Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Belém – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć?

Belém – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć?

Belém, a dokładnie Santa Maria de Belém, to jedna z dzielnic na przedmieściach Lizbony. Zazwyczaj turyści na przedmieścia nie zaglądają, ale tu jest inaczej. Na terenie Belém położonych jest wiele ważnych zabytków i atrakcji miasta, stąd nawet poza sezonem może być dość tłoczno. Zapraszamy do naszego mini przewodnika po dzielnicy, który podpowie co w tej okolicy warto zobaczyć i czy naprawdę warto do Belém zawitać.

Belém – dojazd z centrum Lizbony

Jak już wspomnieliśmy Belém jest położone na przedmieściach Lizbony. Gdyby nie ta dzielnica, zwiedzanie miasta spokojnie można przeprowadzić pieszo. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć także Belém, niezbędne będzie skorzystanie z jakiegoś środka komunikacji. Może to być Uber lub wynajęty rower albo standardowo – tramwaj lub autobus. Dwa pierwsze sposoby są proste i wygodne, jeśli chodzi o pozostałe dwa – uważajcie na tłok i kieszonkowców. Gdyby co, tramwaj nr 15 zawiezie Was z Praça do Comércio pod Klasztor Hieronimitów, podobnie możecie dojechać autobusem nr 728. Jeśli chodzi o inne linie autobusowe to rozkładów szukajcie tutaj. A jeśli w planach macie także Cascais to spróbujcie zaplanować wszystko tak, żeby skorzystać z faktu zatrzymywania się pociągu tej relacji na przystanku Belém.

Belém – czy warto?

Ale czy warto? No cóż, kawa na ławę – nam dzielnica nie przypadła do gustu. Może dlatego, że byliśmy w niedzielę po południu przy temperaturze niemal 40 stopni, a może dlatego, że ze względu na ograniczony czas i tak nie planowaliśmy wstępu do żadnej z tamtejszych atrakcji. Tak czy inaczej na pewno prawdą jest, że wygląd dzielnicy odbiega od pozostałych, typowych kadrów z Lizbony. W Belém nie ma co szukać wąskich, krętych i stromych uliczek. Jest tu przestronnie i płasko, a może nawet zbyt pusto. Jeśli na zwiedzanie Lizbony macie tylko weekend proponowalibyśmy skupić się na dzielnicach centralnych.

Jeśli jednak macie więcej czasu, nie pomijajcie Belém. Zajrzyjcie chociażby po to żeby wyrobić sobie własne zdanie na temat tej dzielnicy. Pamiętajcie tylko żeby do Belém nie wybrać się w pierwszą niedzielę miesiąca lub jakikolwiek poniedziałek. W pierwsze niedziele wstęp do atrakcji w okolicy jest darmowy, ale strata czasu będzie zbyt duża. W poniedziałki z kolei większość miejsc jest nieczynna. Generalnie też we wszystkie weekendy spodziewajcie się większego ruchu i jeśli możecie to obstawiajcie dni powszednie.

Belém – zabytki i atrakcje

Jeśli zdecydowaliście się zwiedzić dzielnicę to na Waszej liście powinny znaleźć się przynajmniej trzy pozycje – Wieża Belém (Torre de Belém), Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos) i Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos). Wszystkie trzy zabytki związane są z epoką wielkich odkryć geograficznych. Bo to właśnie z Belém, dawnej dzielnicy portowej, ruszyła wyprawa jednego z największych odkrywców – Vasco da Gamy. Wiedza o tym pozwala nieco lepiej zrozumieć tutejszą specyfikę.

Wieża Belém (Torre de Belém)

Zacznijmy więc może od brzegu rzeki Tag i Wieży Belém (Torre de Belém). Wieża naturalnie pełniła funkcje obronne – miała chronić miasto przed atakiem od strony oceanu. Dodatkowo była ważnym punktem nawigacyjnym dla portugalskich żeglarzy. Zbudowana została w latach 1515–1520 z inicjatywy portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego i stała się najważniejszym zabytkiem zbudowanym w stylu manuelińskim. Styl ten to połączenie gotyku oraz elementów morskich i orientalnych. Wieża znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz liście Siedmiu Cudów Portugalii. To jedna z ikon Lizbony i całego kraju. Możliwe jest oczywiście zwiedzanie Wieży. Bilet kosztuje €6, a bilet łączony z biletem wstępu do Klasztoru Hieronimitów – €12.

Klasztorze Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos)

Skoro już jesteśmy przy Klasztorze Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos) to został on zbudowany z inicjatywy tegoż samego króla Manuela I i oczywiście jest kolejnym przykładem obiektu w stylu manuelińskim. Klasztor wzniesiony został w podzięce za bezpieczny powrót Vasco da Gamy z Indii i przez lata znajdował się pod opieką zakonu św. Hieronima. W ramach płatnego zwiedzania możliwe jest m.in. zobaczenie krużganków klasztoru, które podobno robią niezłe wrażenie. Bezpłatnie natomiast możecie wejść do kościoła Igreja Santa Maria. W kościele znajdują się groby m.in. króla Manuela I, Vasco da Gamy i Luisa de Camõesa. Klasztor również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz liście Siedmiu Cudów Portugalii.

Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos)

Trzeci z najważniejszych w dzielnicy zabytków to Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos), zbudowany pierwotnie w roku 1940 z okazji portugalskiej wystawy światowej. Następnie pomnik został przebudowany i w obecnym kształcie odsłonięto go w roku 1960, w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Pomnik mierzy 52 metry wysokości i upamiętnia wielkie odkrycia geograficzne Portugalczyków. Z pomnika spoglądają w dal takie postaci jak Henryk Żeglarz, Vasco da Gama czy Ferdynand Magellan. Na jego szczycie znajduje się punkt widokowy, a cena wstępu wynosi €4. W tej okolicy znajduje się także Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), całkiem przypominający słynny Golden Gate w San Francisco.

Belém – co warto zobaczyć?

Co jeszcze warto zobaczyć? W okolicy znajduje się m.in. Ogród Botaniczny (Jardim Botânico Tropical) i Pałac Prezydencki (Palácio Nacional de Belém) z równie ciekawym ogrodem. W Pałacu zlokalizowane jest natomiast Muzeum Powozów, w którego zasobach znajduje się przegląd powozów, karet i bryczek. Z kolei w Klasztorze Hieronimitów swoją siedzibę ma Muzeum Morskie, w którym znajdziecie oczywiście eksponaty związane z epoką wielkich odkryć geograficznych. Ciekawym może być także Centrum Kultury Belém, w którym mieści się Museu Colecção Berardo – muzeum sztuki współczesnej.

Pasteis de Belém

Ostatnia już z atrakcji dzielnicy to cukiernia Pasteis de Belém. W cukierni produkowane są oryginalne babeczki, znane w całej reszcie Portugalii jako pastéis de nata. Receptura powstała podobno w Klasztorze Hieronimirów i to właśnie zakon zajmował się produkcją ciastek, aż do jego likwidacji w 1834 roku. Produkcję kilka lat później przejął istniejący do dzisiaj sklep. Przepis jest ściśle tajny, na pewno jednak powiedzieć można, że Pasteis de Belém to budyniowe babeczki, posypane cukrem pudrem i cynamonem. Będąc w Belém powinniście ich spróbować, chociaż fakt, że do cukierni potrafi ustawić się naprawdę długa kolejka.

PS. Jeśli zamierzacie kompleksowo zwiedzić Belém sprawdźcie czy nie opłaci się Wam zakup Lisboa Card. Karta umożliwia bezpłatne poruszanie się komunikacją miejską oraz bezpłatny wstęp do wielu muzeów i zabytków, w tym do Klasztoru Hieronimitów i na Wieżę Belém. Karta dostępna jest w wersjach 24, 48 i 72-godzinnej, a kosztuje odpowiednio €19, €32 i €40.

Zobacz także:
-> Lizbona – tanie loty, noclegi, komunikacja
-> Lizbona na weekend – Baixa, Chiado, Bairro Alto
-> Alfama i Mouraria – najstarsze dzielnice Lizbony
-> Cascais – najlepsze plaże w okolicy Lizbony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry