Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Edynburg – atrakcje i zabytki starego miasta

Edynburg – atrakcje i zabytki starego miasta

Edynburg to malownicze, pięknie położone miasto, które naprawdę warto odwiedzić. Jeśli podoba Wam się klimat średniowiecznych uliczek, starych kamienic i wzgórz górujących nad miastem to Edynburg będzie bardzo dobrym wyborem. Najważniejszą atrakcją jest zamek, ale jest także kilka innych miejsc, które warto zobaczyć. Zapraszamy do naszego wpisu o atrakcjach Edynburga i zabytkach starego miasta.

Zamek w Edynburgu

Niewątpliwie największą atrakcją Edynburga jest zamek. Jest to równocześnie jedna z najpotężniejszych, najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych twierdz w całej Wielkiej Brytanii. Zamek jest doskonale widoczny z każdego miejsca za sprawą położenia na szczycie wygasłego wulkanu. Wzgórze zamkowe liczy sobie 120 m n.p.m. W przeszłości takie usytuowanie zapewniało bezpieczeństwo miastu, dzisiaj gwarantuje świetne widoki. Najstarszym obiektem zamkowym jest datowana na XII wieku Kaplica Św. Małgorzaty, ale większość obecnych budynków pochodzi z XVI wieku.

Zamek jest oczywiście dostępny dla zwiedzających. Jest to jednak atrakcja stosunkowo droga i czasochłonna. Normalny bilet wstępu kosztuje £17, a na zwiedzanie przeznaczyć trzeba nawet pół dnia. Nasz wyjazd był krótki i intensywny, nie mogliśmy sobie pozwolić na poświęcenie tak istotnej części naszego czasu na zwiedzanie jednego obiektu. Jeśli jednak w Edynburgu będziecie trochę dłużej to na pewno zamek powinien znaleźć się na Waszej liście. Do dyspozycji będziecie mieli piękne dziedzińce i kilka muzeów, w których zobaczyć można m.in. szkockie insygnia królewskie, w tym Kamień ze Scone (Kamień Koronacyjny lub też Kamień Przeznaczenia). Pamiętajcie też żeby zaplanować zwiedzanie tak, żeby na Zamku być o godzinie 13.00. Codziennie (oprócz niedziel) następuje wtedy symboliczny wystrzał armatni.

Edynburg – Royal Mile (Królewska Mila)

Drugą najważniejszą atrakcją Edynburga jest Royal Mile czyli po prostu ciąg ulic, które prowadzą od Zamku do Pałacu Holyrood. Jest to esencja średniowiecznego miasta i główna trasa spacerowa, a właściwie po prostu główna trasa zwiedzania. Charakterystyczna jest tu wysokość kamienic i tzw. closes czyli pasaże – przejścia między kamienicami. Wysokość budynków wymuszona była gęstym zaludnieniem obszaru zamkniętego murami obronnymi. Jedynym sposobem rozbudowy miasta była rozbudowa kamienic w górę. Pasaże to po prostu wąskie uliczki, które prowadzą na dziedzińce kamienic lub stanowią skrót do sąsiednich ulic.

Plac Parlamentarny i Katedra

Jednym z ważniejszych punktów na trasie jest Plac Parlamentarny. Nazwa jest nieco nieadekwatna bo w okolicznych budynkach mieszczą się obecnie instytucje wymiaru sprawiedliwości. Głównym zabytkiem jest natomiast Katedra Świętego Idziego (St Giles’ Cathedral). Jak sama nazwa wskazuje jest to najważniejsza świątynia w Edynburgu. Z zewnątrz nie robi może wielkiego wrażenia, ale podobno jest całkiem imponująca w środku. My wejście do Katedry zostawiliśmy „na później” i jak to zwykle bywa nie wróciliśmy już w te okolice. Do zapamiętania – co masz zwiedzić dziś, nie odkładaj na jutro! To się nigdy nie udaje:)

Free Tour of Edinburgh

Prawdę mówiąc nie zostawiliśmy jednak katedry na później ot tak. Byliśmy w trakcie zwiedzania miasta pod szyldem Free Tour of Edinburgh. Jak zwykle polecamy tę formułę. Zwiedzanie Edynburga zaczęliśmy właśnie w ten sposób i po niecałych trzech godzinach mieliśmy całkiem dobre wyobrażenie o głównych zabytkach i atrakcjach Edynburga oraz historii miasta. Wycieczki ruszają codziennie o 11.00, 13.00 i 14.00, a miejscem zbiórki jest Starbucks przy High Street. Zdobycie podobnej wiedzy samodzielnie to bardzo czaso- i pracochłonne zajęcie.

Idąc kawałek dalej natraficie na dość ciekawą budowlę wzniesioną na planie ośmiokąta i zwieńczoną kolumną z jednorożcem (symbolem Szkocji). Jest to Mercat Cross, który oznaczał przyznanie miastu przez monarchę lub biskupa prawa do prowadzenia regularnego targu. Mercat Cross wyznaczał więc lokalizację targu i był miejscem publicznych wydarzeń – egzekucji czy królewskich proklamacji. Dzisiaj jest to po prostu charakterystyczne miejsce spotkań.

Royal Mile Market

Z ciekawszych miejsc polecamy także krótką wizytę w Royal Mile Market. Jest to mini bazar, oferujący tradycyjnie wyrabiane szkockie upominki – ozdoby, biżuterię i tekstylia. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że bazarek mieści się w budynku kościoła Tron Kirk. W tym samym miejscu znajduje się także punkt informacji turystycznej i kantor, co tylko dodaje oryginalności tej atrakcji Edynburga. Gdybyście chcieli znaleźć pełną listę wystawców lub po prostu zobaczyć asortyment to przydatna może okazać się strona marketu na Facebooku.

Pałac Holyrood

Na końcu Royal Mile znajdziecie Pałac Holyrood i Parlament Szkocji. Pałac Holyrood (Holyroodhouse) to oficjalna rezydencja monarchów brytyjskich w Szkocji. Nie jest zbyt często wykorzystywany przez rodzinę królewską więc przez niemal cały rok możliwe jest jego zwiedzanie (bilety w cenie £12,50). W tym roku oficjalna wizyta królowej Elżbiety odbędzie się w dniach 27 czerwca – 8 lipca i w tym czasie raczej nie odwiedzicie Pałacu. Pamiętajcie też, że tak jak każdy szanujący się zamek, także Holyroodhouse ma swojego ducha. Straszyć ma tutaj Agnes Sampson – uzdrowicielka i domniemana wiedźma, która została stracona pod koniec XVI wieku.

Parlament Szkocki – bezpłatne zwiedzanie

Ostatnie miejsce w obrębie Royal Mile to Parlament Szkocki. Budynek, a właściwie kompleks kilku budynków, mocno wyróżnia się na tle średniowiecznej architektury miasta. Bryła jest dość nowoczesna, nawet zbyt nowoczesna na pierwszy rzut oka. Po chwili refleksji okazuje się jednak, że pomimo oryginalnych rozwiązań nie zaburza estetyki okolicy, a może nawet się w nią wpisuje. Co ważne, możliwe jest bezpłatne zwiedzanie Parlamentu. Części dostępne publicznie zwiedzać można bez rezerwacji, poza dniami obrad możliwe jest także zwiedzanie zorganizowane z przewodnikiem, które zaleca się zarezerwować. Więcej informacji znajdziecie tutaj i tutaj. Niestety w naszym terminie Parlament był wyłączony ze zwiedzania ze względu na bliżej nie określone wydarzenie.

Edynburg – atrakcje i ciekawe miejsca

W tym miejscu naszego przydługiego wpisu musimy zrobić małe wprowadzenie historyczno-topograficzne, od którego właściwie powinniśmy zacząć. Otóż centrum Edynburga składa się ze Starego Miasta (Old Town) i Nowego Miasta (New Town). Stare Miasto to średniowieczna zabudowa oraz wąskie, kręte, brukowane uliczki. Nowe Miasto powstało w XVIII wieku, a jego zadaniem było polepszenie warunków lokalowych. Struktura ulic jest tu równoległa, drogi szerokie, a budynki od początku były siedzibą prestiżowych instytucji lub apartamentami bogatych mieszczan. 

Jak już zostało wspomniane, głównym ciągiem komunikacyjnym Starego Miasta jest Royal Mile. Główne ulice Nowego Miasta to równolegle położone George Street, Queen Street i Princes Street. Ta ostatnia jest chyba najbardziej popularnym traktem spacerowym. Spowodowane jest to świetnym widokiem na Zamek i położeniem wzdłuż parku, a dokładniej rzecz biorąc ogrodów – Princes Street Gardens. Ogrody znajdują się pomiędzy Starym a Nowym Miastem i powstały na bazie osuszonego na początku XIX wieku jeziora Nor Loch. To świetne miejsce na chwilę odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu miasta. A jeśli zwiedzania nie będzie dosyć to możecie zerknąć na poświęcony Walterowi Scottowi pomnik – Scott Monument. Po uiszczeniu opłaty w wysokości £5 i pokonaniu 287 schodów będziecie mogli delektować się panoramicznym widokiem na miasto.

Greyfriars Kirkyard – nawiedzony cmentarz

Ostatnie z miejsc, które udało nam się zobaczyć to cmentarz Greyfriars Kirkyard. Cmentarz jest bohaterem wielu legend, z których wyłania się obraz miejsca mrocznego i nawiedzonego. Wydaje się jednak, że obecnie opanowany jest głównie przez fanów Harrego Pottera. Zakłada się, że jeden ze znajdujących się tu nagrobków, a dokładnie nagrobek Toma Riddle’a, miał stać się inspiracją dla stworzenia jednego z bohaterów serii – Lorda Voldemorta. Tak czy inaczej cmentarz ma klimat i dlatego znajduje się w programie niemal każdego zorganizowanego zwiedzania.

Edynburg – co warto zobaczyć?

Co jeszcze warto zobaczyć w Edynburgu? Ciekawa może być wizyta w muzeum whisky czyli Scotch Whisky Experience oraz muzeum iluzji czyli Camera Obscura. Wstęp do obu miejsc kosztuje po £15. Innym wartym uwagi i w dodatku darmowym miejscem jest National Museum of Scotland. Z tych trzech obiektów Muzeum Narodowe wydaje się obowiązkowe, ale nie ma sensu wchodzić do środka bez przynajmniej wolnego popołudnia, a najlepiej całego dnia.

Dla miłośników spędzania czasu na powietrzu mamy z kolei Królewski Ogród Botaniczny (wstęp wolny) i Zoo (bilet normalny w cenie £17). Oba miejsca są polecane …i rozległe. Przed wizytą w ogrodzie botanicznym warto wydrukować sobie mapę, którą znajdziecie tutaj. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć kolejny kawałek historii rodziny królewskiej to możecie wybrać się na zwiedzanie jachtu HMY Britannia (bilet kosztuje £15,50). Jacht należał do Elżbiety II i w czasie swojej służby odbył aż 696 podróży zagranicznych.

Poza opisanymi i wspomnianymi miejscami są jeszcze dwa, którym poświęcimy kolejny wpis. To wzgórza Arthur’s Seat i Calton Hill. Te pierwsze to zajęcie na przynajmniej 2-3 godziny, drugie zdążycie zobaczyć w 30 minut. Zapraszamy do naszych pozostałych wpisów z Edynburga:
-> Edynburg – tanie bilety, dojazd z lotniska, noclegi
-> Arthur’s Seat i Calton Hill – punkty widokowe Edynburga

4 myśli w temacie “Edynburg – atrakcje i zabytki starego miasta

  1. dopiero wybieram sie do Edynburga po powrocie przekaze moje wrazenia a poniewaz kocham zabytki i takie tajemnicze uliczki napewno bedzie mnostwo wrazen

    1. Polecamy! Edynburg jest naprawdę ładny. Co prawda na miejscu tanio nie jest, ale jak się upoluje tanie bilety na 2-3 dni to też nie będzie to jakoś bardzo groziło bankructwem:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry