Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Arthur’s Seat i Calton Hill – punkty widokowe Edynburga

Arthur’s Seat i Calton Hill – punkty widokowe Edynburga

Arthur’s Seat i Calton Hill to miejsca na mapie Edynburga, które są absolutnie obowiązkowe. To dwa wzgórza oferujące najlepszy widok na miasto i jego okolice. Na Calton Hill polecamy wybrać się rano lub po południu, tuż przed zachodem słońca – świetne widoki gwarantowane. Arthur’s Seat i Park Holyrood to dłuższa, bardziej rekreacyjna wycieczka – polecamy wybrać się rano lub w dzień i zarezerwować przynajmniej 2-3 godziny, a najlepiej pół dnia!

Calton Hill – obowiązkowy punkt widokowy

Jak już wspomnieliśmy zdobycie wzgórza Calton Hill zalecamy zaplanować na wczesny poranek lub chwilę przed zachodem słońca. Jest to bardzo charakterystyczny punkt miasta, którego szczyt (103 m n.p.m.) osiągnięcie po 5-10 minutach spaceru. Podejście nie jest specjalnie wymagające, a drogę znajdziecie idąc na wschód jedną z głównych ulic – Princes Street. To właśnie tu powstają najbardziej charakterystyczne panoramy Edynburga z pomnikiem Dugalda Stewarta (wzorowanym na ateńskim pomniku Lizykratesa) na pierwszym planie. W południe niestety panoramę przyjdzie Wam robić pod słońce o czym przekonaliśmy się podczas naszej wizyty na wzgórzu.

Jeśli zaś chodzi o pomniki o to oprócz wspomnianego monumentu Dugalda Stewarta znajdziecie tu m.in. National Monument i Nelson Monument. Najciekawsza jest historia tego pierwszego. Budowę National Monument rozpoczęto w 1826 roku, a pomnik miał upamiętniać żołnierzy poległych w wojnach napoleońskich. Projekt był wzorowany na ateńskim Partenonie (być może także dlatego Edynburg jest nazywany „Atenami Północy”). Niestety (albo stety) wystarczyło funduszy tylko na frontową ścianę. Początkowo niedokończony pomnik był wstydliwym symbolem, ale ostatecznie wpisał się w krajobraz miasta, a próby jego dokończenia nie zyskały społecznej akceptacji.

Drugim ważnym pomnikiem jest Nelson Monument. Pomnik upamiętnia zwycięstwo (i śmierć) admirała Nelsona w Bitwie pod Trafalgarem, która miała miejsce w 1805 roku. Pomnik mierzy 32 metry i mieści się w nim niewielkie muzeum. Główną atrakcją jest jednak punkt widokowy, który znajduje się na jego szczycie. Wstęp kosztuje £5, a punkt widokowy osiągnięcie po pokonaniu 143 stopni (więcej informacji tutaj). Z ciekawszych obiektów na wzgórzu znajduje się także obserwatorium astronomiczne.

Calton Hill to zielone wzgórze, na którym na pewno zaznacie odpoczynku. Możecie przyjść rano i urządzić sobie piknik lub wieczorem i obejrzeć zachód słońca. Jeśli jednak do Edynburga przyjeżdżacie tylko na weekend to zdecydowanie polecamy zajrzeć na Calton Hill na chwilę, a zaoszczędzone siły i czas spożytkować na pobliski Park Holyrood. W parku dominują oczywiście Salisbury Crags (Urwiska Salisbury) i Arthur’s Seat (Góra Artura lub Fotel Króla Artura), o których piszemy poniżej.

Park Holyrood

Park Holyrood czyli w zależności od sytuacji Park Królowej lub Park Króla to teren o powierzchni 260 hektarów. Park przylega bezpośrednio do Pałacu Holyrood, traficie tu bez problemu spacerując główną trasą spacerową Royal Mile. W przeszłości park był terenem łowieckim, obecnie to miejsce czysto rekreacyjne. W parku znajdziecie wzgórza, wąwozy, klify i urwiska oraz trzy jeziora. Nad jednym z nich – St Margaret’s Loch – znajdziecie także ruiny Kaplicy Św. Antoniego (St Anthony’s Chapel). Można rzec, że parkowy krajobraz to Szkocja w pigułce.

Arthur’s Seat i Salisbury Crags 

Salisbury Crags to pasmo klifów widocznych na pierwszym planie naszych zdjęć. Klify mają w najwyższym punkcie 46 metrów i dodają całemu terenowi drapieżności. Były i są wykorzystywane do wspinaczki (należy uzyskać bezpłatne pozwolenie). Spacer od Pałacu Holyrood na szczyt klifów zajmuje kilkanaście minut, a trasa jest łagodna. Już z tego punktu widok na miasto jest rewelacyjny i jeśli nie czujecie się na siłach możecie poprzestać na zdobyciu tych szczytów. Jest to także bardzo dobre miejsce na piknik lub piwo w plenerze.

Po chwili odpoczynku zdecydujecie się jednak najprawdopodobniej na zdobycie najwyższego szczytu w Edynburgu czyli Arthur’s Seat – Góry Artura. Góra to wygasły wulkan, który liczy sobie 251 m n.p.m. Idąc ścieżką od Urwiska Salisbury trasa zajmie Wam około pół godziny i jest to wariant nieco męczący. Trasa jest stroma, aczkolwiek na szczyt prowadzą kamienne stopnie. Możecie też wybrać wariant łagodnego podejścia z drugiej strony, ale wtedy już na początku trasy nie kierujcie się na Salisbury Crags, a od razu na Arthur’s Seat. Wydaje się to może trochę nie jasne, ale wszystkie warianty podejścia widoczne są na starcie i na pewno szybko wybierzecie najbardziej odpowiedni.

I to by było na tyle! Zapraszamy oczywiście do lektury poprzednich wpisów z Edynburga:
-> Edynburg – tanie bilety, dojazd z lotniska, noclegi
-> Edynburg – atrakcje i zabytki starego miasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry