Lecebochce.pl

Tanie latanie, tanie podróże, pomysł na weekend

Akropol i starożytne zabytki Aten – przewodnik

Akropol i starożytne zabytki Aten – przewodnik

Akropol to wizytówka Aten i powód, dla którego do miasta przyjeżdża większość zwiedzających. Nie oszukujmy się, Wy również w swoim planie zwiedzania umieścicie Akropol na pierwszym miejscu. A kiedy już zapłacicie za bilet €30 (bo pewnie wybierzecie bilet łączony), spróbujecie zwiedzić także zbocza Akropolu, Agorę Grecką i Rzymską, Bibliotekę Hadriana, Keramejkos i Świątynię Zeusa Olimpijskiego. Zapraszamy do naszego przewodnika po starożytnych zabytkach Aten.

Akropol i zabytki starożytne – bilet łączony

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że zwiedzanie starożytnych zabytków Aten nie jest tanie. Minimalny wydatek to €20. Tyle właśnie kosztuje bilet, który obejmuje wejście na Akropol i zbocza. Jest to punkt obowiązkowy w Atenach, nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić wizyty w mieście bez wejścia na Akropol. Tym bardziej, że tak jak pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie o atrakcjach Aten – poza obiektami starożytnymi naprawdę nie ma tego zbyt wiele. Zgłębiając natomiast temat biletów wstępu staniecie przed pewnym dylematem. Natraficie na tzw. bilet łączony w cenie €30, który pozwala zwiedzić nie tylko Akropolzbocza Akropolu, ale także Agorę Grecką i Muzeum Agory, Agorę Rzymską, Cmentarz Keramejkos i Muzeum na jego terenie, Bibliotekę Hadriana i Świątynię Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon). Szczerze mówiąc bez odpowiedniego przygotowania historycznego czy też bez przewodnika wszystkie pozostałe miejsca są dość trudne w odbiorze. Zastanówcie się czy nie wystarczy Wam sam Akropol. Chociaż prawda jest taka, że większość osób uznaje, że przy różnicy €10 warto zobaczyć także pozostałe miejsca. Jeśli też tak postanowicie będziecie mieli na to 5 dni – tyle ważny jest bilet łączony.

Jest też dobra wiadomość dla studentów, młodzieży poniżej 18. roku życia, osób niepełnosprawnych, dziennikarzy i przewodników turystycznych – wchodzicie za darmo! Z kolei seniorzy czyli osoby, które ukończyły 65. rok życia dostaną 50% zniżki. Pełną listę warunków znajdziecie tutaj. Jest też kilka dni w roku kiedy wstęp jest darmowy. Jest to 6 marca (rocznica śmierci Meliny Mercouri), 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Pomników), 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów), 28 października (Ohi Day – święto narodowe), ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa) oraz każda pierwsza niedziela miesiąca w okresie od 1 listopada do 31 marca. My zupełnie niechcący trafiliśmy w dzień pamięci Meliny Mercouri i dlatego zdecydowaliśmy się zwiedzić większość miejsc, które standardowo obejmuje bilet łączony. Gdyby nie ten dzień darmowego wstępu najprawdopodobniej ograniczylibyśmy naszą aktywność do wejścia na Akropol.

Akropol ateński

Zaczynamy więc od dania głównego czyli od zwiedzania Akropolu. Akropol to wapienne wzgórze o wysokości 157 m n.p.m. Początkowo wzgórze pełniło funkcje obronne, ale szybko stało się miejscem kultu. Budowle, które stoją do dzisiaj zaczęto budować w V w p.n.e., a inicjatorem był Perykles. Pierwszy obiekt, który zwiedzamy to Propyleje – wejście, przedsionek. Jest to swego rodzaju brama z marmurowymi kolumnami. Całość wygląda całkiem imponująco. Po prawej znajduje się świątynia Ateny Nike – mała, ale bardzo dobrze zrekonstruowana, podobno to najlepiej zachowana świątynia jońska.

Dwie główne, największe budowle Akropolu to Partenon i Erechtejon. Zacznijmy o Partenonu – świątyni poświęconej Atenie Partenos (Dziewicy) i zbudowanej w porządku doryckim. Fakt, robi wrażenie. Ale jest ono nieco nadwyrężone przez dźwig i rusztowania, które znajdują się na froncie budowli. Od czasów swojej świetności Partenon był kilkukrotnie niszczony albo może delikatniej – naruszany. Najpierw przez chrześcijan, celem przekształcenia w kościół, a później przez Turków, którzy zaadaptowali go na meczet. Konstrukcję (poważnie) naruszył też wybuch amunicji i trzęsienie ziemi. A najcenniejsze rzeźby sprzedano do British Museum… Trwająca rekonstrukcja nie może więc dziwić.

Drugim ważnym budynkiem Akropolu jest Erechtejon – czteropoziomowa świątynia, poświęcona Posejdonowi i Atenie, a wybudowana na cześć króla Erechteusza w stylu jońskim. I chociaż Partenon to ogromna, monumentalna i bardzo klasyczna budowla to nam właśnie Erechtejon spodobał się najbardziej. A szczególnie mały portyk z kariatydami czyli podporami w formie kobiecych posągów. Dla obu tych obiektów warto wejść na Akropol, chociaż cena biletu nie jest niska. W bonusie dostaniecie za to także dobry widok na miasto.

Północne i południowe zbocze Akropolu

Akropol to nie tylko świątynie na szczycie wzgórza. To także zbocza, które również możecie zwiedzić. Najważniejsze obiekty znajdują się na zboczu południowym, są to Odeon Heroda Attyka i Teatr Dionizosa. Odeon Heroda Attyka to swego rodzaju teatr, który został wybudowany na cześć żony owego człowieka, mógł pomieścić 5-6 tys. osób i służył głównie jako scena widowisk muzycznych. W naszych czasach gruntownie zrekonstruowane zostały ławy i Odeon ponownie zaczął być w tym celu wykorzystywany. Nie jest standardowo otwarty dla zwiedzających, ale raz w roku odbywają się tu koncerty w ramach Festiwalu Ateńskiego.

Najbardziej znaczącą budowlą na zboczu jest jednak Teatr Dionizosa. Był to jeden z najważniejszych obiektów teatralnych i pierwowzór dla innych greckich teatrów. Mógł pomieścić 17 tys. widzów, a swoje sztuki wystawiał tu m.in. Sofokles. Dzisiaj to niestety tylko odsłonięte ruiny pewnej jego części. Nie oddają one skali tego czym był kiedyś. Jeśli chodzi o zbocze północne to są to głównie jaskinie, ale jest to mimo wszystko całkiem ciekawy teren na krótki spacer. Warto dodać, że znajduję się tam także winda dla osób niepełnosprawnych, którą wjechać można na szczyt Akropolu. Plan skorzystania z windy należy zgłosić wcześniej pod numerem +30 210 3214172.

Agora Grecka w Atenach

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, zwiedzanie kolejnych antycznych pozostałości jest nieco trudne bez przewodnika lub odpowiedniej wiedzy, ale jeśli kupiliście bilet łączony to na pewno nie odpuścicie:) Swoje dalsze kroki możecie więc skierować na Agorę Grecką czyli rynek, centralny plac starożytnych Aten. Agora pełniła funkcje społeczne, polityczne, religijne i handlowe. Była miejscem spotkań, handlu, zgromadzeń publicznych. Dzisiaj są to głównie ruiny, na całym terenie znajdują się trzy budynki: Hefajstejon, Stoa Attalosa i Kościół Świętych Apostołów.

Hefajstejon jest najlepiej zachowanym zabytkiem antycznym na terenie Grecji. Pierwotnie była to świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie. W V w. n.e. została przekształcona w kościół chrześcijański św. Jerzego i to właśnie pozwoliło jej przetrwać. Jest to budynek na planie prostokąta w całości wykonany z marmuru. Hefajstejon rzeczywiście jest dobrze zachowany. Jeśli więc będziecie mieli bilet łączony może to być ciekawa wizyta.

Kolejnym budynkiem, który znajdziecie po drugiej stronie Agory, jest Stoa Attalosa. Stoa to długa hala kolumnowa. Była miejscem spotkań i handlu, dając osłonę przed deszczem i słońcem. Obecny budynek powstał w latach 1953–1956 i jest rekonstrukcją stoy ufundowanej przez króla Attalosa II. Pierwowzór powstał w latach 159–138 p.n.e. Dzisiaj mieści się tu Muzeum Agory, w którym znajdują się eksponaty odkryte podczas prac archeologicznych na tym terenie. Trzeci ze wspomnianych budynków to Kościół Świętych Apostołów z X w n.e. – jak widać nie jest to zabytek starożytny, został jedynie wzniesiony na ruinach pogańskiej świątyni.

Agora Rzymska i Biblioteka Hadriana

Agora Rzymska to kolejny plac miejski. Został wytyczony przez Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta około 10 r. p.n.e. Agorę założono bo w obrębie dotychczasowej, za sprawą dużego zagęszczenia budynków i pomników, po prostu zabrakło miejsca. Obecnie Agora to pozostałości Bramy Ateny Archegetis, trochę kolumn i stosunkowo dobrze zachowana Wieża Wiatrów, która pełniła funkcje zegara słonecznego, wodnego i wiatrowskazu. Zwiedzanie tego terenu zajmie Wam kilka minut. Chyba nie polecalibyśmy kupowania oddzielnego biletu bo cały plac widoczny jest także zza ogrodzenia, a pełną wartość poznawczą miałoby jedynie zwiedzanie z przewodnikiem.

Do Agory Rzymskiej praktycznie przylega Biblioteka Hadriana, obowiązuje tu jednak oddzielny bilet (lub bilet łączony). Kompleks był niemal tej samej wielkości co Agora, a zbudowany został około 132 r. n.e. z inicjatywy Hadriana, który widział Ateny jako kulturalną stolicę cesarstwa. W części budynków przechowywano zbiory, inne służyły jako czytelnie i sale wykładowe. Dzisiaj to niestety tylko ruiny.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana

Świątynia Zeusa Olimpijskiego czyli Olimpejon była największą świątynią w starożytnej Grecji. Tworzyły ją 104 kolumny, każda o wysokości 17 metrów. Do dzisiaj przetrwało ich zaledwie 15, a i tak robią wrażenie. W środku świątyni stały dwa posągi – Zeusa i cesarza Hadriana, który ukończył trwającą 650 lat budowę obiektu. W pobliże świątyni dostaniecie się oczywiście na bilecie łączonym, my nie zapałaliśmy się bo zwiedzanie możliwe było tylko do godziny 15.00 (z tego samego powodu nie dotarliśmy na cmentarz Keramejkos). Sprawdzajcie zawsze godziny otwarcia zabytków i muzeów w Grecji, często obiekty zamykane są bardzo wcześnie. A w okolicy Świątyni Zeusa Olimpijskiego znajdziecie jeszcze Łuk Hadriana. Łuk prawdopodobnie powstał z okazji ukończenia budowy Olimpejonu.

Podsumowanie

I to już koniec naszego przewodnika po starożytnych zabytkach Aten. Mamy nadzieję, że pomoże on Wam zaplanować wyjazd i zwiedzanie Aten. Tradycyjnie liczymy na informację zwrotną – dajcie znać jeśli pomogliśmy, będzie nam naprawdę miło!

Zapraszamy także do naszych pozostałych wpisów z Aten:
-> Ateny – informacje praktyczne i współczesne atrakcje
-> Pireus i najlepsze plaże w okolicach Aten

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Powrót do góry