Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Barcelona, atrakcje i plan zwiedzania – cz. 2

Barcelona, atrakcje i plan zwiedzania – cz. 2

Barcelona to miasto niezwykle bogate w zabytki i atrakcje. W poprzednim wpisie wskazaliśmy najważniejsze zabytki i ponadczasowe miejsca, które w Barcelonie absolutnie trzeba odwiedzić. W tej części chcemy skupić się na atrakcjach – ciekawych i interesujących sposobach na spędzenie pozostałego czasu w mieście. Turyści od lat przybywają do Barcelony nie tylko ze względu na dzielnicę gotycką i bazylikę Sagrada Família, ale także ze względu na festiwale, pokazy fontann i piękne plaże. O tym wszystkim piszemy poniżej!

Barcelona – Festa Major de Gràcia

Jeśli planujecie do Barcelony wybrać się w szczycie sezonu, a dokładniej w sierpniu, macie bardzo dużą szansę trafić na święto jednej z dzielnic – Festa Major de Gràcia. Festiwal odbywa się w terminie 15-21 sierpnia. W tym czasie mieszkańcy dzielnicy Gràcia przystrajają swoje ulice i rywalizują o miano tej najładniej udekorowanej. Festiwal to oczywiście także niezliczone imprezy – degustacje, warsztaty, koncerty, pokazy… Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują pokazy tzw. Castellers, którzy budują wieże złożone z ludzi. Jest to katalońska tradycja i naprawdę warto zobaczyć pokaz na żywo. Jeśli nie traficie w Barcelonie na Festa Major de Gràcia – nic straconego. Sprawdźcie w tym kalendarzu kiedy i gdzie odbędą się najbliższe pokazy Castellers. Jest też jeszcze jeden ważny, a właściwie najważniejszy festiwal – La Mercè, który odbywa się pod koniec września. Jeśli możecie celujcie w jeden z festiwali, a atrakcji na pewno nie zabraknie.

Atrakcje Barcelony – Magiczna fontanna

Inną z charakterystycznych i ważnych atrakcji Barcelony jest także Font màgica – Magiczna fontanna. Jest to kompleks fontann, który znajduje się u stóp wzgórza Montjuïc. Wieczorami odbywają się tam pokazy z serii woda – światło – dźwięk. Są to naprawdę efektowne widowiska i warto jeden wieczór poświęcić właśnie na Magiczną fontannę, być może w połączeniu ze zwiedzaniem samego wzgórza, które również jest bardzo ciekawe. W skrócie w sezonie pokazy odbywają się w dniach czwartek-niedziela od godziny 21.00, a poza sezonem w piątki i soboty od 19.00. Warto przyjść chwilę przed i zająć dobre miejsce bo jednorazowo na pokaz potrafi stawić się kilka tysięcy osób. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

FC Barcelona – Camp Nou Experience

Ducha Barcelony tworzy też klub piłkarski – Fútbol Club Barcelona czyli po prostu FC Barcelona. Jest to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich na świecie i zarazem bardzo lubiany w Polsce klub. Dla wielu fanów piłki nożnej obowiązkowym punktem zwiedzania Barcelony jest wizyta na stadionie Camp Nou. Stadion znajduje się z dala od centrum miasta, ale jest łatwo osiągalny metrem. Dostępna jest zorganizowana trasa zwiedzania o nazwie Camp Nou Experience. Normalny bilet kosztuje €23. Wycieczka zaczyna się od wizyty w muzeum, które pomaga poznać historię klubu i zobaczyć najważniejsze trofea i pamiątki. Następnie mamy okazję zobaczyć szatnię gości i tunel, którym piłkarze wychodzą na boisko, strefę mieszaną i salę konferencyjną oraz miejsca przygotowane dla komentatorów sportowych. Oczywiście w planie jest też wejście pod samą murawę i na trybuny. Trasa jest naprawdę ciekawie zorganizowana i każdy fan piłki nożnej powinien uwzględnić wizytę na Camp Nou w swoim planie.

Barceloneta – najpopularniejsza plaża Barcelony

Ostatnim z punktów na naszej mapie atrakcji Barcelony są plaże. A trzeba przyznać, że są to plaże zadbane, piaszczyste i stosunkowo szerokie, z dostępną niezbędną infrastrukturą (przebieralnie, prysznice, toalety, boiska, wypożyczalnie leżaków i parasoli, parkingi dla rowerów, wifi). Dlatego właśnie warto Barcelonę rozważać jako kierunek wakacyjny. Najbardziej znaną i chyba najbardziej obleganą, a na pewno najbardziej turystyczną plażą jest Barceloneta. Jest to spowodowane bliską odległością plaży od centrum miasta. Dzieli ją od La Rambli kilkanaście minut spaceru. Ze względu na dużą popularność plaża jest mocno zatłoczona, w szczycie sezonu naprawdę trudno znaleźć miejsce na rozłożenie koca. Jedynym atutem tej popularności jest duża liczba lokali w okolicy – jest to dobre miejsce na piwo lub drinka. Poza tym proponujemy udać się na jedną z plaż na wschód od Barcelonety.

Poza słynną Barcelonetą jest w Barcelonie przynajmniej kilka innych plaż wartych uwagi. Generalna zasada jest taka, że im dalej odejdziecie od centrum, tym większą macie szansę na wygodne plażowanie. Polecamy spacer przynajmniej do plaży Bogatell. Jest to niewielka i stosunkowo spokojna plaża położona w dzielnicy Poblenou. Dostępna jest pełna infrastruktura wraz z boiskiem do siatkówki plażowej i stołami do ping-ponga. Kolejne plaże to Mar Bella i Nova Mar Bella. Pierwsza z nich to przede wszystkim plaża nudystów, jest też chętnie wybierana przez osoby homoseksualne. Nova Mar Bella, podobnie jak ostatnia z plaż – Llevant, to miejsca bardzo spokojne i odwiedzane przede wszystkim przez mieszkańców Barcelony. Jeśli natomiast szukacie bardziej sportowego i żywego miejsca, wybierzcie położoną jeszcze przed Bogatell plażę o nazwie Nova Icària. Poza standardową infrastrukturą jest ona także przystosowana dla osób z ograniczoną mobilnością. Popołudniami i wieczorami plaża jest chętnie odwiedzana przez młodzież i jest to wtedy naprawdę tętniące życiem miejsce.

Barcelona – plan zwiedzania

Podsumowując, Barcelona to jedno z najciekawszych europejskich miast, którego zabytki i atrakcje pozwolą na ciekawe zagospodarowanie każdej ilości czasu. Jeśli w Barcelonie będziecie tylko na weekend musicie dokonać kilku trudnych wyborów, zwiedzanie tylko podstawowych atrakcji zajmuje przynajmniej tydzień. Jeśli macie mało czasu proponujemy pierwszy dzień zacząć od Sagrada Família, następnie przenieść się do Parku Güell, a po południu wrócić na Passeig de Gràcia gdzie zobaczycie słynne kamienice Casa Milà i Casa Batlló. Wieczorem możecie pojechać na pokaz Font Màgica, a mając więcej czasu warto zwiedzić całe wzgórze Montjuïc.

Drugiego dnia proponujemy zacząć zwiedzanie od Barri Gòtic, a następnie odwiedzić targ La Boqueria i pospacerować La Ramblą. Na końcu deptaka znajdziecie Kolumnę Kolumba – jest to także punkt widokowy. Stamtąd wszystkie drogi prowadzą już nad morze, a dokładnie na Barcelonetę. Po drodze miniecie Port Vell czyli główny port i Centrum Handlowe Maremagnum. Dla tych którzy mają więcej czasu w okolicy jest Akwarium, a kawałek dalej Ciutadella Park i Zoo. W planie dwudniowym pominęliśmy też Camp Nou – pamiętajcie, że wizyta na stadionie zajmie przynajmniej pół dnia. A co jeśli macie więcej czasu? Przede wszystkim na każde z wymienionych miejsc należy poświęcić dużo więcej czasu. Polecamy też odwiedzić Muzeum Picassa, dzielnice Poblenou i Gracia oraz wzgórza Montserrat i Tibidabo. A co Wy dodalibyście do listy obowiązkowych punktów na mapie Barcelony?

Zapraszamy także do pozostałych wpisów z Barcelony:
-> Barcelona na weekend i na wakacje – cz. 1
-> Barcelona, informacje praktyczne – bilety, ceny, noclegi

2 myśli w temacie “Barcelona, atrakcje i plan zwiedzania – cz. 2

  1. Super, bardzo dziękuję za wpis! Lecimy do Barcelony w kwietniu i po lekturze tego i dwóch pozostałych wpisów wiem już jak zaplanować wyjazd! Fajnie, że wszystkie atrakcje, plaże, zabytki są uporządkowane w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry