzielę o 14.00. Taka konfiguracja pozwala maksymalnie wykorzystać czas przy tylko jednym dniu urlopu. Na zwiedzanie Berlina mieliśmy dokładnie 48 godzin. Noclegi rezerwowaliśmy za pośrednictwem Airbnb w cenie €21 za noc – był to obiekt o standardzie hostelowym (pokój 2-osobowy ze wspólną łazienką) w dzielnicy Prenzlauer Berg.

Jeśli chodzi o komunikację to do wyboru macie bilety jednorazowe w dwóch wariantach – na krótkie przejazdy w cenie €1,70, które pozwalają przejechać 3 stacje metra lub 6 przystanków autobusowych/tramwajowych oraz standardowe w cenie €2,70, które są ważne maksymalnie 2 godziny. Są także bilety jednodniowe za €7, które są ważne od skasowania do godziny 3.00 następnego dnia. Jeśli jesteście w małej (3-5 osobowej) grupie dobrym rozwiązaniem może być jednodniowy bilet grupowy za €17,30. I uwaga za bilety w biletomatach i punktach BVG zapłacić możecie tylko kartą Maestro lub gotówką.

–> Zarejestruj się na Airbnb i uzyskaj kod rabatowy €18 na pierwszą rezerwację

Berlin – zwiedzanie

Zwiedzanie Berlina możecie rozpocząć od dowolnego punktu, ale wydaje nam się, że sensownie jest rozpocząć od Alexanderplatz (w skrócie Alex). Jest to centralny plac dawnego Berlina Wschodniego i ważny punkt komunikacyjny. Przy placu znajduje się dworzec kolejowy i stacje metra (linie U2, U5 i U8). My przy Alexanderplatz zjedliśmy Currywurst i zrobiliśmy zakupy w Primarku. Był to październik więc wróciliśmy w te rejony także wieczorem żeby zobaczyć jak obchodzi się w Berlinie Oktoberfest. Niedaleko Alexanderplatz znajduje się także wieża telewizyjna. Liczący 368 metrów wysokości obiekt jest jednym z najwyższych w Europie. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 203 metrów, a ceny biletów wstępu zaczynają się od €13,00 w przypadku osób dorosłych i €8,50 dla dzieci. 

Z Alexanderplatz proponujemy kierować się główną arterią na zachód. Po drodze będziecie mijać Fontannę NeptunaCzerwony Ratusz. Poruszać się możecie pieszo lub np. autobusem nr 100. Jest to zwykły autobus miejski, ale na jego trasie znajdują się najważniejsze zabytki Berlina. Podobnie zresztą jest z autobusem nr 200. Dokładne trasy przejazdu możecie sprawdzić tutaj. Niezależnie od środka transportu warto na dłuższą chwilę zatrzymać się na Wyspie Muzeów. Pierwszą budowlą, na którą traficie będzie monumentalna, ewangelicka katedra Berliner Dom. Świątynię można zwiedzać, normalny bilet kosztuje €7. Na Wyspie znajdują się także, jak sama nazwa wskazuje, obiekty muzealne. W skład kompleksu wchodzi pięć muzeów, z których najczęściej odwiedzanym jest Muzeum Pergamońskie. Kompleks jest wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, a w jego obrębie znajdują się głównie zbiory archeologicznie i dzieła sztuki XIX wieku.

Z Wyspy Muzeów traficie wprost na główną ulicę Unter den Linden czyli Aleję pod Lipami. Aleja zaprowadzi Was aż do Bramy Brandenburskiej. Zanim jednak dotrzecie do samej Bramy, warto skręcić w lewo w Friedrichstraße i udać się w kierunku Checkpoint Charlie – jednego z najważniejszych przejść granicznych między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Obecnie w tym miejscu zlokalizowane jest Muzeum Muru Berlińskiego. W okolicy znajduje się także symboliczna budka strażnicza, przy której turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Po tej stronie Unter den Linden, chociaż już prawie na równi z Bramą Brandenburską, znajduje się także Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Pomnik, który zajmuje powierzchnię 19 tys. m² i składa się z 2711 betonowych bloków, upamiętnia ofiary Holocaustu.

Reichstag – wizyta obowiązkowa

Po przeciwnej stronie Bramy Brandenburskiej znajduje się z kolei nasz numer jeden na liście atrakcji Berlina. Jest to Reichstag czyli Gmach Parlamentu Rzeszy w Berlinie. Ten barokowy budynek byłby całkiem pospolity, gdyby nie znajdująca się na dachu szklana kopuła. Kopuła, której szczyt znajduje się na poziomie 47 metrów, jest udostępniona bezpłatnie dla zwiedzających – wystarczy kilka dnia wcześniej zarejestrować się tutaj. Dodatkowo nieodpłatnie wypożyczyć można audio przewodnik (także w języku polskim). Przewodnik doskonale opisuje wszystkie najważniejsze obiekty architektoniczne, które widoczne są podczas poruszania się specjalną rampą na szczyt kopuły. W ten sposób kopułę codziennie zwiedza kilka tysięcy osób, co oczywiście zdecydowanie polecamy. To najlepszy sposób żeby zorientować się w topografii miasta.

Brama Brandenburska i Kolumna Zwycięstwa

Tak jak Reichstag jest najciekawszym punktem miasta, tak Brama Brandenburska jest najbardziej rozpoznawalnym i najbardziej charakterystycznym obiektem. Brama przez lata pełniła funkcje symboliczne. W czasach najnowszych była symbolem nazistowskiej partii, następnie podziału, a obecnie zjednoczenia Niemiec. Brama znajduje się także na rewersach drobnych monet. W tym miejscu odbywają się najważniejsze imprezy i koncerty, ale także manifestacje. My np. trafiliśmy na demonstrację przeciwko TTIP i CETA, w której udział brało 250 000 osób. Za sprawą manifestacji zamknięta dla ruchu była ulica 17 Czerwca od Bramy Brandenburskiej aż do Kolumny Zwycięstwa. Kolumna, na której szczycie znajduje się figura Nike, upamiętnia zwycięstwa w wojnach z Danią, Austrią i Francją. Wewnątrz kolumny znajdują się schody, które prowadzą na platformę widokową – to kolejny punkt, z którego można obejrzeć panoramę miasta.

Berlin – Potsdamer Platz

Ostatni z punktów na mapie Berlina, który chcielibyśmy przedstawić to Potsdamer Platz. Obecnie jest to jeden z najważniejszych placów w centrum miasta, w czasach podziału przez plac przebiegał słynny Mur Berliński, którego fragment pozostawiono do dzisiaj. Obecnie te ostatnie fragmenty muru pokrywają setki …gum do żucia. Podobno to przejaw sztuki partycypującej, ale naszym zdaniem to jednak wandalizm. Poza tym po upadku muru plac stał się centrum nowoczesnej architektury. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Sony Center – główna, europejska siedziba firmy. Poza przestrzenią biurową w budynku mieszczą się sale kinowe, sklepy i restauracje, a w centralnej części znajduje się otwarty plac, przykryty ciekawie oświetlonym dachem. Plac jest atrakcją turystyczną, miejscem na lunch i punktem spotkań.

Podsumowanie

Tak właśnie wyglądał nasz weekend w Berlinie i nasza trasa zwiedzania. Znalazła się na niej chyba większość najważniejszych atrakcji i zabytków. Nie oznacza to oczywiście, że zobaczyliśmy wszystko. Na pewno do Berlina wybierzemy się ponownie. Wśród szczególnie polecanych miejsc znajdują się jeszcze Ogród Zoologiczny, Filharmonia Berlińska oraz East Side Gallery. Rozsądny wydaje się także wyjazd z Berlina do Poczdamu. A co według Was warto zobaczyć w Berlinie?

Podobał Ci się ten wpis? Przejdź do strony głównej Lecebochce.pl i zobacz wszystkie najnowsze relacje. Polub profil na Facebooku, TwitterzeInstagramie żeby zawsze być na bieżąco! Zobacz też wszystkie moje podróże!

6 thoughts on “Berlin – zwiedzanie i najważniejsze zabytki

    1. Reichstag obowiązkowo! To naprawdę ciekawa konstrukcja, bardzo fajny jest też audioguide. A październik to dobry miesiąc na podróże – jest jeszcze ciepło, ale już nie gorąco, turystów jest zdecydowanie mniej, ceny trochę niższe:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *