Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Ryanair – zakup biletów – poradnik praktyczny

Ryanair – zakup biletów – poradnik praktyczny

Zakup biletów to pierwszy krok do przygody – krótkiej jednodniówki w kraju, europejskiego city breaka albo wymarzonych wakacji. Często słyszymy, że jest to etap problematyczny – że nie wiadomo gdzie bilety kupić i na co uważać. A naprawdę jest to proces tak prosty jak dowolne zakupy internetowe. Oto nasz poradnik praktyczny, który może stać się dla Was pomocą w procesie zakupu biletów lotniczych!

Zakup biletów – wyszukiwanie lotów

No to zaczynamy! Bilety tanich linii z reguły najbardziej opłaca się kupować bezpośrednio na stronach przewoźników. Bilety lotnicze Ryanair kupujemy na stronie www.ryanair.com. Pierwszy etap to wyszukanie lotu. Zalecamy jednak na stronę przewoźnika przejść dopiero wtedy kiedy macie już upatrzone konkretne połączenie. Dlaczego? Bo linie lotnicze stosują bardzo zaawansowane mechanizmy dostosowywania cen i mając bogatą historię Waszych wyszukiwań mogą zwyczajnie zaproponować wyższą cenę. Skoro Wam zależy, to będziecie w stanie zapłacić więcej. Problem znika jeśli ceny sprawdzacie poza stroną przewoźnika, a przechodzicie na nią tylko w celu sfinalizowania zakupu. Pomocne będą tu wszelkiego rodzaju wyszukiwarki, z których szczególnie polecamy Azair.

Jeśli jednak nie chcecie aż tak się kamuflować to przynajmniej skorzystajcie z trybu prywatnego (incognito) w wyszukiwarce. Nie wyszukujcie też od razu biletów na preferowany termin, ale np. na tydzień wcześniej i przeglądajcie pozostałe terminy z kalendarza wyników. Tego rodzaju środki ostrożności na pewno nie zaszkodzą. Mając tę wiedzę możemy zaczynać czyli wybrać lotnisko wylotu i docelowe, daty oraz liczę osób. Pamiętajcie tutaj tylko o jednej kwestii – linie lotnicze sprzedadzą Wam zawsze bilety z jednego poziomu cenowego. Jeśli został ostatni bilet w niższej cenie, a Wy wybierzecie dwa, to oba będą z puli biletów o wyższej cenie. Czasem opłaca się więc sprawdzać poziomy cen dla obu wariantów bo zakupy zrobione oddzielnie mogą się bardziej opłacać.

Ryanair - wyszukiwanie lotu

Zakup biletów – wybór terminu i taryfy

W wynikach wyszukiwania znajdźcie interesujący Was termin. Oczywiście nie bez znaczenia powinny być tu ceny. Im mniej jesteście elastyczni, tym więcej przyjdzie Wam zapłacić. Jeśli nie jest to sprawa życia i śmierci to zawsze możecie trochę plany nagiąć – polecieć dzień czy dwa wcześniej albo wybrać lot poranny zamiast popołudniowego. Kiedy już dobierzecie terminy i godziny lotów pamiętajcie żeby nie da się przekonać przy pierwszej próbie skuszenia na niepotrzebne Wam usługi. W Ryanair do wyboru macie trzy taryfy – Standardową, Plus i Flexi Plus. My zawsze wybieramy standardową i w 99% przypadków taka wystarczy także i Wam. W bagaż podręczny pakujemy się nawet na tygodniowe wakacje, a bez priorytetów i wyboru miejsc naprawdę lot i boarding przebiegają bardzo podobnie. Podsumowując, jeśli chcecie latać tanio, to musicie liczyć się z rezygnacją z usług dodatkowych.

Ryanair - Standardowa taryfa

Ryanair – usługi dodatkowe

W następnym kroku spotka Was kolorowy ekran z kilkunastoma opcjami i kolejną zachęta do zakupu usług dodatkowych. Są to możliwości wyboru miejsca w samolocie, zakupu ubezpieczenia i nadania bagażu rejestrowanego, pierwszeństwo wejścia na pokład, fast track, oferta wynajmu samochodów, rezerwacji parkingu na lotnisku, transferów, a także możliwość zabrania dodatkowych przedmiotów dla niemowląt, sprzętu sportowego czy muzycznego. Jeśli naprawdę chcecie przewieźć gitarę albo lecicie z dzieckiem, zatrzymajcie się chwilę na tym ekranie, ale jeśli nie – bez zastanowienia możecie wybrać opcję „Zapłać”.

Ryanair - usługi dodatkowe

Zakup biletów – dane pasażera

Kolejny krok to już typowa finalizacja transakcji. Na tym etapie Ryanair poprosi Was o rejestrację bądź logowanie. Wszystkie zakupy są od jakiegoś czasu przypisywane do personalnych kont. Koniec końców jest to rozwiązanie wygodne bo łatwo dotrzecie do wszystkich swoich rezerwacji, a zapamiętane i zdefiniowane dane ułatwiają proces zakupu. Jeśli więc macie już konto część danych zostanie uzupełniona automatycznie, jeśli nie – będzie musieli je wpisać. Warto pamiętać o ich dokładnym sprawdzeniu. Co prawda drobne literówki w imieniu czy nazwisku (np. Mateuzs zamiast Mateusz) nie spowodują odmowy wejścia na pokład, ale już większe zmiany są dodatkowo płatne.

Ryanair, zakup biletów - dane pasażera

Ryanair – płatność za bilety

Płatność za bilety to już ostatnia kwestia, która dzieli Was od finalizacji zamówienia. Do wyboru macie PayPal lub płatność kartą. W tym drugim przypadku jest pewna pułapka. Do płatności kartą kredytową doliczana jest prowizja w wysokości 2% ceny biletów. Opłata znika jeśli wybierzecie kartę debetową. Inny, częsty problem to kwestia płatności za bilety w walucie innej niż PLN. Kupując bilety na trasach spoza Polski podczas całego procesu zobaczycie ceny w lokalnej walucie czyli np. euro, ale już w ostatnim kroku, po wpisaniu numeru karty, zostanie Wam automatycznie zaproponowana płatność w złotówkach. Nie jest to dobra opcja bo kurs, po którym transakcja jest przeliczna jest raczej niekorzystny. Wystarczy kliknąć w link „Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat naszego gwarantowanego kursu wymiany” i usunąć zaznaczenie, a cena wróci do pierwotnej waluty.

Ryanair, zakup biletów - metody płatności

Potwierdzenie rezerwacji

Po zrealizowaniu płatności wyświetli się ekran ze szczegółami rezerwacji, a na Waszego maila trafi potwierdzenie wraz z kodem rezerwacji. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie to możecie już cieszyć się wyjazdem i pamiętać tylko o konieczności przeprowadzenia odprawy online przed lotem. Naszą symulację przeprowadziliśmy na lotach krajowych, ale zasady są identyczne dla wszystkich innych konfiguracji. Dostępna jest także możliwość zakupu biletów z poziomu aplikacji mobilnej – poszczególne etapy są bardzo podobne.

Mamy nadzieję, że te kilka screenów wraz z opisami pozwoli rozwiać trochę wątpliwości na temat procesu zakupu biletów i zachęci Was przynajmniej do krótkiej, krajowej podróży:)

Zobacz także:
-> Ryanair – tanie loty krajowe
-> Ryanair – odprawa online krok po kroku

9 myśli w temacie “Ryanair – zakup biletów – poradnik praktyczny

  1. Niby takie oczywiste, a jednak bardzo cenne informacje. Właśnie sprawdzałem tryb incogniito… faktycznie pokazuje dwie różne ceny… Co do podwójnych biletów to faktycznie się zgadzam, bo ostatnio sam rozbijałem zakup na dwie tury. Wielkie dzięki za ten wpis. Własnie uczuliłeś mnie na tryb incognito 😉

  2. W ktorym miejscu znajduje sie link „Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat naszego gwarantowanego kursu wymiany” ? Nie jest zaznaczony w screenie, ktory zamiesciliscie ani nie widac go na stronie ryanair w momencie platnosci.

    1. Na tym screenie problem nie występuje bo są to bilety z Polski i one są standardowo płatne w złotówkach. Za to jeśli kupujesz bilety na trasę spoza Polski to niekorzystne przeliczenie pojawi się na ostatnim etapie po wpisaniu danych karty – system rozpozna kartę jako polską i pojawi się cena w złotówkach. Następnym razem zrobię screena!

      1. Sam popadłem w pułapkę i kosztowało mnie to prawie 6 stówek. Totalne wprowadzanie w błąd. Kupowałem z Polski i nie znalazłem innej opcji płatności

  3. Bardzo przydatne informacje. Sama ostatnio zmagałam się z zakupem i choć to nie będzie mój pierwszy lot, to zawsze ktoś inny kupował dla mnie bilet. Potwierdzam, lepiej przeglądać loty w trybie incognito 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry